Przejdź do treści
ULC
Źródło artykułu

Certyfikacja działalności w lotnictwie cywilnym - zmiana prawa

Urząd Lotnictwa Cywilnego przekazał do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury zmieniającego rozporządzenie w sprawie certyfikacji działalności w lotnictwie cywilnym.

Projekt przewiduje zmiany w przepisach obecnie obowiązującego rozporządzenia poprzez zmianę brzmienia § 3 pkt 3. Zmiana w sposób kompleksowy wprowadza rodzaje certyfikatów na działalność szkoleniową w zakresie wszystkich przewidzianych przez obowiązujące przepisy specjalności lotniczych, tak w zakresie licencji lotniczych jak i świadectw kwalifikacji oraz uprawnień wpisywanych do tych dokumentów. Ponadto zmiana uwzględnia wynikającą z przepisów ustawy jak i z przepisów rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 września 2003 r. w sprawie licencjonowania personelu lotniczego (Dz. U. Nr 165, poz. 1603, z późn. zm.) konieczność wydawania certyfikatów również na działalność szkoleniową prowadzoną przez organizacje szkolenia lotniczego (vide § 9 ust. 5 oraz § 10 tego rozporządzenia), co dotychczas było niedoregulowane w nowelizowanym rozporządzeniu.

W zakresie certyfikatów na prowadzenie działalności szkoleniowej w lotnictwie cywilnym przewiduje się zachowanie ważności dotychczas wydawanych certyfikatów przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy od dnia wejścia projektowanej regulacji w życie. Jest to okres, który ma być mobilizujący dla podmiotów prowadzących taką działalność do wystąpienia z wnioskiem o dokonanie stosownej zmiany w posiadanym certyfikacie tak, aby prowadzona działalność szkoleniowa była przyporządkowana do właściwego certyfikatu oraz aby podmioty prowadzące działalność szkoleniową uzyskały właściwe dokumenty na prowadzenie tej działalność albo jako ośrodek szkolenia lotniczego, albo jako organizacja szkolenia lotniczego, inna niż ośrodek szkolenia lotniczego, która prowadzi szkolenie niezarobkowe wyłącznie dla swoich członków.

Ponadto, projekt przewiduje dodanie po § 45 przepisów § 45a i § 45b dotyczących danych, które muszą być zawarte w certyfikacie AOC oraz certyfikacie FTO/TRTO, jak również załączników do rozporządzenia, w których określone są odpowiednio wzory certyfikatów i specyfikacji.

Zgodnie z zaleceniami inspekcji standaryzacyjnej Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego przeprowadzonej w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego, zaproponowane wzorce certyfikatu przewoźnika lotniczego - AOC oraz specyfikacji operacyjnej, oprócz danych dotyczących m.in. nazwy posiadacza certyfikatu AOC i nazwy organu, który go wydał, zawierają również dane dotyczące osób odpowiedzialnych ze bezpieczeństwo wykonywania przewozów lotniczych u posiadacza certyfikatu, czyli tzw. osób funkcyjnych (nominated post holders), o których mowa w przepisie OPS 1.175 lit. i rozporządzenia Rady (EWG) nr 3922/91 w odniesieniu do wspólnych wymagań technicznych mających zastosowanie do komercyjnego transportu lotniczego (Dz.U. L 373 z 31.12.1991, z późn. zm.).

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z omawianą regulacją oraz zgłaszania ewentualnych uwag do projektu. Można je przesyłać również drogą elektroniczną na adres: pmike@ulc.gov.pl.

Projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury zmieniającego rozporządzenie w sprawie certyfikacji działalności w lotnictwie cywilnym

Załącznik
 

 

 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony