Przejdź do treści
Źródło artykułu

751 tysięcy pasażerów w ciągu 9 miesięcy 2020 w Porcie Lotniczym Warszawa/Modlin

Rok 2020 zapisze się na zawsze w historii lotnictwa. Pandemia koronawirusa cofnęła przewozy pasażerskie o ponad dekadę. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy na Lotnisku Warszawa/Modlin obsłużonych zostało 751 479 pasażerów, co stanowi spadek o 69% w stosunku do analogicznego okresu roku 2019. Przyszły rok będzie kluczowy dla polskiego i światowego rynku lotniczego.

Po okresie lockdownu, międzynarodowy ruch pasażerski w Polsce został wznowiony pod koniec II kwartału.  Wciąż nieustępująca pandemia koronawirusa odbija się negatywnie na wynikach polskich portów lotniczych. Skutki pandemii dotykają również Portu Lotniczego Warszawa/Modlin. W ciągu 9 miesięcy 2020 roku Port Lotniczy w Modlinie obsłużył 751 479 pasażerów, podczas gdy analogicznym okresie roku poprzedniego z usług portu skorzystało 2,4 mln pasażerów (spadek o 69,0% r/r). Sam trzeci kwartał port zamknął wynikiem 259 818 pasażerów (spadek o 69,3% r/r). Mniejsze spadki odnotowano natomiast w liczbie obsłużonych operacji lotniczych. Od stycznia do września br. wykonano na lotnisku Warszawa/Modlin łącznie 7678 operacji lotniczych, tj. o 53,3% mniej niż w analogicznym okresie roku 2019.

Podobnie jak inne polskie porty regionalne obecnie zmagamy się ze znacznymi spadkami w zakresie liczby obsłużonych pasażerów w stosunku do wyników z ubiegłego roku. By przetrwać ten trudny czas i ochronić miejsca pracy – wdrożyliśmy bardzo wiele działań oszczędnościowych. Bardzo ważne jest dla nas uruchomienie (po kilku miesiącach oczekiwania) rządowego programu wsparcia finansowego dla lotnisk w związku z COVID-19. Z całkowitego funduszu pomocowego 142 mln zł spodziewamy się otrzymać ok. 7,7 mln zł. Kwota ta wprawdzie nie zrekompensuje nam w pełni strat spowodowanych zakazem wykonywania międzynarodowych lotów w okresie 3-miesięcznego lockdownu, ale na pewno ułatwi bieżące funkcjonowania lotniska w dobie wciąż trwającej w Polsce i na świecie pandemii.

Chciałoby się rzec, że najgorsze już za nami. Niestety, pandemia COVID-19 nadal nie znajduje się w odwrocie, a przewoźnicy istotnie ograniczają swoje siatki połączeń w sezonie Zima 2020/21. Wierzymy jednak, że sytuacja epidemiologiczna zostanie wkrótce opanowana, a dzięki przewoźnikom i ich pasażerom, którzy tęsknią za lataniem, tłumiony przez pandemię popyt zostanie szybko odbudowany i wkrótce wrócimy na ścieżkę wzrostów. Trzeba pamiętać, że obecnie lot samolotem, z uwagi na środki bezpieczeństwa stosowane przez przewoźników i porty lotnicze, jest najbezpieczniejszym sposobem podróżowania.

Dla przetrwania kolejnych „covidowych” miesięcy niezbędna może okazać się dalsza pomoc dla naszego lotniska, tym razem bezpośrednio ze strony jego właścicieli, którzy są świadomi, zarówno istotnej roli, jaką odgrywa Lotnisko Warszawa/Modlin na europejskiej mapie połączeń lotniczych, jak i i jego wkładu w gospodarczy rozwój Mazowsza
– mówi Leszek Chorzewski, p.o. Prezesa Zarządu Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa/Modlin.

8 lat Lotniska Warszawa/Modlin

W 2020 roku minęło 8 lat od kiedy na Lotnisku Warszawa/Modlin wylądowały pierwsze samoloty. Dotychczas z usług Portu skorzystało ponad 17 milionów pasażerów. W tym czasie port zbudował pozycję 6 lotniska w Polsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów. Dynamika wzrostu była taka, że w tegorocznych planach było świętowanie 20-milionowego pasażera lotniska. Niestety, realia, w których znalazła się branża lotnicza, sprawiają, że w tym roku będzie to niemożliwe.

Lotnisko Warszawa/Modlin, jeszcze do niedawna mogło szczycić się mianem najszybciej rozwijającego się portu w Polsce obsługującego ponad 3 miliony pasażerów rocznie. Jego powstanie wywarło pozytywny wpływ na rozwój regionu, miejsc pracy i zamożności jego mieszkańców. We wszystkich firmach działających na Lotnisku Warszawa/Modlin zatrudnionych jest blisko 2 000 osób.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony