AKL z Politechniki Wrocławskiej uczestnikiem Targów Lotnictwa Lekkiego 2017
Członkowie Akademickiego Klubu Lotniczego podczas targów zaprezentują bezzałogowy samolot Vratislavia, który reprezentował Politechnikę Wrocławską na międzynarodowych zawodach SAE AeroDesign 2017 w Stanach Zjednoczonych.
Akademicki Klub Lotniczy jest organizacją zrzeszającą miłośników lotnictwa. Ich główną działalnością jest budowa bezzałogowych statków powietrznych, które biorą udział w międzynarodowych zawodach. Drużyna "Jetstream" od ponad 10 lat bierze udział w zawodach SAE AeroDesign, UAV Challange Medical Express, Air Cargo Challenge czy odbywającej się w Krakowie Droniadzie. Prowadzą cotygodniowe spotkania członków, dodatkowo mają cykl spotkań z "Ludźmi lotnictwa", szkolenia z technik projektowania 3D oraz organizują corocznie "Szybowcowe Akademicki Mistrzostwa Polski na Celność Lądowania".
Podczas Targów Lotnictwa Lekkiego w Targach Kielce Akademicki Klub Lotniczy zaprezentuje bezzałogowy samolot Vratislavia, który reprezentował wrocławską uczelnię na międzynarodowych zawodach SAE AeroDesign 2017, które odbyły się Stanach Zjednoczonych. Samolot jest wykonany w 100% w technologii kompozytowej bazując na tkaninach węglowych i kewlarowych. Napędzany jest 7,5 cm^3 silnikiem spalinowym, który jest narzucony przez regulamin zawodów. Celem zawodów jest podniesienie jak największej ilość ładunku statycznego oraz zabranie paczek humanitarnych w postaci kilogramowych zrzutów oraz zrzucenie ich w cel. Do tego celu w płatowcu zamontowana jest kamera i system nadawczy, który zapewnia przesył obrazu w czasie rzeczywistym. Na wyniki końcowy wpływają wyniki z lotów, prezentacji technicznej oraz raportu technicznego.
Drugim samolotem lub zestawem samolotów będą autonomiczne bezzałogowe samoloty przygotowane na zawody UAV Challange Medical Express 2016, które odbywają się co dwa lata w Australii. Samoloty są zbudowane w podobnej technologii co powyższy. Główny samolot do wykonywania misji jest przystosowany do wykonywania operacji pionowego startu i lądowania. Do napędu wykorzystano silnik elektrycznych. Celem zawodów jest autonomiczny start samolotu, przelecenia dystansu do 15 mil po wskazanej trasie, wykrycie poszkodowanej osoby i wylądowaniu przy niej. Następnie po załadowaniu próbki i uruchomieniu trybu powrotnego powrót na miejsce startu. Ze względu na znaczne dystanse pomiędzy samolotem a stacją naziemną stosowany jest samolot wspomagający, którego zadaniem jest przesył i wzmacnianie sygnałów radiowych z samolotu wykonującego misję.
Samoloty będzie można zobaczyć w Targach Kielce od 7 do 8 października. Zapraszamy już dziś!
(MB)
Komentarze