Październikowy Przegląd Lotniczy już w sprzedaży
Październikowy Przegląd Lotniczy już w e-kiosku oraz w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.
W październikowym numerze Przeglądu Lotniczego polecamy:
Decathlon – zwinny atleta
Aerokluby chciałyby mieć samolot treningowy, na którym można by „pokręcić” akrobację, ale żeby się też nadawał do szkolenia i latania na co dzień. Jest taki na rynku! To American Champion Xtreme, współczesne wcielenie kultowej akrobacyjnej Bellanki Decathlon. Jak się go pilotuje i czy kompromis między cechami samolotu akrobacyjnego, a użytkowego dał dobry efekt – opisują i pokazują na zdjęciach nasi brytyjscy korespondenci Mark Bloom i Keith Wilson.
Amfibia w dwa tygodnie
Przy okazji Mazury Air Show mieliśmy okazję podziwiać szerzej nieznany w Europie wodnosamolot – Glasair Sportsman. Przedstawiamy go w tym numerze szerzej. Zaprojektowany pod zabudowę pływaków, czteromiejscowy samolot turystyczny o świetnych osiągach jest oferowany przez wytwórnię w postaci zestawów do samodzielnego montażu, ale też w ramach programu „Two Weeks to Taxi” – czyli „Przyjedź do fabryki i zbuduj go z nami. Za dwa tygodnie będzie latał”. O samolocie i pomysłach marketingowych firmy Glasair Aviation, pisze Krzysztof Krawcewicz, a zdjęcia sprawiają że chciałoby się zasiąść za jego sterami.
Z Toskanii na Korsykę
Adrian Wrocławski i Łukasz Łapiński proponują kolejną turystyczną atrakcję dla pilotów którzy chcą zrobić lepszy użytek ze swojej licencji niż latanie na znane trasy w rejonie swojego lotniska. Zapraszamy po wskazówki gdzie i jak można wynająć Cessnę 172 i zaliczyć kilkudniową wyprawę pełną wspaniałych widoków. Tym razem trasa z Masa przez Florencję, Morze Liguryjskie i po wybrzeżu Korsyki.
Samolot służbowy dla handlowca
Czy samolot może być środkiem transportu dla handlowca? Coraz częściej udaje się pasję lotniczą połączyć z pracą. Kiedy lot daje lepsze efekty niż transport samochodowy? Czy użyteczność samolotu jest pozorna czy ma sens ekonomiczny? Doświadczeniem i refleksjami na ten temat dzieli się Bartłomiej Neroj.
„Dywizjon 303” w Konstancinie
Obserwowaliśmy kulisy powstawania filmu na motywach książki Arkadego Fiedlera „Dywizjon 303”. Nad lądowiskiem w Konstancinie (które na ten czas stało się lotniskiem Northolt) krążył Hurricane Mk XIIa 72036. Udało się nam namówić jego pilota - Dave'a Harvey'a na lot w szyku do zdjęć i chwilę rozmowy. Reportaż z planu filmowego przygotowali Miłosz Rusiecki i Roman Peczka
Lot „na jeden film”
Jaka może być miara długości przelotu? Kilometry? Godziny? Gdy krajobraz za szybą jest szary i nieciekawy, a pasażerka nie do końca podziela naszą pasję latania – dłuższy przelot można urozmaicić jej ulubionym filmem. Na taki pomysł wpadł latający w podróże służbowe Grzegorz Woźniak, a producent mu to życzenie zrealizował. Jego ultralekki Sirius ma na wyposażeniu nie tylko podgrzewane fotele i półki na napoje, ale również DVD na tablicy przyrządów z ekranem po prawej stronie. Wszystko, aby pasażer równie miło spędził czas w podróży co pilot.
Pas w sam raz
Prezentujemy nowe lądowisko w południowym sąsiedztwie CTR Warszawa, w okolicach Grójca – Kukały, świeżo zarejestrowane. Pas ma długość 700 metrów i może się przydać na lądowanie zapobiegawcze nie tylko pilotom ultralajtów, ale również samolotów, którym w tym rejonie takiego miejsca dotąd brakowało.
Pod urokiem widoków
Filip Modrzejewski tym razem zabiera nas w podróż R66 nad warszawską częścią Wisły, przy okazji odkrywa przed nami zalety pracy pilota dyspozycyjnego. Fotoreportaż i ciekawa rozmowa z pilotem o niezwykłych zleceniach.
Dokąd leci samolotowa rajdówka
Maciej Stroiński – dziennikarz Polsatu i lotnik – dzieli się swoimi refleksjami na temat braku medialnej popularności sportów samolotowych i stawia bardzo ciekawe postulaty, które mogą tę sytuację odmienić – pod rozwagę dla organizatorów i zawodników.
W jednym kadrze
Prezentujemy wyjątkową sesję air-to-air, gdzie w formacji leciały Su-22, MiG-29 i F-16. Niecodzienne zdjęcia wykonał z pokładu Casy Filip Modrzejewski.
Działo się nad Bielskiem
Reportaż z Międzynarodowego Pikniku Euroregionu przygotował Krzystof Cieślawski.
We wrześniu odeszli
Pożegnaliśmy ostatnio wyjątkowo duże grono ludzi lotnictwa. Każdemu poświęcamy krótkie wspomnienie.
A oprócz tego lotnicze aktualności z kraju i ze świata, artykuł wstępny Redaktora Naczelnego o radości latania która przesłania staranność pilotażu i felieton Piotra Długiewicza o kłopotach jakie może spowodować pewien model telefonu w samolotach GA i trosce o inne elektroniczne urządzenia z wrażliwymi na temperaturę akumulatorami. Nadto gawęda z serii „Captain Speaking” Jarosława Czaplickiego, tym razem o nadgorliwości instruktorów podczas ćwiczeń na symulatorze.
Zapraszamy do lektury
Redakcja PLAR
Komentarze