Przejdź do treści
Źródło artykułu

Nowoczesny dron w zasobach Katedry Geodezji WILiŚ Politechniki Gdańskiej

Katedra Geodezji Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej od niedawna jest w posiadaniu nowego bezzałogowego statku powietrznego, wyposażonego w multisensory światłoczułe, takie jak: klasyczna kamera RGB, kamery multispektralne, spektrometr i czujnik pomiaru jasności nieba. Dron wykorzystany zostanie w badaniach zanieczyszczenia światłem sztucznym.

Dron jest jednym z najważniejszych elementów metody monitoringu zanieczyszczenia światłem sztucznym opracowywanej przez zespół pod kierownictwem dr inż. Katarzyny Bobkowskiej. Dodatkowo należy zaznaczyć, iż jest nowatorskim produktem, który został zaprojektowany i wyprodukowany przez firmę Pelixar S.A. (PELIXAR – Advanced Drone Solutions) na podstawie wytycznych zespołu badawczego.

W najbliższym czasie zespół będzie uczestniczył w kompleksowym szkoleniu technicznym obsługi nowo zakupionej jednostki, co pozwoli rozpocząć testy opracowywanych przez ostatni rok założeń akwizycji, przetwarzania i analizowania multimodalnych danych pochodzących z sensorów.

Zakup został sfinansowany w ramach grantu pt. „Innowacyjna metoda monitorowania zanieczyszczenia światłem sztucznym w środowisku naturalnym i zurbanizowanym z wykorzystaniem bezzałogowych platform latających (dronów)” realizowanego w programie Politechniki Gdańskiej ARGENTUM Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza pod kierownictwem dr inż. Katarzyny Bobkowskiej, DEC-42/2020/IDUB/I.3.3.


Na zdjęciu od lewej: Sebastian Nowicki (Pelixar S.A.), dr inż. Katarzyna Bobkowska (Katedra Geodezji WILiŚ),
dr inż. Paweł Tysiąc (Katedra Geodezji WILiŚ). (fot. WILiŚ PG)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony