Przejdź do treści
Źródło artykułu

42. Memoriał Zdzisława Szajewskiego i Jerzego Ostrowskiego w Rudnikach

Zapraszamy modelarzy do udziału w kolejnej edycji jednego z najstarszych cyklicznych wydarzeń w Aeroklubie Częstochowskim – 42. Memoriale Zdzisława Szajewskiego i Jerzego Ostrowskiego – Pucharze Modeli Makiet Latających 2024. Impreza odbędzie się 8 czerwca 2024 r. (sobota) na lotnisku w Rudnikach.

Zawody odbędę się w konkurencjach:
•  F4H/P – modele makiet sterowane radiem,
•  F4G/P – modele giganty sterowane radiem.

Program Memoriału:
8:00 – 09:00 – przyjazd i rejestracja zawodników,
09:00 – 10:30 – ocena statyczna modeli
10:30 – 10:45 – uroczyste otwarcie zawodów
11:00 – 17:00 – loty konkursowe
17:30 – uroczyste zakończenie zawodów, wręczenie nagród zwycięzcom i dyplomów uczestnikom Memoriału.

* program może ulec zmianie w zależności od ilości uczestników

O memoriale mówi się, że to impreza upamiętniająca ucznia i jego mentora. Zdzisław Szajewski był zafascynowany lotnictwem, ale z grona pilotów wykluczył go stan zdrowia. Zajął się więc modelarstwem. Od 1952 r., aż do śmierci w 1976 r. był kierownikiem Zarządu Głównego Ligi Lotniczej, a następnie Aeroklubu RP i PRL. Reprezentował polskie modelarstwo w Międzynarodowej Federacji Lotniczej (FAI).

Jerzy Ostrowski był pilotem oraz jednym z najbardziej utytułowanych modelarzy w historii Aeroklubu Częstochowskiego. To wielokrotny mistrz Polski, Europy i świata. W latach 80-tych zbudował amatorski, w pełni oblatany samolot. Tę konstrukcję można podziwiać podczas aeroklubowych imprez, a samolot na co dzień stoi w jednym z lotniskowych hangarów. Zmarł nagle w 1985 r.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony