Przejdź do treści
Źródło artykułu

Drugi numer czasopisma Vario

Drugi numer czasopisma Vario już dostępny, a w nim:

Ikariada – reportaż z Coupe Icare 2011
Gdzie można obudzić się rano tysiąc metrów nad wielką, zieloną doliną, z której przez poranną mgłę zaczynają wyłaniać się olbrzymie balony na ogrzane powietrze? Po czym stwierdzić, że miło będzie wystartować i polatać wokół nich? Właśnie w St Hilaire du Touvet. Reportaż z najbardziej kolorowej imprezy paralotniowej.

Polskie zawody przelotowe XCC – podsumowanie sezonu 2011
Minął kolejny, piąty już sezon, organizowanej przez Karkonoski Klub Paralotniowy ogólnopolskiej rywalizacji pilotów w przelotach paralotniowych. Zawodów, które wywołały rewolucję w podejściu do latania swobodnego. Czas na podsumowanie tego okresu i ogłoszenie zwycięzców 2011.

Slalomania – powietrzni gladiatorzy
We Francji zostały rozegrane zawody motoparalotniowe, które powinny zaciekawić bardzo dużą liczbę osób. Dzięki dużej prędkości rozgrywania konkurencji, ich widowiskowości, wynikom wyświetlanym na bieżąco i zawodnikom ze ścisłej światowej czołówki odbyła się impreza, która całkowicie odmienia możliwości przedstawiania naszego sportu.

Nowości sprzętowe
Chociaż zima w pełni i do rozpoczęcia sezonu jeszcze daleko, to producenci sprzętu nie próżnują i podsyłają nam liczne informacje o nowościach. Tym razem m.in. o debiucie roku, rewolucji w lekkich skrzydłach i nowych polskich konstrukcjach do latania swobodnego.

Rafał Łuckoś – o lataniu, zawodach i rekordach
Wywiad z aktualnym Paralotniowym Mistrzem Polski, rekordzistą Polski i jedynym, jak do tej pory, pilotem paralotniowym, który zdobył medal na mistrzostwach Europy.

Latanie na końcu Europy – Algodonales, Hiszpania
„Jak wyrwać choć kilka godzin w termice, gdy za oknem zima? Za warunkami do latania nie trzeba od razu gnać na południową półkulę. Znajdziemy na naszym kontynencie miejsca, gdzie przy pewnej dozie szczęścia do pogody można polatać termicznie cały rok. Nie będę wam wciskał kitu, że można zjeść ciastko i mieć ciastko, ale można zjeść pół ciastka i mieć pół ciastka.” – O lataniu w Andaluzji pisze Marek Mastalerz.

Himalaje w encyklopedycznym skrócie
Bir-Billing to jedno z tych miejsc, które każdy paralotniarz powinien odwiedzić choć raz w życiu. A jeżeli odwiedzi raz, to pewnie będzie chciał tam wrócić – bo któż nie chciałby wrócić do latania w majestatycznych Himalajach, niedaleko siedziby Dalajlamy, w towarzystwie stada brunatnych sępów? Bir oferuje relatywnie bezpieczne wprowadzenie do najwyższych gór świata, w których każdy znajdzie coś dla siebie.

Brazylijska termika – Valadares, Brazylia
„Brazylia jest dla mnie krajem, gdzie latanie jest celem podróży, ale aspekty kulturowe i przyrodnicze nie są bez znaczenia. Latanie natomiast pozwala mi łatwiej poznać kraj od zaplecza i przeżyć go bardziej intensywnie.” – Klaudia Bułgakow opowiada o brazylijskich podróżach.

Latanie na końcu świata - Tasmania
Wyspa na skraju Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku, w połowie porośnięta lasami i parkami narodowymi, zapomniana przez media, kojarzona jedynie z kreskówki o diable. A na wyspie Ania Wróbel-Tobiszewska i Marcin Tobiszewski, bijący rekordy tasmańskich przelotów.

Testy AirDesign - Vita i Pure
AirDesign to nowa firma z siedzibą w Austrii. Firma być może nowa, ale ludziom w nią zaangażowanym nie brakuje doświadczenia. Głównym projektantem jest paralotniowy mistrz świata z 1995 r. Stephan Stiegler – nie tylko niezwykle utalentowany pilot, ale także uznany konstruktor. Prezentujemy dwa testy jego konstrukcji – z magazynów Thermik i Cross Country.

Jak czytać mapę VFR
Świadomy pilot paralotni podejmuje decyzje taktyczne związane z lotem w oparciu o wiedzę, dokąd i którędy może prowadzić trasa. Naruszenie struktur przestrzeni nie tylko unieważnia wyczyn sportowy, ale przede wszystkim – jest niebezpieczne. Andrzej Rutkowski analizuje możliwości przelotowe na przykładzie Skrzycznego i Borska.

Porady Mistrzów PPG cz. 2
Druga część artykułu Krzysztofa Romickiego o zasadch bezpieczeństwa podczas lotów na motoparalotni. Tym razem m.in. o sterówkach, manetkach, starcie na przeszkodę i przerywaniu startu, warunkach atmosferycznych i prognozie pogody, uruchamianiu napędu oraz lataniu nad śniegiem i zamarzniętymi jeziorami.

Zwariowane dzieciaki
to impreza dla każdego. Dołączają do niej zwykli piloci, ludzie po kursie, ale też takie sławy, jak Emilka Plak czy Rysio Żygadło, dzięki czemu za każdym razem można nie tylko przeżyć ekscytujący lot, ale też wiele się dowiedzieć o technikach latania, o sprzęcie, miejscach i meteo. Najważniejsze jednak jest to, że możemy cieszyć się wspólnym lataniem z ludźmi dzielącymi tą samą pasję. O swoim projekcie pisze Walter Wojciechowski.

Wszystko o speedridingu
Kwintesencja ekstremalnego sportu zimowego, która łączy kilka dyscyplin, tworząc wybuchowy koktajl z elementami narciarstwa, paralotniarstwa, spadochroniarstwa, powietrza, świeżego śniegu oraz adrenaliny. Jest jednym z najbardziej ekscytujących sportów na ziemi, wyzwala niezwykłe emocje, pozwala stać się elementem otaczającej nas przyrody. – O tej młodej dyscyplinie pisze instruktor Wacław Kuzło.

Z archiwum PLAR – Nasi za granicą i w kraju
Krzysztof Krawcewicz, założyciel i redaktor naczelny Przeglądu Lotniczego Aviation Revue wspomina emocje, towarzyszące zawodom paralotniowym w Polsce w latach dziewięćdziesiątych.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony