Części samolotu z II wojny światowej odkryto na budowie drogi ekspresowej S61

 Silnik samolotu z II wojny światowej znaleziony w miejscowości Słobódka (fot. archiwum GDDKiA/Marcin Olszewski)

Na nietypowe znalezisko natrafiono podczas prac na budowie drogi ekspresowej S61 na odcinku Suwałki – Budzisko, w miejscowości Słobódka w gminie Szypliszki. We wtorek (19 maja) wieczorem operator ciężkiego sprzętu przypadkiem odnalazł szczątki samolotu radzieckiego z okresu II wojny światowej.

Wójt gminy Szypliszki Mariusz Grygieńć przyznaje, że wśród mieszkańców od lat krążyły legendy o tym, że podczas wojny doszło tam do katastrofy lotniczej z udziałem samolotu. Jak dodaje, wrak zachował się w bardzo dobrym stanie.

Jest tam m.in. silnik, karabin pokładowy, część urządzeń nawigacyjnych oraz inne elementy. Tutaj w okolicy mówiło się, że był to radziecki samolot, a dwóch jego pilotów przeżyło upadek z wysokości. Zdążyli nawet uciec przed Niemcami. Z tego co opowiadali miejscowi, część tego wraku została wykorzystana przez mieszkańców do różnych celów. Człowiek, który już nie żyje, przystosował nawet część z tego samolotu do jakiejś maszyny, którą budował – mówi Grygieńć.

Jak dodaje wójt Grygieńć, wrakiem samolotu zainteresował się już konserwator zabytków.

Jak najszybciej zostaną podjęte działania, aby zabezpieczyć szczątki samolotu. Konserwator zabytków przygotuje również dokumentację fotograficzną. Myślę, że cała ta sytuacja nie zablokuje budowy drogi na długo. Dążymy do tego, aby przewieźć ten samolot w jakieś dobre miejsce – dodaje Grygieńć.

Szczątki radzieckiego samolotu zostaną wywiezione z placu budowy w przeciągu kilku dni. Więcej zdjęć znaleziska na pfofilu facebookowym GDDKiA (LINK).

Dodajmy, że wrak w Słobódce to nie jedyna wyjątkowa rzecz, którą odnaleziono przy budowie trasy Via Baltica. Pod koniec kwietnia w Suwałkach drogowcy natknęli się na fragmenty linii okopów z betonowymi jednoosobowymi pozycjami strzeleckimi, a w ubiegłym tygodniu w okolicach Ełku odnaleziono ślady osady z wczesnej epoki żelaza.

Więcej informacji na stronie www.radio.bialystok.pl

Źródło: radio.bialystok.pl
comments powered by Disqus