O supernowoczesnym samolocie Airbus A350 w Planete+

A350 XWB (fot. planeteplus.pl)

Dziś o godzinie 14:50 fani lotnictwa będą mogli zobaczyć, przygotowany przez kanał Planete+, program dokumentalny Josselin Mahot o nowej konstrukcji europejskiej – supernowoczesnym samolocie Airbus A350.

Airbus A350. Cichszy i wygodniejszy niż jakikolwiek samolot wyprodukowany do tej pory. Po 10 latach testów i zainwestowanych w niego 12 miliardach euro ten jumbo jet w styczniu 2015 roku odbył swój pierwszy komercyjny lot. 

W październiku 2012 roku rozpoczął się montaż pierwszego egzemplarza A350 XWB. To najnowszy, średniej wielkości samolot długodystansowy w linii produktów Airbusa, obejmujący trzy wersje i oferujący od 276 do 369 miejsc w typowym układzie trzyklasowym. Nowa rodzina samolotów, której kabina o szerokości 221 cali (ok. 5,61 m) zoptymalizowana została pod kątem najwyższego komfortu dla pasażerów we wszystkich klasach, pozwala na podniesienie wydajności o 25 procent w porównaniu z obecnie użytkowanymi maszynami tej wielkości.

A350 XWB posiada przestronny i bardzo wygodny pokład. Szerszy o prawie 13 cm w porównaniu z Boeingiem 787 kadłub, który umożliwia zamontowanie dodatkowych 35 foteli bez obniżania komfortu podróży pozostałych pasażerów, a całe wnętrze, to połączenie funkcjonalności, nowoczesności i wygody. Pasażerowie mogą podziwiać widoki poprzez szersze panoramiczne okna, a wszelkie kłopoty z bagażem podręcznym rozwiązał większy schowek nad głową. Członkowie załóg mogą zrelaksować się podczas lotu w niezwykle komfortowych pomieszczeniach znajdujących się z dala od przedziału pasażerskiego.

Konstruktorzy pomyśleli także o zwiększeniu komfortu i higieny pracy pilotów integrując systemy elektroniczne tak, aby ograniczyć ilość elementów w kokpicie do niezbędnego minimum. Wszystkie wskazania przyżądów można odczytać z 6 dużych ekranów zamontowanych w kokpicie, dzięki czemu pilotowanie nowych maszyn jest znacznie łatwiejsze.

Ciekawostką A350 jest także nowej generacji silnik  Rolls-Royce Trent XWB, zapewniający prawie 44 tony ciągu, który emituje znacznie mniej CO2.

Twórcy dokumentu wsiadają na pokład A350 żeby pokazać widzom wszystkie tajniki tego kolosa. Odkryją, jak został on zaprojektowany i zbudowany, a także przedstawią jego innowacje technologiczne.

Zapraszamy fanów lotnictwa do obejrzenia programu na antenie Planete+ w środę, 13 grudnia br. o godz. 14:50.
Film dokumentalny został wyprodukowany we Francji w 2015 r. i trwa ok. 47 min.

Źródło: planeteplus.pl
comments powered by Disqus