Przejdź do treści
Maciej Dusza z firmy AgriSky podczas konferencji II International Drone Event - Świat Pomiarów (fot. Targi Kielce)
Źródło artykułu

Dron "spada z nieba"... rolnikom. O wykorzystaniu bezzałogowych statków powietrznych w Targach Kielce

W dniach 23-24 listopada 2023 r. w Centrum Kongresowym Targów Kielce odbyła się druga edycja konferencji i wystawy International Drone Event – Świat Pomiarów.

Do obserwacji upraw, monitoringu stanu roślin, wykrywania chorób, szkodników, a także do oprysków… Dron ułatwia, usprawnia prace, roboty wykonuje bardzo precyzyjnie nad uprawami, nie niszcząc ich, co przekłada się na jakość i ilość zbiorów – mówił  Maciej Dusza z kieleckiej firmy AgriSky podczas konferencji II International Drone Event - Świat Pomiarów w Centrum Kongresowym Targów Kielce.

W ostatnich latach postępy w dziedzinie technologii dronów znalazły zastosowanie w wielu branżach, a jednym z obszarów, który czerpie z tych korzyści, jest rolnictwo. Drony w rolnictwie stanowią rewolucję, umożliwiając precyzyjne monitorowanie pól uprawnych, optymalizację procesów agrotechnicznych i zwiększenie efektywności gospodarstw.

Rolnicy są bardzo otwarci na nowe technologie, jeżeli tylko przynoszą im korzyści ekonomiczne, ułatwiają i przyśpieszają prace – zaznacza Maciej Dusza.  

Specjalista podczas drugiej konferencji International Drone Event - Świat Pomiarów w Targach Kielce szczegółowo omówił efektywne wykorzystanie dronów rolniczych europejskiej produkcji ABZ Innovation nad polskimi polami. Jednym z kluczowych zastosowań dronów w rolnictwie jest zdalne monitorowanie i ocena stanu upraw. Wyposażone w zaawansowane sensory, drony są w stanie zbierać dane dotyczące wilgotności gleby, poziomu składników odżywczych czy rozmieszczenia szkodników. Te informacje pomagają rolnikom w dostosowaniu ilości stosowanych nawozów i pestycydów, minimalizując jednocześnie wpływ na środowisko. Urządzenia skracają czas zbierania informacji – dron szybko przeleci nad dużą powierzchnią, co pozwala na szybkie reagowanie na zmieniające się warunki na polu.

Drony multispektralne wykorzystujemy do opracowania mapy zmiennej aplikacji nawozów azotowych, mapy oprysku zbiorczego herbicydem, wykonujemy pomiary zasięgu zasiewów, mapy wskaźnikowe DVI, czy prowadzimy monitoring kondycji pola – wyjaśnia Maciej Dusza.     

O dronach do zabiegów agrotechnicznych w Targach Kielce

Rolnicy coraz częściej chcą wykorzystywać drony do zabiegów agrotechnicznych, jak opryski.

W Polsce nadal obowiązuje dyrektywa Unii Europejskiej, która zabrania takich prac. My je wykonujemy na Węgrzech, w tym kraju zgodnie z prawem można je przeprowadzać. Liczymy, że w przyszłym roku w naszym kraju będzie też to możliwe – zaznaczył ekspert z AgriSky.

Jak wyjaśnia, opryski dronem chcą wykonywać plantatorzy kukurydzy, słonecznika, warzyw, dużych upraw tradycyjnych, jak pszenica, czy rzepak.

Wjazd w uprawę ciągnikiem niesie konsekwencje w postaci strat w uprawach. Szacuje się, że ścieżki technologiczne mogą zabierać nawet 12 procent zbiorów. Przy mniejszych areałach taka ilość może nie mieć znaczenia, ale przy kilkuset hektarach to już jest zasadnicza różnica – tłumaczy. – Na możliwość korzystania z dronów czekają także właściciele winnic. Winorośla często ulokowane są na wzgórzach, po których trudno poruszać się traktorem. Zatem dla wielu plantatorów dron po prostu „spada z nieba”.    

Jak podkreśla Maciej Dusza, dron nie wyprze tradycyjnych maszyn, ale znakomicie je uzupełni. Dzięki dokładnym danym i efektywniejszym procesom zarządzania gospodarstwem, rolnicy mogą zoptymalizować zużycie środków ochrony poprzez precyzyjne celowe ich roznoszenie w miejsca, które potrzebują reakcji. Takie działanie ma kluczowe znaczenie także w kontekście zrównoważonego rolnictwa. Wprowadzenie dronów do rolnictwa to krok w kierunku nowoczesnej, zrównoważonej i inteligentnej gospodarki rolnej.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony