Czerwcowy numer Przeglądu Lotniczego już w kioskach
Czerwcowy numer Przeglądu Lotniczego już w kioskach! A w nim:
Zlin 143LSi – morawska alternatywa
Nazwa Zlin kojarzy się jednoznacznie z dwumiejscowym samolotem szkolno-treningowym. Tymczasem Zlin 143LSi to samolot z największą w swojej klasie kabiną, w której mogą komfortowo podróżować cztery osoby – w dodatku dopuszczony do akrobacji!
Korzystając z tradycyjnie przysługującego redakcji PLAR prawa pierwszego lotu, Michał Setlak uczestniczył w sprowadzeniu do Polski pierwszego egzemplarza tego samolotu.
CTLS – ulepszony bestseller
Jeden z najczęściej kupowanych samolotów ultralekkich, Flight Design CTSW, doczekał się ulepszenia w postaci skonstruowanego pod kątem wymagań amerykańskiej kategorii LSA modelu CTLS. Zobacz, jakie usprawnienia wprowadzono w tej lubianej na świecie konstrukcji.
Lot po życie
„STS HOSP” – niepozorna informacja w planie lotu. Tylko nieliczni wiedzą, jakie potrafią się za tym kryć emocje. Odsłaniamy je dla Was w relacji Krzysztofa Krawcewicza z walki o każdą minutę podczas lotu w ramach „Akcji Serce”.
Jednocześnie udowadniamy, że General Aviation to nie tylko lotnictwo rekreacyjne i biznesowe – prywatne firmy często wyręczają lotnictwo państwowe w usługach dla społeczeństwa.
Dobre Anioły z Dzikiego Zachodu
Nasza korespondentka z Kalifornii, Alicja Orkiszewska, opowiada o charytatywnych lotach medycznych, wykonywanych przez prywatnych pilotów w USA, zachęcając do propagowania idei Angel Flight w Polsce.
Grądy – lądowisko jak lotnisko
Wielka polana pośród lasu, a na niej asfaltowy pas z prawdziwego zdarzenia, coraz intensywniej wykorzystywany przez odwiedzających okolice Ostrowi Mazowieckiej gości i szkolących się pilotów – oto lądowisko Grądy, które po rewitalizacji przedstawia zespół FTO Targor. Dlaczego warto tu zawitać? Przeczytaj artykuł!
www.aim.pansa.pl – nowe narzędzie dla pilotów
Magdalena Rekść przedstawia udostępniony niedawno przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej internetowy „kombajn” do self-briefingu. Z artykułu w najnowszym numerze PLAR dowiesz się, w jaki sposób owo narzędzie pomaga pilotowi w okiełznaniu ogromu informacji niezbędnych do właściwego przygotowania się do lotu.
Kaniów (EPKW) – nowe lotnisko zaprasza
Widząc asfaltowy oświetlony pas z drogami kołowania, wieżą i rozbudowanym zapleczem, trudno uwierzyć, że półtora roku przed otwarciem lotniska była w tym miejscu górnicza hałda. Przedstawiamy wpisane właśnie do AIP Polska lotnisko w Kaniowie.
Komórka – HSI i nie tylko
Telefon komórkowy to jedno z najbardziej wszechstronnych narzędzi, jakie wynalazł człowiek. W najnowszym numerze PLAR Krzysztof Dobrzyński pokazuje, jak zamienić „komórkę” w przydatny przyrząd nawigacyjny i wykorzystać ją do śledzenia trasy lotu.
Na drugą stronę Tatr
Zrobiłeś uprawnienie IFR? To bierz Cessnę czy inny samolot i lataj po Europie. Maciej Pieniążek zaprasza Czytelników na lot IFR-em do Popradu, na jedno z bliższych i ciekawszych lotnisk położonych za naszą południową granicą.
O zamykaniu planu lotu
Sprawa może się wydawać banalna, jednak praktyka wskazuje na to, że piloci mają z tym kłopoty. Andrzej Rutkowski z FIS Warszawa tłumaczy, dlaczego tak ważnie jest zamykanie (ale również opóźnianie czy anulowanie) planu lotu. Podpowiada, jak to robić najpewniej – i wspomina o poważnych konsekwencjach zaniedbania tych drobnych czynności.
Citation XLS+ od środka
Krzysztof Krawcewicz i Michał Setlak testują w locie komfortowy business jet Cessna Citation XLS+. Tym razem rezygnujemy z miejsc na przednich fotelach, wcielając się w rolę VIP-ów, co pozwala spojrzeć na samolot z nieco innej perspektywy.
Rzecz o odzieży
W General Aviation nie obowiązują na szczęście żadne regulaminy umundurowania, jednak nie jest obojętne, w czym wsiadamy do samolotu – o właściwy ubiór powinniśmy zadbać dla własnego dobra, o czym przekonuje instruktor Dominik Punda.
Jak co roku w Bornem
Kilkanaście lat temu Borne-Sulinowo było opuszczonym przez Armię Radziecką miastem-widmem, do którego niczym na Dziki Zachód przyjeżdżali osadnicy z całej Polski. Ich pionierski zapał trwa do dziś, dzięki czemu prężnie działające w Bornem środowisko lotnicze już po raz dziewiąty zorganizowało swą imprezę – relacjonuje Mikołaj Mazurkiewicz.
Mistrzostwa pod cirrusami
Walka do ostatniej minuty, doskonała pogoda, rekordowe trasy i prędkości, sprawna organizacja – tak w kilku słowach można podsumować 34. Szybowcowe Mistrzostwa Polski w klasie otwartej. W najnowszym numerze Jerzy Kolasiński prezentuje szczegółową relację z tej imprezy.
Matura zawodnika, czyli Mistrzostwa w Meksyku
Najlepsi zawodnicy, wymagający teren i niełatwe warunki do latania. Tak można scharakteryzować XI Paralotniowe Mistrzostwa Świata, które odbyły się w Meksyku. W tym numerze relacja Bartosza Moszczyńskiego, który uczestniczył w zawodach.
A TAKŻE NASZE DZIAŁY STAŁE:
Aktualności – najnowsze wydarzenia w general aviation w Polsce i na świecie, odpowiedzi lekarza-orzecznika oraz prawnika na pytania Czytelników, najświeższa oferta sprzętu latającego, szkoleń, akcesoriów i usług dla lotników.
I oczywiście – jak zawsze na czasie – wstępniak Redaktora Naczelnego. Sezon lotniczy w pełni, nareszcie wymarzony CAVOK – świetna okazja, by nie tylko samemu cieszyć się błękitną przestrzenią, ale i dzielić się radością latania z innymi. Róbmy to jednak tak, by ów błękit w sekundę nie zmienił się w czerń...
Zapraszamy do lektury!
Redakcja PLAR
Komentarze