Przejdź do treści
BLMW otrzymała tytuł honorowy Przodującego Oddziału RP (fot. kmdr ppor. Marcin Braszak)
Źródło artykułu

BLMW otrzymała tytuł honorowy Przodującego Oddziału RP

W piątek, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości Dowódca BLMW odebrał z rąk Ministra Obrony Narodowej tytuł honorowy Przodujący Oddział Wojska Polskiego nadany Brygadzie Lotnictwa Marynarki Wojennej.

„Za szczególne osiągnięcia, wybitny dorobek i zasługi w wykonywaniu zadań służbowych” Minister Obrony Narodowej decyzją nr 3899 z 28.07.2023 r. nadał Gdyńskiej Brygadzie Lotnictwa Marynarki Wojennej tytuł honorowy Przodującego Oddziału WP. Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej znalazła się w gronie trzech jednostek wyróżnionych tym zaszczytnym tytułem. Tytuł ten otrzymały także Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej i Pułk Reprezentacyjny Wojska Polskiego. Tytuł Przodującego Oddziału to uznanie dla codziennej służby i pracy wszystkich żołnierzy i pracowników resortu ON Brygady Lotnictwa MW, którzy w mozole służby i pracy każdego dnia sprawiają, że Brygada, jako związek taktyczny z sukcesem wywiązuje się z licznych postawionych przed nią zadań.

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej, jest jedynym związkiem taktycznym w Siłach Zbrojnych RP, który od 30 lat spina w codziennej działalności dwa żywioły: morze i przestrzeń ponad nim. Powstała w 1994 roku, w wyniku śmiałych idei połączenia, w ramach jednolitej struktury organizacyjnej samodzielnych dotąd jednostek lotnictwa morskiego. W 1991 roku zawiązała się Grupa Przygotowawcza w strukturach ówczesnego Dowództwa MW, której celem było wypracowanie harmonogramu przekształcenia dotychczasowego lotnictwa morskiego w brygadę.

1 listopada 1994 r. zarządzeniem szefa Sztabu Generalnego z lipca tego samego roku rozpoczęło funkcjonowanie Dowództwo Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej w Gdyni Babich Dołach, a do 1 stycznia 1996 roku w ramach Brygady sformowano siedem jednostek: trzy dywizjony lotnicze, trzy bataliony zabezpieczenia i Polowe Warsztaty Lotnicze. W wyniku przeprowadzonej reorganizacji uzyskano strukturę, w której rozdzielono część lotniczą od elementów zabezpieczenia, tym samym lotnictwo morskie, jako pierwsze w kraju, przyjęło struktury zbudowane według wówczas nowej koncepcji zabezpieczenia logistycznego, zgodnej ze standardami Sojuszu Północnoatlantyckiego. Od 2011 w strukturze brygady funkcjonują trzy jednostki: Dowództwo Gdyńskiej Brygady Lotnictwa MW oraz 43. Oksywska Baza Lotnictwa Morskiego (43 BLotM) w Gdyni-Babich Dołach i 44. Kaszubsko-Darłowska Baza Lotnictwa Morskiego (44 BLotM) w Siemirowicach i Darłowie.

Domeną Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej są specjalistyczne operacje lotnicze nad obszarami morskimi, do których należą: zwalczanie okrętów podwodnych, rozpoznanie jednostek nawodnych i wskazywanie celów, transport ludzi i sprzętu, monitoring ekologiczny Polskiej Strefy Ekonomicznej na Bałtyku. Lotnicy z Gdyni, Siemirowic i Darłowa działają już nie tylko w przestrzeni Bałtyku, ale także w ramach sojuszniczych zobowiązań na Morzu Śródziemnym, w ramach dwóch Polskich Kontyngentów Wojskowych. Morskie samoloty patrolowe Bryza monitorują obszary Morza Śródziemnego z baz w Sigonelli (Sycylia) oraz Incirlik (Turcja).

Zadania te Brygada realizuje 40 samolotami i śmigłowcami. Są to: samoloty Bryza (w wersjach patrolowo – rozpoznawczej, monitoringu ekologicznego i transportowej), śmigłowce Mi-14 (w wersji zwalczania okrętów podwodnych i ratowniczej), śmigłowce pokładowe SH-2G, śmigłowce W-3WARM (w wersji ratownictwa morskiego) oraz śmigłowce Mi-2. Jeszcze w tym roku do eksploatacji w darłowskiej Grupie Lotniczej 44. BLotM trafią nowoczesne śmigłowce AW101 przeznaczone do zwalczania okrętów podwodnych oraz bojowego ratownictwa, które zastąpią wysłużone śmigłowce Mi-14PŁ/PŁR. Będzie to prawdziwa rewolucja technologiczna w lotnictwie morskim. W przyszłym roku 44 BLotM w Siemirowicach jako pierwsza w Polsce rozpocznie eksploatację samolotów wczesnego wykrywania i dowodzenia SAAB 340.

BLMW jest obecnie jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi w ramach polskiej strefy odpowiedzialności „Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim”, obejmującej obszar ponad 30 000 km² powierzchni morza. Lotnicy Morscy zobowiązani są także do niesienia pomocy z powietrza w pasie 100 km polskiego wybrzeża, zgodnie z postanowieniami "Konwencji Chicagowskiej". Całodobowy dyżur SAR/ASAR pełniony jest przez załogi śmigłowców w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach i w 44 Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. System ratownictwa w polskiej strefie odpowiedzialności SAR na Bałtyku, wspiera załoga samolotu patrolowego Bryza pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka. Od początku istnienia Brygady lotnicy morscy potwierdzali swój kunszt i profesjonalizm uczestnicząc w ponad 770 akcjach poszukiwawczo-ratowniczych i ratując życie ponad 400 osobom.

Nietypowe zadania transportowe, będące również elementem ratowania życia, realizują załogi samolotów BLMW współtworząc system transportu medycznego organów przeznaczonych do przeszczepu nazywanym w SZ RP „Akcją Serce”. Obok załóg z baz lotnictwa transportowego Powidzu i Krakowie zadanie to z powodzeniem realizują załogi samolotów transportowo-desantowych M28B Bryza z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego z Gdyni Babich Dołów. Po raz pierwszy serce przeznaczone do przeszczepu znalazło się na pokładzie statku powietrznego MW w maju 2007 roku. Przelot śmigłowca wraz z bezcennym ładunkiem i zespołem lekarzy po trasie Gdynia – Bydgoszcz – Gdynia zrealizowano na prośbę, z którą do MW zgłosili się lekarze z ówczesnej Kliniki Kardiochirurgii Akademii Medycznej w Gdańsku. Od 2011 roku zadania te lotnicy z Gdyni wykonują już systemowo, w ramach dwustronnych porozumień pomiędzy Ministrami Zdrowia i Obrony Narodowej. Lotnicy morscy współpracują w tym zakresie z wszystkimi ośrodkami transplantacyjnymi w Polsce, będąc w stanie realizować misje transportowe w jak najkrótszym czasie i z pełnym profesjonalizmem. W ubiegłym roku lotnicy morscy przeprowadzili rekordową liczbę takich akcji – 15!

W roku 2020 BLMW uroczyście obchodziła jubileusz stulecia polskiego lotnictwa morskiego, które swe początki miało w Pucku, tuż po odzyskaniu przez Polskę dostępu do morza. Brygada jest spadkobiercą tradycji wszystkich jednostek, które na przestrzeni 100 lat realizowały obecność polskich skrzydeł na Bałtykiem.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony