Spadochronowy Puchar Krakowa - skok na celność (fot. sekcjaspadochronowa-wawel.krakow.pl)

7. Spadochronowy Puchar Krakowa rozegrany

Zakończył się 7. Spadochronowy Puchar Krakowa – Puchar Europy Wschodniej w Celności Kraków 2021. Trwał od 2 do 4 lipca br.

Już tak się dzieje, że każdy spadochronowy puchar Krakowa trochę się różni od poprzedniego. Ten rozegrany w całości został na lotnisku Aeroklubu Krakowskiego w Pobiedniku Wielkim. Przeważyły względy ekonomiczne, ale też trochę niepewność sytuacji pandemicznej związanej z COVID-19. Do ostatniej chwili nie było wiadomo czy zawody się rozegrają, więc zabrakło czasu na organizację finałowej kolejki na krakowskich Błoniach.

Powrót z organizacją skoków na Pobiednik spowodował, że współorganizatorem zawodach po wielu latach przerwy stała się szkoła spadochronowa KRAKSKY. Dzięki temu, zaplecze w postaci infrastruktury KRAKSKY i jej samolotów pozwoliło zrealizować wszystko w komfortowych warunkach.

Wracając jednak do początku. Jak zawsze, organizatorem 7. Spadochronowego Pucharu Krakowa – Pucharu Europy Wschodniej w Celności Kraków 2021 był Wojskowy Klub Sportowy „Wawel”, członek Aeroklubu Polskiego. Współorganizatorami była Gmina Miejska Kraków i Szkoła Spadochronowa KRAKSKY. Sponsorem strategicznym organizatora wydarzenia była ORLEN Paliwa Sp. z o.o. Na zawodach w Krakowie, ze względów organizacyjnych, liczba uczestników jest ograniczana do 40 osób. Ze względów na obostrzenia związane z przemieszczaniem się pomiędzy krajami, związane z pandemią COVID-19, w tym roku liczba ta była mniejsza. Pomimo to uczestniczyli w pucharze zawodnicy z Bułgarii, Rumunii, Węgier i Polski.

Pomimo nie najlepszych warunków atmosferycznych udało się rozegrać siedem kolejek zawodniczych. Nawiasem, to większość wykonała więcej skoków, bo było bardzo dużo skoków powtórkowych. Wszystkie skoki były wykonywane z samolotu An-2 należącego do KRAKSKY. O godzinie 12.00, w niedzielę odbyły się ostatnie skoki zawodnicze, a o 13.00 odbyło się oficjalne zakończenie 7. Spadochronowego Pucharu Krakowa – Pucharu Europy Wschodniej w Celności Kraków 2021. Po podliczeniu wszystkich skoków zawodniczych Sędzia Główny Mariusz Puchała opracował oficjalny komunikat z wynikami.

W klasyfikacji drużynowej zwycięzcą zawodów został zespół „KRAKÓW Wawel”. Na drugim miejscu uplasował się zespół „2. HPR”, czyli reprezentacja 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, współorganizatora zawodów ze strony wojska. Trzecie miejsce wywalczyła drużyna „HUNGARY SZOLNOK” z Węgier.

Klasyfikację kobiet wygrała Irena Paczek-Krawczak, reprezentująca 2. pułk, a na co dzień pełniąca służbę w 12. Brygadzie Zmechanizowanej. Druga była Adina Iacob z Rumunii. Na trzecim miejscu uplasowała się Ewa Wesołowska, służąca w Ośrodku Szkolenia Wysokościowo-Ratowniczego i Spadochronowego w Poznaniu.

W klasyfikacji indywidualnej mężczyzn zwycięzcą został Istvan Asztalos z Węgier, drugi był Jan Mach z „Wawelu”, a trzeci Nandor Toth – również z Węgier.

Medale i puchary wręczali: przedstawiciel Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego pan Adam Młot, prezes Krzysztof Paradowski z ORLEN Paliwa Sp. z o.o. i właścicielka KRAKSKY pani Bożena Nicińska. Gratulujemy wszystkim wyróżnionym!

7. Spadochronowy Puchar Krakowa – Puchar Europy Wschodniej w Celności Kraków 2021 był współfinansowany ze środków Miasta Kraków.

(fot. sekcjaspadochronowa-wawel.krakow.pl)