Caracale bez tajemnic
W wersji transportowej mogą zabrać na pokład 28 żołnierzy lub ponad pięć i pół tony ładunku, a w wersji medycznej – aż jedenaście noszy. Rozwijają maksymalną prędkość 324 kilometrów i bez dodatkowych zbiorników paliwa mogą pokonać 900 kilometrów. W maju polska armia rozpocznie finalne testy śmigłowców H225M Caracal.
We wtorek Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że śmigłowiec produkowany przez Airbus Helicopters został zakwalifikowany – jako jedyny – do kolejnej fazy przetargu na dostawę 50 wielozadaniowych śmigłowców. Czym charakteryzuje się maszyna, która został wybrana do testów?
Istniejąca od 1992 roku firma Eurocopter, która powstała z połączenia czołowych francuskich i niemieckich zakładów lotniczych, a która w ubiegłym roku w ramach budowania marki holdingu Airbus zmieniła nazwę na Airbus Helicopters, to jeden z największych na świecie producentów śmigłowców cywilnych i wojskowych. Na początku tego wieku jej udział w światowym rynku produkcji wiropłatów wynosił aż 40 procent.
Produkowane przez Airbus Helicopters wojskowe maszyny są w wyposażeniu kilkudziesięciu armii na całym świecie. Chyba najbardziej znanym wiropłatem tej marki jest śmigłowiec AS532 Cougar, który powstał na bazie bardzo cenionej – używa jej 30 armii na świecie – konstrukcji SA 330 Puma (firmy Aérospatiale, z której stworzono koncern Eurocopter).
EC725 Poland Demo przez AirbusHelicopters
AS532 Cougar jest nie tylko od ponad trzydziestu lat podstawowym śmigłowcem transportowym francuskiej armii, ale również jest „latającym wołem roboczym” sił zbrojnych siedmiu innych państw NATO: Niemiec, Holandii, Turcji, Bułgarii, Hiszpanii, Słowenii oraz Albanii.
Pod koniec lat dziewięćdziesiątych bazujący na technologii z lat sześćdziesiątych AS532 Cougar zaczął mocno odstawać od potrzeb współczesnego pola walki. Główny użytkownik tych maszyn, czyli armia francuska, zdecydowanie domagała się nowocześniejszych śmigłowców bojowego poszukiwania i ratownictwa. W 1998 roku Eurocopter rozpoczął prace badawczo-rozwojowe nad wiropłatem, który otrzymał oznaczenie EC-725 Caracal (nazywany bywa również Super Cougarem).
Wnętrze śmigłowca H225M Caracal.
Wymagania postawione przez francuską armię wobec Caracala można streścić następująco: maszyna wyposażona w nowoczesną awionikę i zapewniająca odpowiednie wsparcie ogniowe na polu walki, która w jak najszybszym czasie, w każdych warunkach pogodowych, będzie w stanie przewieźć prawie trzydziestu pasażerów albo prawie sześć ton ładunku na odległość około tysiąca kilometrów.
Inżynierom z Eurocoptera udało się te oczekiwania spełnić i 27 listopada 2000 roku wzniósł się prototyp nowej maszyny. Po przejściu trwających ponad cztery lata badań, testów i certyfikacji w 2005 rozpoczęła ona służbę we francuskiej armii.
Od tego czasu koncern Airbus sprzedał Caracale siłom zbrojnym Brazylii, Meksyku, Malezji, Indonezji, Tajlandii oraz Kazachstanu. Maszyny, nazywane przez żołnierzy często Super Cougarami, przeszły również najważniejsze i najtrudniejsze zarazem testy zdolności bojowych podczas operacji wojskowych prowadzonych przez francuską armię w Libanie (w 2006 roku), Afganistanie, Libii oraz w Mali.
We wtorek Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że Caracal został zakwalifikowany – jako jedyny – do kolejnej fazy przetargu na dostawę dla polskich sił zbrojnych 50 wielozadaniowych śmigłowców.
Testy maszyny w wersji podstawowej rozpoczną się w maju i potrwają około 6 tygodni. Po ich pozytywnym zakończeniu, najprawdopodobniej jesienią tego roku, zostanie podpisany kontrakt z ich producentem. Pierwsze Caracale – zgodnie z terminarzem programu śmigłowcowego – mają trafić do polskiego wojska w 2017 roku.
H225M Caracal (do niedawna EC-725 Caracal)
Długość: 19,5 metra
Wysokość – 4,6 metra
Masa: 5330 kilogramów
Wejście do służby – 2005
Prędkość maksymalna – 324 km/h
Zasięg – około 900 kilometrów
Maksymalny zasięg – 1325 kilometrów
Maksymalna wysokość – 6 tysięcy metrów
Maksymalna masa startowa – 11 200 kilogramów
Napęd – dwa silniki Turbomeca Makila 2A o mocy 2382 koni mechanicznych każdy
Desant/ pasażerowie – 28 osób
Ładowność – 5670 kilogramów
Uzbrojenie – 2 karabiny maszynowe FN MAG rozmieszczone po obu stronach
śmigłowca, 2 wyrzutnie pocisków rakietowych 68 mm, 2 działka GIAT 20 mm
Wyposażenie obronne – system ostrzegający o opromieniowywaniu wiązką
radarową EWR-99 FRUIT RWR i wyrzutnia flar/dipoli Alkan EL
Start śmigłowca – możliwy w ciągu 3 minut po wejściu na pokład wszystkich członków załogi.
Galeria zdjęć
Krzysztof Wilewski
autor zdjęć: Bartosz Bera, Airbus Helicopters
Komentarze