Przejdź do treści
okl_1306.jpg
Źródło artykułu

Czerwcowy Przegląd Lotniczy już w sprzedaży

Czerwcowy Przegląd Lotniczy dostępny jest w e-kiosku, wkrótce trafi także do prenumeratorów i salonów prasowych. W numerze m.in.:

AERO pełne premier
Jak na czas kryzysu, targi Aero Friedrichshafen przyniosły zadziwiająco dużo interesujących nowości – warto się im przyjrzeć z bliska. W czerwcowym PLAR relacja Krzysztofa Krawcewicza z największej w Europie wystawy general aviation.

Wyglądaj przez okno – nie daj się zabić!
Mieliśmy ostatnio w Polsce prawie wszystkie rodzaje wypadków lotniczych – pomijając pokazy, nie było jeszcze zderzenia w powietrzu... Warto pamiętać, że mimo postępu technicznego, w kwestii zapobiegania kolizjom najważniejszym elementem systemu nadal pozostaje pilot.

CTR Gdańsk – nowe punkty
Wraz ze zmianami zawartymi w kwietniowym cyklu AIRAC pojawiły się nowe punkty VFR dla Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Jedne z nich można bez problemu odnaleźć w terenie, inne już nie tak łatwo. Dlatego specjalnie dla czytelników Przeglądu Lotniczego wykonaliśmy oblot tych punktów, którego wyniki znajdziecie w najnowszym numerze.

Drewniany kabriolet – Miles Magister
Prezentujemy jeden z nielicznych na świecie egzemplarzy oryginalnego brytyjskiego samolotu treningowego z okresu drugiej wojny światowej, z miejscami w układzie tandem – nawet dziś stanowi wspaniałą maszynę do latania rekreacyjnego. Świetnie utrzymany, rzadko spotykany dolnopłat zawsze przyciąga tłumy i jest prawdziwą ciekawostką – Miles Magister to pierwszy jednopłat do szkolenia podstawowego używany przez RAF i pierwszy wyposażony w klapy.

Pora na nowe mapy
Najwyższy czas na wymianę mapy do latania wg VFR, bo przez ostatni rok sporo się w przestrzeni powietrznej zmieniło. Na rynku jest w czym wybierać – w najnowszym Przeglądzie Lotniczym przedstawiamy dostępne propozycje.

PC-12 sprawdzony w Polsce
Przybywa egzemplarzy Pilatusa PC-12 bazujących w naszym kraju. Dlaczego tak dobrze wpisuje się w polskie realia? Za co lubią i nie lubią go jego piloci? Przypominamy historię tej konstrukcji, a także rozmawiamy z pilotami, którzy zebrali już na tym samolocie pierwsze doświadczenia. Artykuł ilustrują wykonane przez Romana Peczkę efektowne zdjęcia w locie Pilatusa PC-12 – po raz pierwszy na polskich znakach i w polskim krajobrazie.

Air Fair – wszystko dla lotnictwa
Bydgoskie Air Fair to jedyne w Polsce targi, na których lotnictwo cywilne spotyka się z wojskowym. Każdy, kto chce się liczyć w lotniczym biznesie, powinien tu być, bo na obecności na Air Fair można tylko zyskać.

Ostrów na piątkę
Czas imprez lotniczych już w pełni! Zaczynamy od relacji Jarosława Chłopeckiego z pełnego atrakcji pikniku lotniczego w Ostrowie Wielkopolskim.

Szybować w ciszy...
Szybownika, pilota doświadczalnego Jacka Marszałka wspominają przyjaciele i żona, szybowcowa Wicemistrzyni Świata kobiet Krystyna Marszałek

Sukces pod bojnickim zamkiem
Rozegrane w drugiej połowie kwietnia w słowackiej Prievidzy zawody FCC Gliding, należące do najpoważniejszych imprez szybowcowych świata, przyniosły kolejny tryumf polskich pilotów. Na łamach PLAR barwna relacja Tomasza Kawy i doskonałe zdjęcia Sebastiana Kawy. Jak Mistrz godzi rygory lotu zawodniczego z robieniem zdjęć, dzięki którym lecimy z nim razem w szybowcu – pozostanie jego tajemnicą

Trzynastka nie musiała być pechowa
Rozgrywane w tygodniu z długim majowym weekendem 13. zawody szybowcowe Euroregionu Beskidy nie zostaną uznane, bo organizatorom zabrano jeden z trzech lotnych dni, koniecznych do zaliczenia imprezy. Ci co latali jednak nie żałują... Tomasz Kawa na bis.

A także, jak co miesiąc, lotnicze aktualności z kraju i ze świata, kalendarium imprez oraz artykuł wstępny z refleksjami Krzysztofa Krawcewicza na temat perspektyw i zagrożeń, wobec których stają posiadacze licencji zawodowej, a także felieton, w którym Piotr Długiewicz pokazuje, jak w Europie można promować małe lotnictwo – ach, gdyby Polska poszła za tym przykładem...

Zapraszamy do lektury!
Redakcja PLAR

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony