Przejdź do treści
Źródło artykułu

37 Podkarpacki Konkurs Kartonowych i Plastikowych Modeli Redukcyjnych

Już po raz 37 tradycyjnie, jak co roku na przełomie stycznia i lutego spotkali się w Sanoku pasjonaci modelarstwa redukcyjnego, odwzorowujący jak najdokładniej wygląd rzeczywisty samolotu, pojazdu pancernego czy kołowego lub też okrętu i statku w postaci pomniejszonych modeli przy zachowaniu określonej skali.

Osiedlowy Dom Kultury „Puchatek” Sanockiej Spółdzielni Mieszkaniowej w dniach 27.01-10.02.2024 zorganizował 37 Podkarpacki Konkurs Kartonowych i Plastikowych Modeli Redukcyjnych. Konkurs, jak zawsze połączony z otwartą wystawą, stwarzający modelarzom indywidualnym i zrzeszonym w klubach okazję nie tylko do rywalizacji, ale przede wszystkim do zaprezentowania zwiedzającym swoistych arcydziełek, powstających w zaciszu domowym czy klubowym. Jest to też promocja modelarstwa, jako sztuki cierpliwości, wielkiej dokładności i systematyczności oraz wbrew pozorom określonej wiedzy z zakresu historii, techniki i materiałoznawstwa.

W konkursie w Sanoku, zgodnie z regulaminem rywalizowano w klasach dla modeli kartonowych i plastikowych oraz Dioramy – Figurki – Fantastyka w trzech grupach wiekowych: młodzicy do 13 lat, juniorzy do 18 lat i seniorzy powyżej 18 lat. Każdy z uczestniczących miał prawo zgłosić do konkursu maksymalnie trzy modele w każdej grupie wiekowej z zastrzeżeniem, że „W konkursie nie mogą brać udziału modele, które w ubiegłych latach w ogólnej punktacji zajęły 1-2-3 miejsce”. Do rywalizacji konkursowej przystąpiło 58 modelarzy-wykonawców z Polski południowo-wschodniej, którzy zaprezentowali 166 modeli redukcyjnych.

(fot. Zygmunt Bąk, Krośnieński Klub Seniorów Lotnictwa)

Zgłoszone do konkursu modele oceniała komisja konkursowa wyznaczona przez organizatora wg. zasady: „PODOBA SIĘ – NIE PODOBA SIĘ”. Wybrano po 3 modele w danej klasie z odległości ok. 1,5 m. W dniu 10 lutego 2024 na uroczystym zakończeniu konkursu, każdy z modelarzy, niezależnie od przyznanego miejsca, otrzymał dyplom i nagrodę rzeczową oraz tradycyjnie okazjonalny konkursowy pucharek. Były też dyplomy za uczestnictwo i przyznana głosami zwiedzających Nagroda Publiczności dla wykonawcy modelu brytyjskiego transatlantyku RMS „Titanic”. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu swojej modelarskiej pasji.

Dodajmy, że w gronie fundatorów nagród obok głównego, tj. Sanockiej Spółdzielni Mieszkaniowej organizatora konkursu znaleźli się Wydawnictwo Stratus z Sandomierza, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, sklep modelarski „Hobby”, modelarze Podkarpackiej Inicjatywy Wielbicieli Kartonowych Obiektów (PIWKO) z Rzeszowa i Modelarnia Przysietnica oraz anonimowy ofiarodawca dla najmłodszego uczestnika konkursu. Ponadto, Krośnieński Klub Seniorów Lotnictwa im. gen. pil. Ludomiła A. Rayskiego przyznał trzem modelarzom-uczestnikom konkursu Dyplomy uznania „za popularyzowanie idei latania bezsilnikowego ekspozycją modeli szybowców”.

(fot. Zygmunt Bąk, Krośnieński Klub Seniorów Lotnictwa)

Organizatorzy konkursu, za pomocą plansz upamiętnili 90.lecie rekordowego lotu kpt. pil. Stanisława Skarżyńskiego przez Atlantyk i 100.lecie L.O.P.P., jednej z najważniejszych instytucji lotniczych 20.lecia międzywojennego, której plan działania został zatwierdzony na I Zjeździe prezesów komitetów wojewódzkich w 1924 r. Plan działania, który zawierał następujące punkty: budowa Instytutu Aerodynamicznego, szkolenie pilotów i mechaników lotniczych, budowę lotnisk i hangarów, szerzenie oświaty lotniczej i popieranie lotniczo-naukowych badań teoretycznych i praktycznych, jak pokazała historia zostały zrealizowane w 100 procentach.

Z reporterskiego obowiązku odnotujmy, że w ubiegłorocznym 36 Podkarpackim Konkursie Kartonowych i Plastikowych Modeli Redukcyjnych, udział wzięło 39 modelarzy, którzy zaprezentowali 156 modeli. Na zakończenie, prezentujemy kilka ujęć z 37 Podkarpackiego Konkursu Kartonowych i Plastikowych Modeli Redukcyjnych ad. 2024.

Do zobaczenia za rok.

Opracował: Zygmunt Bąk, Krośnieński Klub Seniorów Lotnictwa im. gen. pil. Ludomiła A. Rayskiego

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony