Przejdź do treści
Przebieg trasy S7 przez lotnisko Bemowo, fot. siskom.waw.pl
Źródło artykułu

Trasa S7 na Bemowie – co to oznacza dla lotniska EPBC?

W połowie listopada, Kierownictwo Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska poinformowało o utrzymaniu w mocy decyzji środowiskowej dla budowy drogi ekspresowej S7 Warszawa – Kiełpin, co daje GDDKiA zielone światło w kwestii pozyskania finansowania wymaganego do realizacji tej inwestycji. Jednak dopiero po zabezpieczeniu środków będzie znany harmonogram prac budowlanych.

Całość ma zostać zrealizowana w ramach wariantu II, którego przebieg został częściowo  wytyczony przez warszawskie lotnisko Babice (EPBC). Droga ma przebiegać wschodnim obrzeżem Kampinoskiego Parku Narodowego, a następnie przez mocno zurbanizowane tereny Warszawy (Bemowo i Bielany) gdzie zostanie zagłębiona w dwa tunele, pierwszy o długości około 1000 metrów i kolejny o długości około 1100 metrów.


Po wyjściu z tuneli w okolicy lotniska wzniesie się ponad teren nad drogą ekspresową S8. Przyszły odcinek drogi ekspresowej S7 pomiędzy Kiełpinem i Trasą Armii Krajowej w Warszawie, będzie miał po trzy pasy ruchu w każdym kierunku, a w niektórych miejscach nawet cztery.


Na tym etapie planowania inwestycji nieznany jest jeszcze jest wpływ na działalność dziesiątek firm lotniczych zlokalizowanych na lotnisku na Babicach. Inwestycja ma przebiegać przez wschodni kraniec betonowego pasa startowego, jednak na wyłączonej z użytku jego części, a potem w bezpośredniej bliskości hangarów i budynków Aeroklubu Warszawskiego, gdzie zagłębi się w tunel pod gęstą zabudową Chomiczówki.


Lotnisko Warszawa-Babice jest największym obiektem general aviation w Polsce, na którym rocznie odbywa się kilkadziesiąt tysięcy operacji lotniczych. Działa tu Aeroklub Warszawski ze swoimi kilkoma sekcjami, liczne szkoły lotnicze, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe i stacjonują także statki powietrzne pozostające w gestii MSWiA. Do tego dochodzą dziesiątki prywatnych podmiotów gospodarczych, realizujących swoją działalność w oparciu o możliwość korzystania z tego obiektu. Ze względu na zaporowe stawki dla GA obowiązujące na lotnisku Chopina w Warszawie (EPWA), Bemowo pozostaje aktualnie jedynym miejscem, na które można przylecieć do stolicy prywatnym statkiem powietrznym.


Planowany przebieg trasy S7 Warszawa - Kiełpin (LINK)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony