Przejdź do treści
Przegląd Lotniczy 12/2021
Źródło artykułu

Grudniowy Przegląd Lotniczy już w sprzedaży

Grudniowy Przegląd Lotniczy już w e-kiosku oraz w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W grudniowym numerze Przeglądu Lotniczego:

Jesienna Sonaca
Belgijski szkolno-treningowy samolot Sonaca głównym bohaterem swoistego pojedynku na zdjęcia. Rok temu zamieściliśmy wyniki sesji zdjęciowej w wykonaniu naszych brytyjskich kolegów Keitha Wilsona i Dave'a Unwina, którym za scenerię posłużył angielski Wash. W tym numerze fotograf Andrzej Rutkowski i pilot Krzysztof Krawcewicz podjęli temat w nadnarwiańskich jesiennych pejzażach. Kto wygrał – czytelnicy niech ocenią... Wrażenia z lotu tą ciekawą konstrukcją opisał Krzysztof Krawcewicz. Trochę są inne niż Dave'a...

Wszechobecna "Wiewiórka"
Samolot z polskimi korzeniami, na którym szkoliło się wielu pilotów z całego świata w tym członkowie rodziny królewskiej. Z okazji 75. rocznicy urodzin Chipmunka zamieszczamy jego test w powietrzu – o tej konstrukcji i jej możliwościach w locie pisze znany pilot Bob Davy. Mimo swojego wieku – Chipmunk ciągle zachwyca.

Z lodem – bez klap
Samoloty GA zazwyczaj nie posiadają instalacji odladzającej. Co więc robić gdy warunki mogą niespodziewanie doprowadzić do oblodzenia płatowca? Okazuje się że zasady postępowania w tej sytuacji nie są powszechnie znane. Krzysztof Krawcewicz odpowiada na pytanie czy podchodzić z klapami czy bez.

Latanie podczas ciąży
Latanie z dziećmi w różnym wieku to powszechna praktyka. Nikogo już nie dziwi maluch na pokładzie. Jednak jak to jest z nienarodzonymi dziećmi? W artykule cpt. Zofii Andrzejewskiej (która temat poznała gruntownie...) przyjrzymy się prawom i obowiązkom kobiet latających zarówno zawodowo jak i prywatnie, a także w charakterze pasażera.

Pole... do popisu – cz. 1
Lądowanie w terenie przygodnym jest nieodłączną częścią szybownictwa. Marta Biała w swoim artykule zebrała najważniejsze informacje i porady jak poradzić sobie w takiej sytuacji. W następnym numerze więcej o taktyce lądowania oraz... "ogniskowe opowieści".

Opowiem Ci o samolocie – cz. 17
Kamil Iwankiewicz kontynuuje swoją opowieść o budowie samolotu pasażerskiego, w tym wydaniu ponownie temat dotyczący jednego z najważniejszych, najciekawszych i najbardziej złożonych elementów, czyli silnika lotniczego, a dokładniej jego układów.

Akrobacyjne podium po 14 latach
Filip Modrzejewski relacjonuje tegoroczne Mistrzostwa Europy w akrobacji samolotowej, które odbyły się w Rumunii. Polskę reprezentowali Dariusz Mazur, Patryk Oloś, Maciej Kulaszewski i Wojciech Kotulski. Jak przebiegły zawody i jak poszło naszym reprezentantom dowiesz się czytając artykuł.

Z angielskim w świat – cz. 11
W drodze po LEVEL 5 zapraszamy do skosztowania nowej porcji zadań z języka angielskiego. Łukasz Wieczorek przybliża kolejne aspekty zdawania egzaminów z lotniczego angielskiego, tym razem o stylu komunikacji, który jest często nazywany rejestrem wypowiedzi lub stylem funkcjonalnym.

Zobaczyć góry z góry...
O tym, że da się połączyć przyjemne z pożytecznym możemy przeczytać w artykule Krzysztofa Krawcewicza, który opisuje wyskok z pracy w Warszawie w Słowackie Tatry i z powrotem. O uroku latania w górach i górskich lotniskach przeczytacie w grudniowym numerze Przeglądu Lotniczego. Artykuł wzbogacony jest pięknymi zdjęciami gór... z góry.

Balony w Pasłęku i Iławie
Piloci balonowi żegnali lato w województwie Warmińsko-Mazurskim, które jest przyjazne wszelkiej formie awiacji. W Pasłęku odbyły się jubileuszowe 25. zawody balonowe, a w Iławie 4. Fiesta Balonowa. O przebiegu obu imprez przeczytacie w artykule Ewy Daszewskiej wzbogaconym zdjęciami balonów.

A oprócz tego...
Lotnicze aktualności z kraju i ze świata, felietony Piotra Długiewicza oraz kpt. Jarosława Czaplickiego, a także artykuł wstępny Redaktora Naczelnego – Krzysztofa Krawcewicza.

Życzymy miłej lektury

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony