Przejdź do treści
Źródło artykułu

8 marca w Dęblinie: Próba bicia rekordu świata

8 marca 1910 Raymonde de Laroche, doświadczona pilotka, jako pierwsza kobieta na świecie otrzymała licencję pilota. Mimo, że wiek później liczba licencjonowanych pilotek jest już znacznie większa, nadal stanowią one tylko około 7% wszystkich pilotów. Wyzwaniem naszego projektu jest zachęcenie większej liczby kobiet do zaangażowania w lotnictwo.

8 marca 2010, dla uczczenia setnej rocznicy otrzymania licencji przez kobietę oraz świętując Dzień Kobiet, pilotki z całego świata, koordynowane przez zespół z Francji, wezmą udział w ustanawianiu światowego rekordu: ilości kobiet wprowadzonych w lotnictwo przez kobiety w ciągu jednego dnia.

Włączając się do projektu, Szybowcowe Koło Naukowe WSOSP i Aeroklub „Orląt” w Dęblinie organizują rekordowy lot samolotem który odbędzie się dnia 8 marca 2010 na lotnisku w Dęblinie.

Uroki latania samolotem poznają trzy redaktorki lokalnych mediów, a także dwie uczennice Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Samolot pilotować będzie studentka WSOSP, pilotka Aeroklubu „Orląt”.

Więcej informacji na oficjalnej stronie Projektu, pod adresem: centennialofwomenpilots.com

Raymonde de Laroche urodziła się w 1886 roku. Mając 23 lata, wykonała swój pierwszy samodzielny lot statkiem powietrznym cięższym od powietrza, przelatując około 270 metrów (wczesniej, latała balonami). 22 października 1909 roku, przyjęło się uznać, za najprawdopodobniej pierwszy lot statku powietrznego cięższego od powietrza, pilotowanego przez kobietę. Historyczny lot został wykonany na samolocie braci Voisin. 8 marca 1910 roku Laaroche jako pierwsza kobieta na świecie, otrzymała licencję pilota International Aeronautics Federation or F.A.I.,wydaną przez Aero-Club of France, z numerem 36 (fotokopia licencji na zdjęciu).  Raymonde de Laroche zginęła 18 lipca 1919 roku podczas katastrofy na lotnisku Crotoy. W ciągu swojej kariery lotniczej, ustanowiła rekord długości lotu (>4 godziny), wysokości 15700ft (4800m) oraz przebytej odległości 201 mil (323 km).

Szybowcowe Koło Naukowe WSOSP
Aleksandra Popielarz
Antonina Cięszczyk

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony