Przejdź do treści
Sześć samolotów F-5E Tiger II zespołu Patrouille Suisse w locie (fot. Patrouille Suisse, Facebook)
Źródło artykułu

Air Show 2023 w Radomiu. Patrouille Suisse potwierdził przylot na pokazy

Występ zespołu akrobacyjnego Sił Powietrznych Szwajcarii Patrouille Suisse potwierdzony na Międzynarodowych Pokazach Lotniczych Air Show 2023 w Radomiu, które odbędą się 26 i 27 sierpnia.

Początki latania akrobacyjnego w Szwajcarskich Siłach Powietrznych sięgają 1959 roku, gdy poproszono jednostkę Überwachungsgeschwader o wyszkolenie czterech pilotów latających na co dzień samolotami Hawker Siddeley Hunter F Mk.58 do wykonywania pokazów w powietrzu. Intensywność pokazów zwiększyła się wraz z przypadającą na 1964 rok pięćdziesiątą rocznicą powstania Sił Powietrznych Szwajcarii i odbywającą się wówczas w Szwajcarii wystawą EXPO64.

Zespół Patrouille Suisse powstał 8 sierpnia 1964 roku. Pierwsze loty zespołu odbywały się na samolotach Hawker Hunter, które 1994 roku zdecydowano się wymienić na lekkie samoloty myśliwskie – Northrop F-5E Tiger II.

Maszyny pomalowane są w narodowe barwy z białym krzyżem na spodzie oraz wyposażone w wytwornice dymów, dzięki którym prezentowane pokazy przeradzają się w podniebny spektakl. Program Szwajcarów to ponad 20 figur akrobacji lotniczej. Zespół jest znany ze swojej precyzji.

Obecnie grupa lata na sześciu maszynach F-5E Tiger II z dwunastu jakie są do dyspozycji. Wszystkie pomalowane są w biało-czerwone barwy. O ile samolot nie jest wykorzystywany przez zespół, pełni normalną służbę w jednostce linowej w niezmienionej barwie. Dziesięć F-5 ma usunięte jedno z dwóch działek, a na jego miejscu zamontowana jest wytwornica dymu. Podczas pokazów używany jest tylko jeden, biały kolor dymu. 

W skład zespołu wchodzi sześciu pilotów, dowódcy grupy, dwóch komentatorów i zespół obsługi naziemnej. Na co dzień piloci pełnią normalną służbę liniową, pokazom i przygotowaniom do nich poświęcając około 30% czasu swojej pracy. Nowych kandydatów dobierają wszyscy członkowie grupy. A oto team na 2023 rok.

Patrouille Suisse - team na 2023 rok przy samolotach wraz z maskotką (fot. vtg.admin.ch)

(fot. vtg.admin.ch)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony