Przejdź do treści
Salamandra po remoncie – przed wstawieniem do Hangaru Głównego (fot. Muzeum Lotnictwa Polskiego)
Źródło artykułu

Drewniana Salamandra na skrzydłach – odremontowany szybowiec ponadczasowy powraca na ekspozycję Muzeum Lotnictwa Polskiego

IS-A Salamandra, czyli szybowiec o ponadczasowej drewnianej konstrukcji to najnowsza duma konserwatorów Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Z okazji 86-tych urodzin oraz ukończenia trwającej ponad pół roku renowacji Salamandra wraca na muzealną ekspozycję, gdzie zostanie uroczyście zaprezentowana wraz z towarzyszącą wystawą.

Wernisaż i uroczyste odsłonięcie dla zaproszonych gości zaplanowano na piątek 10.06.2022 r., z kolei dla szerokiej publiczności odrestaurowany szybowiec prezentowany będzie od soboty 11.06.2022 r.

Dlaczego Salamandra to duma polskiej konstrukcji i szybowiec ponadczasowy?

Salamandra to jednomiejscowy szybowiec treningowy, którego historię możemy podzielić na trzy podstawowe etapy.

Jego historia rozpoczyna się przed wojną, w 1936 roku, kiedy została skonstruowana przez inż. Wacława Czerwińskiego w Wojskowych Warsztatach Szybowcowych znajdujących się na terenie Lotniska Rakowice Czyżyny, gdzie obecnie znajduje się Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.
 
Podczas wojny jeden egzemplarz udało się przechować w Szkole Szybowcowej w Goleszowie i na podstawie tego  egzemplarza po wojnie odtworzono dokumentację konstrukcyjną i ponownie uruchomiono produkcję Salamandry.

Salamandry służyły do szkolenia pilotów po ukończeniu szkolenia podstawowego i uzyskaniu kategorii „B”. Salamandra była na tyle udaną konstrukcją, że posłużyła jako wzór do stworzenia kilku typów szybowców we Francji, Jugosławii i Finlandii, a w 1956 r., 20 lat po oblocie prototypu szybowce te zakupiła Chińska Republika Ludowa i rozpoczęła ich produkcję licencyjną.

Salamandra w trakcie remontu (fot. Muzeum Lotnictwa Polskiego)

Salamandra w trakcie remontu (fot. Muzeum Lotnictwa Polskiego)

Prezentowany eksponat to trzeci z pięciu egzemplarzy pierwszej powojennej serii produkcyjnej, zbudowany w Instytucie Szybownictwa w Bielsku-Białej w 1946 r., który w 1955 roku trafił do Muzeum Techniki w Warszawie, a w 1963 roku do Muzeum Lotnictwa.

Pod koniec 2021 roku podjęto decyzję o renowacji delikatnej drewnianej konstrukcji szybowca, który ze względu na swój stan ostatnie lata przeleżał w muzealnych magazynach. Teraz po przywróceniu pierwotnego wyglądu i malowania będzie można podziwiać go ponownie na ekspozycji w hangarze głównym.

Serdecznie zapraszamy.

Muzeum Lotnictwa Polskiego otwarte jest od wtorku do niedzieli, w godzinach od 9:00 do 17:00, ceny biletów i pozostałe szczegóły: www.muzeumlotnictwa.pl, www.facebook.com/MuzeumLotnictwa

Salamandra - wystawa - plakat (fot. Muzeum Lotnictwa Polskiego)
FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony