Przejdź do treści
Przegląd Lotniczy 10/2010
Źródło artykułu

Październikowy numer Przeglądu Lotniczego już w salonach prasowych

Październikowy numer PLAR już w salonach prasowych, a w nim m. in.:

Gran Turismo z Krosna
W cieniu popularnych konkurentów, krośnieński Ekolot konsekwentnie udoskonala linię swoich laminatowych górnopłatów. Przedstawiamy najnowszą odsłonę topowego modelu firmy. Marcin Wiśniewski dzieli się swymi wrażeniami z pilotowania pięknego biało-granatowego KR030 Topaz. Już na pierwszy rzut oka widać, jak duży postęp jakościowy został dokonany w polskich ultralekkich konstrukcjach kompozytowych na przestrzeni ostatnich 10 lat.

Święto General Aviation na Okęciu
Remont dróg startowych lotniska im. Chopina we wrześniowe weekendy oznaczał spore utrudnienia dla przewoźników, a dla General Aviation – rzadką okazję przećwiczenia operacji na dużym lotnisku komunikacyjnym. Kto nie skorzystał, niech żałuje.

Achtung Baby
Praga E.114M Air Baby, drewniana dwumiejscówka z epoki „Erwudziaków”, przez dziesięciolecia pokrywała się kurzem w szwajcarskich hangarach. Wreszcie, po niemal sześciu latach odbudowy, wróciła w powietrze. Na łamach PLAR zapraszamy na lot wskrzeszonym czeskim oldtimerem.

Skąd pan bierze zdjęcia
Często jesteśmy pytani, skąd bierzemy zdjęcia do „Przeglądu”. Robimy je sami – zależy nam na tym, by pokazywać samoloty na polskim niebie, opisując je w polskich realiach, a nie posiłkować się ogólnodostępnymi zdjęciami od producenta zrobionymi gdzieś za oceanem.

Jak robić dobre zdjęcia w powietrzu? W październikowym PLAR Andrzej Rutkowski uchyla rąbka tajemnicy.

Muzeum w nowych murach
18 września otworzył swe podwoje nowy gmach główny krakowskiego Muzeum Lotnictwa Polskiego – ekspozycję na miarę XXI wieku jako jeden z pierwszych odwiedził specjalny wysłannik PLAR, Miłosz Rusiecki.

Dokąd wiedzie cisza
Czy postulowane przez Piotra Długiewicza w felietonie z PLAR 12/09 ograniczenie korespondencji do minimum ma szanse sprawdzić się w Polsce? Swoje refleksje z jednej i drugiej strony radia przedstawia w najnowszym numerze Andrzej Rutkowski, informator FIS Warszawa/Olsztyn, a zarazem pilot turystyczny.

Mekka „zakręconych”
Jeśli jesteś miłośnikiem śmigłowców, wybierz się do brytyjskiego Weston, najlepiej podczas Helidays, a poczujesz się jak w raju – zachęca w swej arcyciekawej relacji w październikowym Przeglądzie Lotniczym Miłosz Rusiecki.

Korkociągi w statystykach wypadków
Od pewnego czasu na łamach PLAR toczy się dyskusja na temat celowości nauki zachowania w korkociągach. Zobaczmy, jak wygląda ta kwestia od strony analizy statystyk wypadków lotniczych, przeprowadzonej w Wielkiej Brytanii, której przyjrzał się Jacek Mainka.

Dodamy tu jeszcze tylko, że – zgodnie z nimi – zaskakująco zgubne skutki przynosi sama... nauka korkociągu.

Podręcznik do latania
Czy na polskim rynku jest miejsce na kolejny podręcznik pilotażu? Recenzując „Pilotaż samolotu od podstaw” Edmunda Mikołajczyka, Andrzej Rutkowski twierdzi, że jak najbardziej tak! Dlaczego – tego dowiesz się z najnowszego numeru PLAR.

Latanie i gadanie
Swoboda w prowadzeniu korespondencji lotniczej w przestrzeni klasy G jest potrzebna, ale... bez przesady. Łatwości korespondencji przez radio powinno towarzyszyć korzystanie z odpowiedniej frazeologii. Tylko – jakiej? Swój punkt widzenia na ten temat przedstawia Marcin Konopczyński.

Grójec – inauguracja
Każde nowe lotnisko lub lądowisko to nie tylko cel lotniczych wycieczek, ale także większe bezpieczeństwo podczas przelotów. Dlatego z radością informujemy o otwarciu nowego lądowiska w Kociszewie koło Grójca. Szczegółowe informacje znajdziecie w najnowszym Przeglądzie Lotniczym.

Obsługa liniowa
Zapewne wielu z Was dobrze wie, czym zajmują się mechanicy General Aviation. A jak wygląda praca mechaników przy dużych samolotach? O obsłudze liniowej pisze w październikowym PLAR Kamil Iwankiewicz

Rajdowe Samolotowe Mistrzostwa Świata – Dubnica 2010
Mimo ostrej konkurencji ze strony Francuzów i świetnych Czechów, polska reprezentacja w wielkim stylu obroniła mistrzostwo indywidualne i zespołowe. Mało tego, tak jak rok temu w Toruniu, całe podium było nasze! Szczegóły w relacji Kamila Iwankiewicza

Ab initio – post scriptum
W odpowiedzi na pytania czytelników po artykule o szkoleniu „ab initio” na koszt linii lotniczych, jego autor, Piotr Konopiński, dodaje szereg informacji o rekrutacji, finansach itd.

Ech, ta dzisiejsza (lotnicza) młodzież
Lotnicze wychowanie młodzieży w polskich szkołach średnich nabiera rozmachu, zwłaszcza w miejscach o takich lotniczych tradycjach, jak Bielsko-Biała, co udowadnia w swym artykule Krzysztof Cieślawski – a my zachęcamy do brania przykładu z dobrych wzorców!

Deszczowe mistrzostwa
Choć pogoda na początku września była raczej „przeciwlotnicza”, zawodnicy 53. Samolotowych Nawigacyjnych Mistrzostw Polski Seniorów i 39. SNMP Juniorów zdołali jednak stanąć w powietrzne szranki. Jak było i kto wygrał – tego dowiecie się z najnowszego numeru PLAR.

PPG – najprostszy sposób na latanie
Latanie na paralotni z napędem to najłatwiej dostępny sposób latania – aby jednak oderwać się od ziemi, trzeba się wyposażyć w odpowiedni sprzęt. W najnowszym numerze PLAR Krzysztof Romicki radzi, jak wybrać skrzydło do PPG.

A oprócz tego comiesięczna porcja lotniczych aktualności z kraju i ze świata, odpowiedzi lekarza-orzecznika na Wasze pytania, listy czytelników i, rzecz jasna wstępniak, w którym Naczelny pisze o lotniczym zdrowym rozsądku, a także felieton Piotra Długiewicza o zmęczeniu.

Zapraszamy do lektury,
Redakcja PLAR


FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony