Przejdź do treści

Dron pomoże warszawskim leśnikom

Jak mówią przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie, czasem warto spojrzeć na las z góry. Pozwala to dostrzec zjawiska niewidoczne z poziomu gruntu, ułatwia np. ocenę stanu zdrowotnego lasu, czy rozmiaru szkód wyrządzonych przez wiatry.

W obserwacji lasu "z lotu ptaka" pomoże warszawskim leśnikom bezzałogowy statek powietrzny (BSP) typu płatowiec Trinity f90+. To najnowocześniejsze tego typu urządzenie używane w Lasach Państwowych.

BSP wyposażony jest w dwie kamery teledetekcyjne pozwalające m.in. na rejestrację filmów i zdjęć w podczerwieni. Będzie doskonałym narzędziem do oceny stanu zdrowotnego warszawskich lasów – pozwoli szybko i dokładnie określić stopień i powierzchnię uszkodzeń spowodowanych przez czynniki biotyczne (np. owady, grzyby, jemiołę) i abiotyczne (np. wiatr czy śnieg), posłuży również do weryfikacji prac związanych z opracowywaniem Planów Urządzenia Lasu. Uzyskane za jego pomocą obrazy pozwolą na wykonanie aktualnych materiałów kartograficznych w tym ortofotomap niezbędnych w pracy poszczególnych wydziałów RDLP.

Warto podkreślić, że ten nowoczesny statek powietrzny łączy w sobie doskonałe cechy wielowirnikowców – pionowy start – oraz płatowców – lot na długich odcinkach. Podczas pionowego startu i lądowania trzy silniki kierowane są do góry, a w czasie lotu przechylane do przodu. Ciąg lotu do przodu wytwarzany jest przez silnik tylny na ogonie, podczas gdy dwa silniki przednie są wyłączane co zapewnia duże oszczędności baterii. Jednorazowa misja pozwala na lustrację nawet 700 ha powierzchni leśnej. Korpus Trinity jest wykonany z materiału Elapor i uformowany wokół sztywnej struktury zbudowanej z włókna węglowego.

Pierwsze loty planowane są już w najbliższych miesiącach.

FacebookTwitterWykop

Nasze strony