Przejdź do treści
Kwietniowy Pilot Club Magazine
Źródło artykułu

Kwietniowy numer miesięcznika Pilot Club Magazine dostępny w salonach prasowych

W numerze między innymi:

AERO-KROS GONI ZA SUKCESEM
Jeszcze dwa lata temu mało kto spodziewał się, że w Krośnie zostanie choćby szczypta lotniczego kapitału po Centralnej Szkole Lotnicze-Technicznej. Lesław Wilk, prezes Aero-Kros udowadnia, że jest kapitał, pomysł i strategia rozwoju. I wszystko to polskie, za polskie pieniądze i wbrew stereotypowemu myśleniu, że nasze jest zawsze gorsze od zachodniego.

CZAJKA – NAJSZYBSZA WŚRÓD ULM-ów
To właśnie z Krosna ma wylecieć Czajka, samolot nad którym prace badawcze i rozwojowe trwały dwa lata. Długo, ale opłacało się, bo to ultralekkie cudo ma być najlepsze w swojej klasie na świecie i osiągać prędkość 270 km/h! Cudeńko widzieliśmy na targach w niemieckim Friedrichshafen i robiło tam duże wrażenie na zwiedzających. A my jeszcze w kraju przyjrzeliśmy się konstrukcji wspólnie z głównym konstruktorem Markiem Pelczarem.

TRANSITION, CZYLI PAN SAMOCHODZIK
Wiele było pomysłów połączenia samochodu i samolotu w jedną całość. Tyleż samo upadków tychże idei wskazywało, że nic z tego nie wyjdzie. A Terrafugia, czyli grupa ludzi z Massachusetts udowodniła, że dzięki przepisom LSA i nowym technologiom wszystko jest możliwe. Pierwszy samochód ze skrzydłami już lata! Zobacz jak wygląda i co potrafi.

DRENOWANIE, CZYLI UZIEMIANIE CESSNY
Daniel Alankiewicz udowadnia, że pomysł na realizację w Polsce biuletynu drenowania dodatkowych otworów w zbiornikach paliwa samolotów cessna ma niewiele wspólnego ze zdrowym rozsądkiem, za to bardzo dużo z głupotą. Może warto, aby ta nieszczęsna sytuacja znalazła swój finał prawny, tym bardziej że EASA stoi tutaj jasno po stronie użytkowników i właścicieli samolotów, a europejskie nadzory odrzucają pomysł określając go po prostu jako niebezpieczny w naszych warunkach.

ROSYJSKA RULETKA WE MGLE ALASKI
Lecąc w szyku z lotniczym weteranem trudno obawiać się, że może wydarzyć się coś złego. Ale co zrobisz, jeśli Twój prowadzący nagle zniknie we mgle? W kolejnym odcinku poradnika AOPA piszemy, jak wyjść z IFR-owych opresji oraz obszernie zapowiadamy raport ASF o poprawnych zasadach podejmowania decyzji przez pilotów.

NIENORMALNE FTO
Kiedy jedne ośrodki są uziemiane, mimo że spełniają standardy bezpieczeństwa, te które je łamią mają pełne prawo szkolić pilotów. Tak przynajmniej wynika z opowieści Dawida Franiaka, który chciał się wyszkolić w Bielsku-Białej. Chciał, ale po tym co zobaczył stracił ochotę obawiając się o własne zdrowie i życie. Od ubiegłego roku próbuje interweniować m.in. w ULC, ale napotyka na ścianę obojętności.

DZIECKO ZA BURTĄ
Nie zawsze to, co może wydarzyć się w powietrzu, jest wyjaśnione w książce procedur awaryjnych. Bo czy komuś kiedyś wypadło dziecko z samolotu? Taka sytuacja przytrafiła się Amerykaninowi Patowi Smith`owi. To, że maluch żyje i ma się dobrze to mieszanka przypadku, szczęścia i szybkiego podejmowania decyzji. Sprawdź, co zrobił pilot, by uratować malucha.

CZYSZCZENIE SZYB
Grzegorz Świderski opisuje krok po kroku jak pielęgnować owiewki i limuzyny kabin samolotów, by przejrzyście służyły nam przez lata. O owiewkach i limuzynach kilka miesięcy temu pisał już na naszych łamach Daniel Alankiewicz, ale choć temat wydaje się z pozoru błahy, warto do niego wrócić, by ostre słońce nie zmusiło nas do... lotu IFR.

Poza tym w Pilocie:
ISKRA NA WAGĘ ŻYCIA – druga część tym razem praktycznego poradnika o pielęgnacji i konserwacji układu zapłonowego

SPOKÓJ CZYNI MISTRZA
Sławek M. Kozak z perspektywy kontrolera ruchu lotniczego ocenia, jacy piloci są najlepsi, i czy młodość ma przewagę nad doświadczeniem.

EXTREME SPOTTING
Chwytamy za aparaty, montujemy najdłuższe teleobiektywy i ruszamy na podbój tras przelotowych RNAV zostając Extreme Spotterami.

Na deser:
Air-Mail - i wstrząsająca historia podejścia urzędnika do pomyłki pilota
Na jednym kole – rusza cykl o lataniu... po szosach i autostradach
Sonda – pytamy o perspektywy lotnictwa biznesowego w dobie kryzysu
Kartki z kalendarza – Ryszard Sawicki i podróż w kronikach lotnictwa
Zebrane w sieci – co przegapiłeś na Konferencji Bezpieczeństwa Lotów

Felietoniści:

Michał J. Zazula – jak to możliwe, że w lotnictwie obowiązuje domniemanie winy
Monika Zazula – z perspektywy Blondynki o lotniczych ubezpieczeniach
Cichociemny – nasz tajemniczy komentator o ciemnych kartach z życia ULC
Konrad Wróbel – i jego lotnicze reminiscencje z USA
Mirek Krzyk – o tym jak „zachrapać” zawody, by ich nie wygrać
Krzysztof Stawiński – ostatni felieton naszego naczelnego stewarda
Sławomir Cichoń – o szusowaniu po stokach Szczyrku na lotniczych zawodach narciarskich

Z lotniczym pozdrowieniem,
Redakcja Pilot Club Magazine
Newman Sp. z o.o.
ul. Dobra 56/66
00-920 Warszawa
Tel.: +48 22 826 2009
Tel.: +48 22 892 9220
Tel.: +48 22 892 9221
Fax: +48 22 427 8365

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony