Przejdź do treści
Mi-14 PŁ/R z z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Darłowie w locie - widok z przodu (fot. kmdr ppor. Marcin Braszak)
Źródło artykułu

32 akcja ratownicza lotników morskich

Załoga dyżurna SAR z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej przeprowadziła trzydziestą drugą w tym roku akcję ratowniczą.

W środę (11 października) załoga SAR z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Darłowie o godzinie 01.18 wystartowała śmigłowcem Mi-14 PŁ/R w związku z otrzymaniem informacji o potrzebie transportu członka załogi z jachtu "Dunajec", który uległ wypadkowi.

W momencie akcji jacht znajdował się 11 mil morskich na północ od m. Ustka. Poszkodowany został podjęty na pokład śmigłowca i przetransportowany do szpitala w m. Koszalin. Akcja została zakończona o godzinie 03:35, lądowaniem śmigłowca na lotnisku macierzystym w m. Darłowo.

Była to 777 akcja poszukiwawczo-ratowniczą w historii BLMW i 32 przeprowadzona w tym roku. W tym czasie załogi SAR z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej udzieliły pomocy 414 osobom. BLMW jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur SAR/ASAR, w ramach polskiej strefy odpowiedzialności "Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim" oraz „Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym”, pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach oraz śmigłowców Mi-14PŁ/R lub W-3WARM w 44. Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Przez cały czas, system ratownictwa wspiera załoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza, pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony