Przejdź do treści
Źródło artykułu

Centralne Pokazy Lotnicze 2024 już 29 czerwca. Najlepsi piloci i wyjątkowe maszyny zagoszczą pod niebem w Zamościu

W sobotę 29 czerwca lotnisko Zamość-Mokre zgromadzi najlepszych pilotów z Polski i świata oraz zapierające dech w piersiach statki powietrzne. Centralne Pokazy Lotnicze 2024 w Zamościu odbędą się w godz. 13:00 – 21:00.

Pokaz swoich umiejętności da jeden z najbardziej znanych pilotów akrobacyjnych na świecie – Artur Kielak. Publiczność będzie mogła podziwiać aż dwa samoloty bojowe FA-50 – jednocześnie lekkie i majestatyczne, służące na co dzień polskim siłom powietrznym. Stałych bywalców imprez lotniczych ucieszy z pewnością obecność śmigłowca Bölkow Bo 105, a romantykom przypadną do gustu pokazy nocne z użyciem pirotechniki.

Podczas pokazów za sterami szybowca S-1 Swift zasiądzie nie kto inny jak Jerzy Makula - siedmiokrotny indywidualny mistrz świata w akrobacji szybowcowej, ośmiokrotny drużynowy mistrz świata, trzykrotny indywidualny mistrz Europy, a także czternastokrotny mistrz Polski. Słowem: człowiek legenda. Makula wzbije się pod niebo dwa razy – podczas pokazu dziennego oraz wzruszającego pokazu nocnego.

S-1 Swift (fot. Daniel Puciłowski, Centralne Pokazy Lotnicze)

Kolejną atrakcją tej podniebnej imprezy będzie M-346 Demo Team. Ten najmłodszy zespół pokazowy w Polsce słynie z dynamicznych pokazów na samolocie M-346 Bielik. Mistrzowski pilotaż i niesamowite figury są gwarancją ekscytującego show, na które już teraz zapraszamy.

Na lotnisko Zamość-Mokre przyleci też Dwójka z AW. To Air Show Team założony przez doświadczonych pilotów z Aeroklub Warszawski. Hubert Massalski i Radek Izdebski w pomysłowy i dynamiczny sposób prezentują sztukę precyzyjnego latania w szykach. Lotniczy duet zaprezentuje się na klubowych samolotach polskiej produkcji Aero At3, wyposażonych w wytwornice dymu, które uatrakcyjnią pokaz.

Na pokazach podziwiać będzie można również dumę polskich konstruktorów, czyli RWD-5. Samolot skonstruowano w 1931 r., dwa lata później Stanisław Skarżyński dokonał na nim historycznego oblotu przez Atlantyk. RWD-5 zachwycał nowoczesnym wyglądem, oszkloną kabiną z panoramiczną szybą i faktem, że był najmniejszym samolotem w historii, którym dokonano przelotu nad oceanem bez lądowania. Jego nazwa pochodzi od akronimu nazwisk zespołu konstruktorskiego: Stanisława Rogalskiego, Stanisława Wigury i Jerzego Drzewieckiego.

RWD-5 (fot. Centralne Pokazy Lotnicze)

To tylko kropla w morzu atrakcji, które czekają widzów Centralnych Pokazów Lotniczych 2024.

Ostatnie Centralne Pokazy Lotnicze odbyły się w 2019 roku na Lotnisku Rzeszów-Jasionka i zgromadziły ok. 50 tysięcy widzów. Jedną z najbardziej spektakularnych atrakcji było lądowanie motoparalotniarskiego mistrza świata, Wojciecha Bógdała na… skrzydle lecącego samolotu. W tym roku pokazy odbędą się w Zamościu jako zakończenie TAURON Mistrzostw Polski w Akrobacji Szybowcowej i celebracja przypadającego w 2024 roku 105-lecia Aeroklubu Polskiego. Widzowie zgromadzeni na płycie lotniska obejrzą podniebne show, m.in.: akrobacyjne pętle, beczki, korkociągi,
immelmany, leniwe ósemki czy niskie przeloty z przechyłem na publiczność.

Awiacyjne umiejętności zaprezentują grupy: Bo105.pl czy zespoły pokazowe Wojska Polskiego. Widowiskowe efekty zapewnią elementy pirotechniczne podczas pokazów nocnych. Z kolei wzrok fanów spadochroniarstwa z pewnością przyciągną zrzuty skoczków używających flag i świec dymnych.

Całość dopełni profesjonalny komentarz wydarzenia przez Witolda Sokoła, byłego pilota pokazowego samolotów Mig-29. Organizatorzy przewidują, że Centralne Pokazy Lotnicze 2024 zgromadzą ok. 70 tys. widzów, zarówno z Polski, jak i z zagranicy.

Patronami medialnymi wydarzenia są Radio ESKA – Eska Zamość News, Przegląd Lotniczy – Aviation Revue, Portal Obronny (Grupa Super Express) oraz All Inclusive – luksusowy magazyn o podróżach.

(fot. Aeroklub Polski)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony