Już w sobotę IV Podkarpackie Pokazy Lotnicze

Podkarpackie Pokazy Lotnicze (fot. pokazylotnicze.podkarpackie.pl)

Już dzisia rozpocznie się czwarta edycja Podkarpackich Pokazów Lotniczych. Udział w imprezie, która odbędzie sie 28 lipca 2018 r. w Mielcu, potwierdzają kolejne zespoły i soliści. Organizatorzy prezentują też kolejne atrakcje przygotowane dla fanów lotnictwa, również dla tych najmłodszych.

Lista uczestników naszych pokazów zapełnia się. Do występów na mieleckim niebie szykuje się najlepsza kadra pilotów w najpiękniejszych samolotach. Podczas występów 28 lipca z pewnością zagwarantują nam niecodzienne widowisko zapierające dech w piersiach oraz precyzyjny pilotaż, kunszt i umiejętności lotnicze. Do tego grona z wielką radością dołączamy ekipę rodem z Krosna – Cell Fast Flying Team.  To młoda formacja samolotowa, której celem jest doskonalenie umiejętności lotów w szyku. Jakie są możliwości samolotów i umiejętności pilotów? Zobaczymy w lipcu!

Doskonały kunszt i umiejętności oraz nieprawdopodobna pasja – tak w telegraficznym skrócie można scharakteryzować kolejnego uczestnika podniebnych akrobacji w Mielcu, który potwierdził już swój udział w imprezie – Macieja Pospieszyńskiego, który zaprezentuje się w samolocie akrobacyjnym Extra 330 S.C. Maciej to człowiek o niezwykłej pasji i determinacji w dążeniu do zamierzonego celu, który dzięki treningom, talentowi i miłości do akrobacji zdobył najważniejsze światowe trofea lotnicze.


Maciej Pospieszyński (fot. Jakub Baltyn)

Jak-18 i Piper Cub to samoloty, które na co dzień są „pod skrzydłami” Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Oba te samoloty, sterowane przez pilotów z Nowego Sącza (Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego) zaprezentują się na mieleckim niebie podczas pokazów.


Jak-18

Stowarzyszenie Latające Muzeum Polskich Sił Powietrznych powstało po to, by ocalić od zapomnienia wszystko to, co wiemy o lotnictwie z okresu II wojny światowej. Działacze tej formacji nie trzymają samolotów w murach muzeów, eksponują je na niebie, podczas lotu. Uważają tym samym, że to najlepsza lekcja historii, jaką mogą ofiarować ludziom. Podczas mieleckich pokazów samoloty Stowarzyszenia zaprezentują się w pełnej okazałości.
Według informacji ze strony internetowej, aktualnie Muzeum posiada kolekcję trzech samolotów z okresu II wojny światowej: Tiger Moth, Auster i Chipmunk. Są to prawdziwe samoloty – nie repliki. Technicznie sprawne i dopuszczone do latania. Wszystkie mają bogatą i chlubną historię – ponad 70 lat temu służyły żołnierzom Polskich Sił Powietrznych.


Auster (fot. Andrzej Rutkowski)

Fantastyczna maszyna – Yak 3U, a za sterami Mateusz Strama – ten duet zawsze zbiera gromkie brawa! Tak mamy nadzieję będzie również i w Mielcu. Samolot Yak 3U z silnikiem Pratt Whitney Twin Wasp R2000 o mocy 1450 koni to zmodyfikowany myśliwiec z II wojny światowej. Maksymalna prędkość, jaką może osiągnąć to 650 km/h.
W latach ‘90 samolot brał udział w wielu pokazach na terenie USA, a od 1997 roku brał udział w słynnych na całym świecie wyścigach samolotów w Reno w stanie Nevada. Obecnie jest to najszybszy i najmocniejszy samolot tłokowy w Polsce. I 28 lipca będzie go można zobaczyć na mieleckim niebie!


Yak 3U (fot. Maciej Cyl)

Oto kolejny bohater pokazów lotniczych w Mielcu. Do niezapomnianego występu szykuje się drużyna Antoniego Nowaka. Ekipa lata zazwyczaj w zespole 2 lub 3 samolotów Piper Cup. Cały występ odbywa się przy dźwiękach zespołu Nightwish.

W Mielcu ekipa pilotów pod dowództwem Antoniego Nowaka przygotowuje specjalny program. Samoloty prowadzone przez pilotów zaprezentują się w locie zespołowym, ale również indywidualnym – przy maksymalnych i minimalnych prędkościach. W podniebnej prezentacji nie zabraknie trawersów i ciasnych zakrętów.

Obserwatorzy tego show powinni wiedzieć, że jeden z samolotów, który lata w tym zespole jest jednym z NAJDŁUŻEJ latających w Polsce – unosi się w przestworzach już od 1947 roku, a w swoim lotniczym życiu miał nawet epizod tuż po wojnie, kiedy to po pewnych przeróbkach stał się na chwilę… wodnosamolotem. Pozostałe dwie maszyny to wyprodukowany w 1943 r. SP-MAM oraz SP-AFY z 1944 r.


Piper L-4H Cub

„Nasza praca to pasja, która spełnia marzenia innych!” – To  motto przewodnie pilotów z Ośrodka Szkolenia Lotniczego Royal-Star Aero, dla których lotnictwo to prawdziwa przyjemność.  Dzieląc się z widami mieleckich pokazów lotniczych podniebną pasją, zespół Royal-Star Aero zaprezentuje swoje znakomite umiejętności podczas wykonania lotu grupowego na samolotach typu  PA-34 Piper Seneca. Piloci zaprezentują widzom minimalne oraz maksymalne prędkości maszyn, a także niezwykłe manewry z dużym przechyleniem,  lot w szyku oraz mijanki. Gorąco zapraszamy!


Royal-Star Aero (fot. EPML Spotters)

Koncert Mr. Pollack – kolejny punkt programu IV Podkarpackich Pokazów Lotniczych. Ten rockowy zespół rodem z Mielca szykuje specjalny repertuar na ten wyjątkowy lotniczy wieczór. Zespół Mr. Pollack to polski zespół rockowy. Założycielami są mielczanie, dwaj bracia, Jacek i Grzegorz Polakowie.

Atrakcje dla dzieci

Podniebne występy statków powietrznych podczas IV Podkarpackich Pokazów Lotniczych i koncerty, to nie jedyne atrakcje mieleckiej imprezy. Na terenach zielonych lotniska na uczestników pikniku czekać będzie wystawa statyczna, strefa dla dzieci, stoiska gastronomiczne oraz wiele innych propozycji. Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. – organizator części piknikowej zadbał o to, by zaoferować uczestnikom imprezy rozrywki niezależnie od wieku i gustów. Strefa dziecięca to będzie specjalna przestrzeń, z własną mini sceną i atrakcjami. Zapowiada się, że miejsce to będzie prawdziwie tętnić życiem. Na przestrzeni dedykowanej dla najmłodszych będą zainstalowane zjeżdżalnie, huśtawki, bujaki i inne urządzenia sprawnościowe. Super atrakcją będą samolotowe huśtawki, w których każde dziecko nie będzie się huśtać, ale „latać”!

Kolejna strefa – kącik małego instruktora – dedykowana jest starszym dzieciom, które będą miały okazję poczuć się jak piloci zasiadając za sterami symulatorów lotu. Kreatywny kącik pilota to miejsce, gdzie oferujemy kilka atrakcji: malowanie twarzy, kącik Małego Konstruktora, odlotowe przekąski, czy lotniczy kącik sportowy

Z kolei strefa animacji zabaw dedykowana jest dla najmłodszych uczestników pikniku. Dzieci wezmą udział w warsztatach kreatywnych, podczas których wykonają lotnicze zabawki. Chcemy, by w tworzenie zabawek z materiałów plastycznych, papieru, tektury włączyły się całe rodziny. Celem tego kącika jest pobudzanie wyobraźni wśród dzieci oraz rozwijanie zdolności manualnych. Więcej o atrakcjach dla dzieci TUTAJ.

IV Podkarpackie Pokazy Lotnicze połączone z piknikiem rodzinnym wpisane są w program obchodów 80-lecia przemysłu lotniczego w Mielcu.

Więcej informacji na stronie: www.pokazylotnicze.podkarpackie.pl


Przeczytaj również:
IV Podkarpackie Pokazy Lotnicze coraz bliżej

Źródło: pokazylotnicze.podkarpackie.pl
comments powered by Disqus