Aeroklub Ostrowski udostępni infrastrukturę dla LPR

EC135 Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, fot. Sebastian Elijasz

Zajmowany dotąd wyłącznie przez samoloty hangar na lotnisku Aeroklubu Ostrowskiego w Michałkowie przeznaczony zostanie w połowie jako tymczasowa baza dla helikoptera Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Planuje się, że w połowie 2016 roku baza zacznie już funkcjonować niosąc pomoc najbardziej potrzebującym.

Latem 2015 r. roku decyzję o lokalizacji LPR jako jednej z trzech nowych stałych baz podjął rząd. Na potrzeby nowej sieci LPR zakupiony został już ze środków unijnych za ponad 20 mln zł nowoczesny helikopter. Koszt samej bazy to wydatek ok. 6 mln zł. Z czego połowę tej kwoty deklaruje wyasygnować Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.

Marszałek przeprowadził także konsultacje z samorządowcami z regionu, który obejmowany będzie zasięgiem LPR w sprawie dofinansowania tego zadania. Z informacji otrzymanych wynika, że dołożą one swoją finansową cegiełkę w powstaniu tej inwestycji podnoszącej bezpieczeństwo mieszkańców całego regionu. Udział naszego powiatu wyniesie ok. 1,37 zł za każdego ze 160 tys. Mieszkańców, czyli ponad 200 tys. zł rozłożone na dwa lata budżetowe. Można powiedzieć, że jest to koszt podniesienia bezpieczeństwa naszych mieszkańców – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

Budowa bazy zaplanowana jest na dwa lat i ma zostać oddana do użytku w 2017 roku. W połowie 2016 r. ma rozpocząć działalność tymczasowa baza umiejscowiona w budynkach Aeroklubu.


Michałków - lotnisko Aeroklubu Ostrowskiego (fot. BogdanP/polskaniezwykla.pl)

Na potrzeby helikoptera przed hangarem, na powierzchni trawiastej umiejscowione będzie lądowisko. Przed pojawieniem się helikoptera hangar zostanie odmalowany, a kontenerowe miasteczko socjalne i zaplecze załogi LPR powstanie w pobliżu wieży, w miejscu, gdzie obecnie znajdują się maszty – wyjaśnił Tadeusz Malarczyk dyrektor Aeroklubu Ostrowskiego

Na lokalizację docelowej bazy wybrano teren lotniska od strony zachodniej (bliżej węzła obwodnicy) pierwotnie planowano, że będzie to działa od strony wschodniej bliżej miejscowości Lewków. Zdecydowano się wprowadzić zmiany po to, by helikopter podrywający się do akcji ratunkowej nie zakłócał funkcjonowania strefy spadochronowej lub innej działalności Aeroklubu i przede wszystkim loty odbywały się bezpiecznie.

Baza będzie mieć swoje zasilanie, ogrzewanie oraz oświetlenie umożliwiające loty nocne i zajmie nieco ponad hektar powierzchni.

Więcej informacji na stronie: www.wlkp24.info

Anna Grzesiak

Źródło: wlkp24.info
comments powered by Disqus