Przejdź do treści
Śmigłowiec Bölkow Bo-105 (fot. Bartosz Szarszewski)
Źródło artykułu

11. "Noc w Instytucie Lotnictwa" – powrót lotniczych atrakcji w Warszawie już jutro

Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa powraca ze stacjonarną edycją największej w Polsce nocnej imprezy edukacyjnej. 11. "Noc w Instytucie Lotnictwa" odbędzie się w piątek, 7 października 2022 r. w Warszawie, al. Krakowska 110/114 w godzinach 17:00 – 23:00. Wstęp wolny.

To jedyna taka okazja, aby zwiedzić zaplecze badawcze polskiego i światowego sektora lotniczego i kosmicznego. Od ponad dekady Instytut zaprasza wszystkich fanów do oglądania niedostępnych na co dzień laboratoriów oraz zadawania pytań zarówno przez najmłodszych, jak i starszych zwiedzających. Instytut udostępni w tym roku m.in. trzy tunele aerodynamiczne oraz liczne laboratoria, w tym te zajmujące się napędami hybrydowymi, badaniami środowiskowymi, technologiami kompozytowymi, materiałoznawstwem, wymianą ciepła i mechaniki płynów oraz tzw. szkołę silnikową. Nie zabraknie także prezentacji ciekawych projektów badawczych: rakiety ILR-33 BURSZTYN, silników rakietowych oraz dronów.

Imprezę wzbogacą także zaproszeni goście oraz liczne firmy lotnicze, dronowe oraz uczelnie.

Pokaz odpalania silników. Samolot TS-11 Iskra - Fundacja Biało-Czerwone Skrzydła (fot. Michał Czajka)

Pokaz odpalania silników. Samolot TS-11 Iskra - Fundacja Biało-Czerwone Skrzydła (fot. Michał Czajka)

Na wystawach statycznych będzie prezentowanych ponad 35 statków powietrznych. To przede wszystkim maszyny wojskowe, akrobacyjne, szkoleniowe i zabytkowe. Po raz pierwszy na Nocy pojawi się absolutna legenda lotnictwa: kultowy śmigłowiec Bölkow Bo-105. W strefie śmigłowcowej towarzyszyć mu będą, znane w poprzednich edycji śmigłowiec Robinson R44, śmigłowce wojskowe: Mi-8 i W-3WA czy śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Wśród nowości będą dwa wyjątkowe samoloty: SB Lim-2, który jest jedynym z trzech latających egzemplarzy w Europie (i jednym z mniej niż 10 zachowanych w stanie pełnej sprawności na świecie) oraz Lim-2 – jedyny latający jednomiejscowy samolot rodziny MiG-15bis w Europie i jedyny latający Lim-2 na świecie.

Samolot akrobacyjny Extra 330 SC (fot. Piotr Ruszkowski)

Samolot akrobacyjny Extra 330 SC (fot. Piotr Ruszkowski)

Nie zabraknie także innych ciekawych maszyn, które będą miały swoją premierę na Nocy: najlepszy na świecie samolot akrobacyjny Extra 330 SC, który do lat zdobywa niemal wszystkie miejsca medalowe na mistrzostwach świata, samolot Turbolet L-410 UVP-E15 (tzw. „Papuga”), wykorzystywany do inspekcji lotniczej przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej, polski samolot szkolno-treningowy PZL-130 „Orlik” oraz samolot Bushcat, zbudowany przez parę pasjonatów lotnictwa. Tradycyjnie na imprezie pojawią się także wojskowe samoloty CASA C-295M i M-28B/PT (tzw. „Bryza”). Prezentowane będą także samoloty i szybowce wykorzystywane do szkoleń przez aerokluby oraz konstrukcje zabytkowe. Część wystawy samolotowej będzie dostępna na terenie firmy Airbus Polska, sąsiadującym bezpośrednio z Instytutem.

Prawdziwą gratką dla odwiedzających będą pokazy odpalania silników lotniczych. W tym roku będzie to łącznie aż sześć pokazów, które naprzemiennie będą wykonywać samoloty Harvard, Iskra oraz Lim-2.

Samoloty SB Lim-2 oraz Lim-2 (fot. Fundacja Eskadra)

Samoloty SB Lim-2 oraz Lim-2 (fot. Fundacja Eskadra)

Organizatorzy zadbali także o bogatą ofertę spotkań z pilotami, pasjonatami oraz fotografami.

Wśród gości będą m.in.:

  • Arkadiusz MAYA Majewski – skydiver i rekordzista Guinnessa w skokach spadochronowych,
  • kapitan Dominik Punda, który wykonał przelot Cessną przez Atlantyk,
  • piloci Piotr Maciejewski i Jakub Kubicki, którzy w ramach Fundacji Biało-Czerwone Skrzydła odbudowują i utrzymują w stanie lotnym statki powietrzne konstruowane i budowane w Polsce po II wojnie światowej,
  • Katarzyna Śmiałek, która pomimo swojej niepełnosprawności realizuje swoje lotnicze pasje,
  • mistrz fotografii lotniczej: Sławomir „hesja” Krajniewski,
  • porucznik Maciej Martynowicz z ASAR: Lotniczej Służby Poszukiwania i Ratownictwa,
  • duet fotografów: Maciej Margas i Aleksandra Łogusz, wykonujący zdjęcia lotnicze polskim miastom,
  • przedstawiciele Evionica, którzy przedstawią nową generację szkoleń dla pilotów,
  • oraz uczelni Łazarskiego, którzy poruszą temat zasadności ponoszenia wysokich kosztów lotów suborbitalnych, orbitalnych oraz kosmicznych w obliczu bieżących problemów ludzkości na Ziemi.
  • Bogatą ofertę znajdą dla siebie także fani symulatorów. Trzygodzinny pokaz na symulatorze wykona zespół „Wirtualne Biało-Czerwone Iskry”. Pokaz wzorowany będzie na układzie zespołu akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry” na 7 samolotów. Przed pokazem odwiedzający będą mogli spróbować swoich sił za sterami samolotu na symulatorze.

Na całym terenie imprezy dostępne będą także inne symulatory lotu, m.in.: samolotami F16, Boeing 747, Cessna, szybowca Pirat, skoków spadochronowych, modeli RC, a także symulator wieżowy i żyroskopy symulujące warunki pracy pilota.

Dodatkową atrakcją będzie możliwość odwiedzenia grup ratowniczych. Na zwiedzających czekać będą motoambulanse oraz pokazy psów poszukiwawczych. Prezentowany będzie także specjalistyczny sprzęt straży pożarnej oraz drony wykorzystywane w transporcie medycznym i ratownictwie.

Pełna lista atrakcji oraz szczegółowy harmonogram spotkań i pokazów: www.nocwinstytucielotnictwa.pl/atrakcje/

Jeszcze raz serdecznie zapraszamy 7 października 2022 r. na 11. edycję Nocy w Instytucie Lotnictwa.

Wstęp na teren imprezy jest WOLNY – organizatorzy nie pobierają żadnych opłat, nie trzeba się też wcześniej nigdzie rejestrować, ani zgłaszać swojego przybycia.

WEJŚCIE I WYJŚCIE dla zwiedzających będzie się odbywać wyłącznie BRAMĄ NR 2 (przy parkingu widocznym od al. Krakowskiej). Miejsce to będzie specjalnie oznakowane i oświetlone. Adres imprezy to al. Krakowska 110/114, Warszawa.

Wejście na imprezę rozpoczyna się od godz. 17:00. Koniec imprezy jest o godzinie 23:00. Więcej informacji na profilu facebookowym Noc w Instytucie Lotnictwa.

Patronat honorowy:
Minister Edukacji i Nauki, Mariusz Błaszczak – Minister Obrony Narodowej, Wojewoda Mazowiecki, Prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz – Piotr Dardziński, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Prezydent m.st. Warszawy, Urząd Lotnictwa Cywilnego, Naczelna Organizacja Techniczna, niepodległa, Lotnisko im. F. Chopina w Warszawie, Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”, Welcome Airport Services, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Lotnicza Akademia Wojskowa, Politechnika Warszawska, Wojskowa Akademia Techniczna, Polska Izba Gospodarcza Zaawansowanych Technologii, Centrum Nauki Kopernik, Polska Agencja Kosmiczna, Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego, Aeroklub Polski, Aeroklub Warszawski.

Patronat medialny:
Radio Kolor, Nauka w Polsce, naszemiasto.pl, Przegląd Lotniczy, Lotnictwo, Lotnictwo Aviation International, kosmonauta.net, Polska Zbrojna, defence24, dlapilota.pl, warszawa.pl. airfighters.pl, aviation24, Głos Akademicki.

11. Noc w Instytucie Lotnictwa - plakat (fot. Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa)
FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony