Przejdź do treści
Awaria samolotu - sprawdzono procedury w sytuacji kryzysowej podczas ćwiczeń Masłów 24 (fot. Aeroklub Kielecki)
Źródło artykułu

Awaria samolotu – sprawdzono procedury w sytuacji kryzysowej podczas ćwiczeń Masłów 24

Miniony wtorek był niezwykle intensywny, pełen profesjonalizmu i współpracy służb mundurowych oraz ratowniczych. Aeroklub Kielecki jako czyny uczestnik ćwiczeń Masłów 24 miał okazje sprawdzić swoje procedury w sytuacji kryzysowej.

Wspólne ćwiczenie Masłów 24, zorganizowane przez 10 Świętokrzyską Brygadę Obrony Terytorialnej, miało na celu sprawdzenie oraz doskonalenie współpracy pomiędzy różnymi jednostkami, takimi jak Policja, Straż Pożarna, Państwowe Ratownictwo Medyczne oraz podmiotami pozamilitarnymi takimi jak nasze Stowarzyszenie.

Symulacja awarii samolotu, z którego wyskakują skoczkowie, była testem dla wszystkich zaangażowanych. Samolot lądując awaryjnie zderzył się z drugim statkiem powietrznym. Zadanie nie było łatwe, ale dzięki zgranej pracy każdej z służb, udało się skutecznie przeprowadzić akcję ratowniczą.

Awaria samolotu - sprawdzono procedury w sytuacji kryzysowej podczas ćwiczeń Masłów 24 (fot. Wojska Obrony Terytorialnej)

(fot. Wojska Obrony Terytorialnej)

Straż Pożarna z Kielc, wraz z OSP z  Masłowa, odgrywała kluczową rolę w gaszeniu płonących samolotów oraz neutralizacji substancji chemicznych. Policja z Kielc zabezpieczała teren, zapewniając bezpieczeństwo operacyjne.

Awaria samolotu - sprawdzono procedury w sytuacji kryzysowej podczas ćwiczeń Masłów 24 (fot. Wojska Obrony Terytorialnej)2

(fot. Wojska Obrony Terytorialnej)

Godnym podziwu był wysiłek Naziemnego Zespołu Poszukiwawczo-Ratowniczego z 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz Oddziału Prewencji Policji z Kielc, którzy podjęli się poszukiwań zaginionych skoczków spadochronowych. Dzięki wsparciu technologicznemu, w postaci Bezzałogowego Systemu Powietrznego FLYEYE i policyjnego drona, udało się odnaleźć skoczków, niestety rannych.

FlyEye podczas ćwiczeń Masłów 24 (fot. Wojska Obrony Terytorialnej)

(fot. Wojska Obrony Terytorialnej)

Ostatecznie, dzięki koordynacji i determinacji wszystkich zaangażowanych jednostek, udało się udzielić pomocy wszystkim poszkodowanym. Jest to wyraźny dowód na to, jak ważna jest współpraca pomiędzy różnymi służbami w sytuacjach kryzysowych.

Aeroklub Kielecki dziękuje wszystkim zaangażowanym za ich poświęcenie oraz za to, że każdego dnia dbają o nasze bezpieczeństwo.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony