37 Podkarpacki Konkurs Kartonowych i Plastikowych Modeli Redukcyjnych
Już po raz 37 tradycyjnie, jak co roku na przełomie stycznia i lutego spotkali się w Sanoku pasjonaci modelarstwa redukcyjnego, odwzorowujący jak najdokładniej wygląd rzeczywisty samolotu, pojazdu pancernego czy kołowego lub też okrętu i statku w postaci pomniejszonych modeli przy zachowaniu określonej skali.
Osiedlowy Dom Kultury „Puchatek” Sanockiej Spółdzielni Mieszkaniowej w dniach 27.01-10.02.2024 zorganizował 37 Podkarpacki Konkurs Kartonowych i Plastikowych Modeli Redukcyjnych. Konkurs, jak zawsze połączony z otwartą wystawą, stwarzający modelarzom indywidualnym i zrzeszonym w klubach okazję nie tylko do rywalizacji, ale przede wszystkim do zaprezentowania zwiedzającym swoistych arcydziełek, powstających w zaciszu domowym czy klubowym. Jest to też promocja modelarstwa, jako sztuki cierpliwości, wielkiej dokładności i systematyczności oraz wbrew pozorom określonej wiedzy z zakresu historii, techniki i materiałoznawstwa.
W konkursie w Sanoku, zgodnie z regulaminem rywalizowano w klasach dla modeli kartonowych i plastikowych oraz Dioramy – Figurki – Fantastyka w trzech grupach wiekowych: młodzicy do 13 lat, juniorzy do 18 lat i seniorzy powyżej 18 lat. Każdy z uczestniczących miał prawo zgłosić do konkursu maksymalnie trzy modele w każdej grupie wiekowej z zastrzeżeniem, że „W konkursie nie mogą brać udziału modele, które w ubiegłych latach w ogólnej punktacji zajęły 1-2-3 miejsce”. Do rywalizacji konkursowej przystąpiło 58 modelarzy-wykonawców z Polski południowo-wschodniej, którzy zaprezentowali 166 modeli redukcyjnych.
Zgłoszone do konkursu modele oceniała komisja konkursowa wyznaczona przez organizatora wg. zasady: „PODOBA SIĘ – NIE PODOBA SIĘ”. Wybrano po 3 modele w danej klasie z odległości ok. 1,5 m. W dniu 10 lutego 2024 na uroczystym zakończeniu konkursu, każdy z modelarzy, niezależnie od przyznanego miejsca, otrzymał dyplom i nagrodę rzeczową oraz tradycyjnie okazjonalny konkursowy pucharek. Były też dyplomy za uczestnictwo i przyznana głosami zwiedzających Nagroda Publiczności dla wykonawcy modelu brytyjskiego transatlantyku RMS „Titanic”. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu swojej modelarskiej pasji.
Dodajmy, że w gronie fundatorów nagród obok głównego, tj. Sanockiej Spółdzielni Mieszkaniowej organizatora konkursu znaleźli się Wydawnictwo Stratus z Sandomierza, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, sklep modelarski „Hobby”, modelarze Podkarpackiej Inicjatywy Wielbicieli Kartonowych Obiektów (PIWKO) z Rzeszowa i Modelarnia Przysietnica oraz anonimowy ofiarodawca dla najmłodszego uczestnika konkursu. Ponadto, Krośnieński Klub Seniorów Lotnictwa im. gen. pil. Ludomiła A. Rayskiego przyznał trzem modelarzom-uczestnikom konkursu Dyplomy uznania „za popularyzowanie idei latania bezsilnikowego ekspozycją modeli szybowców”.
Organizatorzy konkursu, za pomocą plansz upamiętnili 90.lecie rekordowego lotu kpt. pil. Stanisława Skarżyńskiego przez Atlantyk i 100.lecie L.O.P.P., jednej z najważniejszych instytucji lotniczych 20.lecia międzywojennego, której plan działania został zatwierdzony na I Zjeździe prezesów komitetów wojewódzkich w 1924 r. Plan działania, który zawierał następujące punkty: budowa Instytutu Aerodynamicznego, szkolenie pilotów i mechaników lotniczych, budowę lotnisk i hangarów, szerzenie oświaty lotniczej i popieranie lotniczo-naukowych badań teoretycznych i praktycznych, jak pokazała historia zostały zrealizowane w 100 procentach.
Z reporterskiego obowiązku odnotujmy, że w ubiegłorocznym 36 Podkarpackim Konkursie Kartonowych i Plastikowych Modeli Redukcyjnych, udział wzięło 39 modelarzy, którzy zaprezentowali 156 modeli. Na zakończenie, prezentujemy kilka ujęć z 37 Podkarpackiego Konkursu Kartonowych i Plastikowych Modeli Redukcyjnych ad. 2024.
Do zobaczenia za rok.
Opracował: Zygmunt Bąk, Krośnieński Klub Seniorów Lotnictwa im. gen. pil. Ludomiła A. Rayskiego
Komentarze