Przejdź do treści
Wręczenie Złotego Medalu Polonia Minor z okazji 95-lecia Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Małopolsce (fot. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego)

95 lat Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Małopolsce

Marszałek Witold Kozłowski wręczył Nagrodę Samorządu Województwa Małopolskiego Złoty Medal Polonia Minor z okazji 95-lecia Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Małopolsce.

Wyróżnienie odebrał dyrektor Regionu Południowego LPR Marek Maślanka. Uroczystość odbyła się przy zabytkowym śmigłowcu ratowniczym ze zbiorów Muzeum Ratownictwa i była okazją do zwiedzania jubileuszowej wystawy przygotowanej przez muzeum o działalności podniebnych ratowników w naszym regionie. Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Bardzo dziękuję Muzeum Ratownictwa w Krakowie za zaproszenie i organizację tej ważnej wystawy z okazji 95. rocznicy powstania Lotniczego Pogotowia ratunkowego w Małopolsce. Działalność służb ratunkowych to ważny obszar troski władz samorządu województwa. Chcemy dbać także o tych, którzy troszczą się o historię służb, dlatego będziemy chcieli zaopiekować się krakowskim Muzeum Ratownictwa i wspólnie je rozwijać – mówi marszałek Witold Kozłowski.

Historia Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Małopolsce rozpoczęła się uroczyście 21 listopada 1927 roku. To właśnie wtedy w Krakowie poświęcono i oddano do służby pierwszy samolot sanitarny Hanriot H-28S. Został zakupiony dzięki przeprowadzonej wśród mieszkańców zbiórce publicznej, a formalnie był maszyną wojskową na stanie 2-go Pułku Lotniczego. Taki rodzaj działalności utrzymywał się do 1939 roku.

Po zakończeniu II Wojny Światowej lotnicy z pogotowia ratujący życie i zdrowie Małopolan najpierw stacjonowali w bazie Aeroklubu Krakowskiego, a od 1955 roku rozpoczęli działalność w ramach Zespołu Lotnictwa Sanitarnego w Krakowie. Przełomem był rok 1962, kiedy do Krakowa sprowadzono pierwszy śmigłowiec sanitarny typu SM-1. Dzięki niemu możliwy był szybki ratunek dla poszkodowanych w wypadkach i ciężko chorych. Ratownicy mogli nim dotrzeć bezpośrednio na miejsce zdarzenia i przetransportować pacjenta wprost do szpitala.

Zalety śmigłowca skutecznie wykorzystał legendarny pilot Tadeusz Augustyniak, który wiosną 1963 roku wykonał pierwszy lot ratunkowy w Tatry. Dało to początek wieloletniej współpracy krakowskich lotników sanitarnych z Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, a później z TOPR.

Natomiast 30 lat temu rozpoczęły się w Krakowie stałe dyżury ratowniczej maszyny w ramach Lotniczego Zespołu Reanimacyjnego. Był to pierwszy w Polsce tak nowoczesny i kompleksowy sposób podejścia do ratownictwa z powietrza, szczególnie potrzebny dla ofiar wypadków drogowych, czy innych najcięższych zdarzeń.

Uczestnicy uroczystości wręczenia Złotego Medalu Polonia Minor przy zabytkowym śmigłowcu ratowniczym (fot. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego)

(fot. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego)

Jubileusz to również okazja do przypomnienia o bohaterach dnia codziennego, którzy ratując innych, poświęcili to co najcenniejsze – swoje życie. Pamiętamy o twórcach ratownictwa z powietrza w Małopolsce, a także o załodze ratowniczego śmigłowca "Sokół", która zginęła 11 sierpnia 1994 roku w Dolinie Olczyskiej w Tatrach.

Dzisiaj do poszkodowanych w wypadkach i pacjentów docierają najlepsze załogi medyczne na podkładzie ratowniczych śmigłowców: EC-135 Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Kokotowie k. Krakowa i PZL W3A Sokół Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Zakopanem.

Do zadań Lotniczego Pogotowia Ratunkowego należy wykonywanie lotów do wypadków i nagłych zachorowań i pomoc ich ofiarom, transport pacjentów wymagających opieki medycznej pomiędzy zakładami opieki zdrowotnej, lotniczy transport medyczny poza granice kraju oraz transport do Polski poszkodowanych i chorych obywateli naszego kraju. Załogi LPR były zaangażowane w walkę ze skutkami Covid-19 i do zabezpieczania historycznych wydarzeń w Małopolsce tj. wizyty papieskie, czy Światowe Dni Młodzieży.

W 2022 roku krakowska baza HEMS została przeniesiona z Balic do Kokotowa. Wybudowano tam nowoczesny hangar z platformą dla śmigłowca i zapleczem, gdzie załoga "Ratownik 6" pełni dyżur całą dobę.

W roku tego pięknego jubileuszu chciałbym serdecznie podziękować wszystkim ratownikom LPR za ich codzienną służbę na rzecz zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców Małopolski. To praca często z narażeniem życia. W dowód wdzięczności oraz chcąc pogratulować 95 lat działalności pragnę w imieniu swoim oraz samorządu województwa wręczyć Nagrodę Złoty Medal Polonia Minor – dodał Witold Kozłowski.

Złoty Medal Polonia Minor z okazji 95-lecia Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Małopolsce (fot. LPR)

(fot. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe)

Wystawa "95 lat lotniczego pogotowia ratunkowego w Małopolsce"

Na wystawie przedstawiono wyjątkową historię lotników sanitarnych z Małopolski, a odwiedzający mogą zobaczyć m.in. śmigłowiec ratowniczy Mi-2 Plus używany niegdyś w bazach ratowniczych w Krakowie i Zakopanem. Wyprodukowano go z zakładzie WSK PZL-Świdnik w 1978 roku z numerem seryjnym 515832108 i rejestracją lotniczą SP-ZXU. Od 1997 roku był też flagowym śmigłowcem krakowskiego Lotniczego Zespołu Reanimacyjnego.

Na zwiedzających czekają też przygotowane plansze przedstawiające wyjątkowe archiwalne fotografie obrazujące dzieje ratownictwa z powietrza, począwszy od 1927 roku po czasy nam współczesne. Prezentowane są również dawne mundury, sprzęt ratowniczy oraz modele samolotów i śmigłowców sanitarnych.

Zapraszamy na tą wyjątkową wystawę przygotowaną przez Muzeum Ratownictwa w Krakowie, która ożywi dawne wspomnienia i zabierze ponownie w sentymentalną podróż wszystkich tych, którzy nieśli pomoc potrzebującym z powietrza. Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach Mecenatu Małopolski.

Wystawa "95 lat lotniczego pogotowia ratunkowego w Małopolsce" (fot. LPR)

(fot. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe)

FacebookTwitterWykop

Nasze strony