Skrzydlata Polska 05/2025 już w sprzedaży
Majowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.
W numerze polecamy:
Najlepsza edycja w historii
Między 9 a 12 kwietnia w niemieckim Friedrichshafen odbyła się 31. edycja targów lotnictwa lekkiego Aero 2025. Przez teren wystawy na lotnisku położonym nieopodal Jeziora Bodeńskiego przewinęło się 32 100 odwiedzających z ponad 80 krajów. Swoją ofertę zaprezentowało 760 wystawców z 38 krajów, pokazując rekordową liczbę 328 statków powietrznych.
Zintegrowany system szkolenia załóg śmigłowców wojskowych
Jednym z priorytetów Wojska Polskiego jest dalszy rozwój zdolności szkoleniowych lotnictwa śmigłowcowego, umożliwiający przygotowanie odpowiednio wykwalifikowanych załóg lotniczych i służb inżynieryjno-lotniczych, które będą eksploatować nowe śmigłowce.
Dynamic Manta 25
Od 28 lutego do 14 marca 2025 na Morzu Śródziemnym ponownie przeprowadzono ćwiczenie Dynamic Manta, jedne z najbardziej złożonych i zaawansowanych manewrów NATO w zakresie zwalczania okrętów podwodnych.
Ludzie na orbicie polarnej
Kwietniowa misja kosmiczna statku Dragon z czteroosobową międzynarodową załogą stała się pierwszym lotem ludzi na orbitę biegunową. Nazwa misji – Fram2 – nawiązuje do norweskiego statku polarnego Fram, na którym na przełomie XIX i XX wieku odbywali swe wyprawy słynni badacze Arktyki Fridtjof Nansen i Roald Amundsen.
Maristaeli Luni-Sarzana
Stazione Elicotteri Marina Militare (Maristaeli, baza śmigłowcowa włoskiej marynarki wojennej) w Luni-Sarzana jest jedną z 3 baz lotnictwa tej formacji i odgrywa kluczową rolę w utrzymywaniu załóg i śmigłowców w gotowości, zaspokajając potrzeby operacyjne i szkoleniowe rodzimych sił zbrojnych.
Polskie porty lotnicze w 2024
W 2024 w polskich portach lotniczych odprawiono rekordową liczbę 59,4 mln pasażerów, czyli o 7,2 mln (13,87%) więcej niż w 2023 i o 10,4 mln (21,34%) więcej niż w 2019. Na 13 polskich lotniskach odnotowano wzrost liczby podróżnych względem 2023, a na 10 ustanowiono nowe rekordy, przekraczając prognozowane kilka lat temu tempo wzrostu.
Problemy rosyjskiego lotnictwa cywilnego
Sankcje nałożone przez Zachód na Rosję po lutym 2022 w związku z rozpoczęciem wojny na Ukrainie, które w zamierzeniu miały zupełnie pogrążyć gospodarkę Moskwy, dotknęły również rosyjski przemysł lotniczy. Skutkiem tego, oprócz np. zamrożenia wsparcia technicznego dla zachodnich samolotów eksploatowanych przez rosyjskich przewoźników, było m.in. wstrzymanie dostaw komponentów stosowanych w rosyjskich konstrukcjach.
Na kursie kolizyjnym cz. II 48
W większości najbardziej znanych i najtragiczniejszych kolizji w powietrzu brały udział samoloty cywilne, jednak w co najmniej 35 tego przypadkach sprawcami zdarzeń były załogi wojskowych statków powietrznych. W SP 04/2025 opisaliśmy pierwsze katastrofy tego rodzaju. W niniejszym numerze kontynuujemy historię tych zdarzeń.
Czterech jeźdźców Herculesów
W drugiej połowie lat 1950., na skutek oddolnej inicjatywy kilku pilotów 774th TCS utworzony został jeden z najbardziej niezwykłych lotniczych zespołów pokazowych w historii. Grupa występująca pod nazwą The Four Horsemen (Czterech Jeźdźców) przez kilka lat podczas występów używała czterech, czterosilnikowych samolotów transportowych C-130A Hercules!
Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem majowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: https://altair.com.pl



Komentarze