Przejdź do treści
Źródło artykułu

25 lat "Akcji Serce"

Spotkanie pacjentów po transplantacji serca oraz lekarzy z pilotami 36.specjalnego pułku lotnictwa transportowego biorącymi udział w akcji SERCE odbyło się z okazji 25-lecia niesionej przez lotników pomocy w dniu 26.03.2010 roku w 36.splt w Warszawie.

W gronie zaproszonych gości był Dowódca Centrum Operacji Powietrznych gen. dyw. Zbigniew Galec, prof. Paweł Januszewicz, doc. Romuald Cichoń, syn profesora Religi pan dr Grzegorz Religa., ks. Arkadiusz Nowak.

Prezes Stowarzyszenia Transplantacji Serca Pan Mirosław Czechowski przypomniał początki współpracy lotnictwa wojskowego z kardiochirurgią w ratowaniu życia. Prezes stowarzyszenia wręczył medal stowarzyszenia „Serce za serce” Dowódcy Centrum Operacji Powietrznych gen. dyw. Zbigniewowi GALCOWI, Dowódcy 36. splt płk. dypl. pil. Ryszardowi RACZYŃSKIEMU, ppłk. pil. Markowi MIŁOSZOWI, prof. Pawłowi KALICIŃSKIEMU, prof. Pawłowi JANUSZEWICZOWI oraz albumy i książki wielu zaproszonym gościom i pilotom 36. splt za długoletnią współpracę i okazane zaangażowanie w dawaniu „drugiego życia”.

Fragment wspomnień płk rez. Mirosława Czechowskiego nt. początków akcji SERCE:

6.02 1985 zwrócił się do ówczesnego Dowódcy Wojsk Lotniczych generała Zycha kierownik kliniki kardiologicznej w Zabrzu doc. Zbigniew Religa.

Zbigniewa Religa: (fragment rozmowy telefonicznej) „panie Generale szukamy pomocy, ratunku po to, aby można było dokonać interwencji chirurgicznej na otwartym sercu. Dzwoniłem już do straży, policji, lotnictwa sanitarnego i nic… Jesteście naszą ostatnią deską ratunku.” Prośba dotyczyła transportu narządu (po uzgodnieniach: transportu dawcy narządu) do zabiegu przeszczepu serca.

Gen. Zych od razu wydał rozkaz, aby pomóc. Wydzielono samolot transportowy An-12 do przewiezienia dawcy z narządem do przeszczepu. Samolot wystartował po dawcę do Szczecina. W drodze do Katowic wykonał (również alarmowe) międzylądowanie w Babimoście i dodatkowo zabrał pacjentkę po wypadku, zakwalifikowaną na drugiego dawcę organu. W tej sytuacji na organy przygotowywano dwóch pacjentów oraz 2 ekipy lekarskie: jedna w Zabrzu, a druga leciała na pokładzie An-12. D-cą załogi An-12 był podpułkownik Florek, d-ca eskadry w Krakowie.

To wydarzenie zapoczątkowało współpracę między wojskami lotniczymi i klinikami kardiochirurgicznymi w zakresie transportu organów do przeszczepu oraz sprzętu, lekarzy i pacjentów.

9 miesięcy po tym wydarzeniu odbył się pierwszy udany przeszczep dr Religi w dniu 25.11 1985r.

W marcu 1986 r. spisano pierwszą oficjalna umowę o współpracy, która trwa do dzisiaj i obchodzi w tym roku swoje 25-lecie.

Do czasu spisania pierwszej umowy loty wykonywane były przez lotników z woli wsparcia i udzielania pomocy. 25 lat pokazuje, że mimo oficjalnych już ram współpracy, ta wola jest nadal czynnikiem decydującym. Piloci startują o każdej porze, w każdych warunkach atmosferycznych, kiedy tylko jest taka potrzeba.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony