Biała lista

ULC

Urząd Lotnictwa Cywilnego poinformował, że wzorem innych władz lotniczych przedkłada do wiadomości listę przedmiotów dopuszczonych oraz zabronionych do przewozu w transporcie lotniczym.

Lista ma charakter otwarty i skupia się przede wszystkim na ograniczeniach wynikających z przepisów z zakresu ochrony lotnictwa cywilnego.

Poniższa lista ma charakter wyłącznie informacyjny i jej celem jest ułatwienie pasażerom sprawnego odbycia podróży, poprzez udostępnienie informacji na temat przedmiotów mogących budzić zastrzeżenia ze strony operatorów kontroli bezpieczeństwa na lotniskach.

„Biała lista” zawiera szereg przedmiotów zaklasyfikowanych jako przedmioty bezpieczne, których transport nie stanowi zagrożenia dla ochrony lotnictwa cywilnego. Zawiera ona również przedmioty bezwzględnie zakazane oraz te, których transport jest ograniczony jak np. płyny.

ULC zaznacza, że operator kontroli bezpieczeństwa, każdorazowo bazując na przepisach prawnych, dokonuje samodzielnej decyzji o dopuszczeniu przedmiotu na pokład statku powietrznego w oparciu o takie przesłanki jak rodzaj przedmiotu i materiał z jakiego został wykonany, a także analizując zachowanie pasażera. Przedmioty mogące budzić wątpliwość operatorów kontroli bezpieczeństwa prosimy umieszczać w bagażu rejestrowanym.

Lista przedmiotów dopuszczonych oraz zabronionych do przewozu w transporcie lotniczym dostępna jest na stronie ULC.

Źródło: Urząd Lotnictwa Cywilnego
comments powered by Disqus

Komentarze

Jestem zawiedziony... myślałem że będę mógł się z moją katapultą przelecieć a tu klops... ;)