Czerwcowy Pilot Club Magazine już w sprzedaży

Okładka Pilot Club Magazine.jpg

Pilot Club Magazine nr 6/2010 (55) już w sprzedaży, a w nim m.in.:

W powietrzu nie popełniam błędów - wywiad ze Zbigniewem Niemczyckim
W przededniu XV Międzynarodowego Pikniku Lotniczego w Góraszce organizowanego przez Fundację "Polskie Orły" z jej założycielem i prezesem Zbigniewem Niemczyckim o jego lataniu, wykorzystaniu GA w biznesie, lotniczych inwestycjach i perspektywach GA w Polsce rozmawiał Witold Szuk.

Siai Marchetti S208 - Bulldog w obroży Pininfariny
Siai Marchetti S205/208 nie jest samolotem dla pilotów szukających adrenaliny. Jego obszerne wnętrze, delikatne sterowanie i mocna konstrukcja zainteresują tych, którzy chcą podróżować wygodnie i bezpiecznie. S205 i jego późniejsze modyfikacje, jak S208 były odważną próbą podbicia amerykańskiego rynku samolotów lekkich.
Tekst i zdjęcia: John Miller

Senegal - Wyprawa do kolebki afrykańskiej awiacji
W latach dwudziestych ubiegłego wieku Lignes Latécoère oferowały przewóz poczty z Paryża do kolonii francuskich w Afryce, później samoloty mogły latać przez Dakar nawet do Południowej Afryki. Duchy herosów współczesnego lotnictwa takich jak: Saint Exupéry, Mermoz, czy Henri Leclaire unoszą się wciąż na każdym kroku w Saint Louis czy Dakarze. Wszędzie gdzie pójdziesz, natkniesz się na ślady zamierzchłej glorii.
Autor: Jozef Mols

Cessna Citation CJ4 - Bizjet lepszy niż planowano
Rodzina bizjetów firmy Cessna wzbogaciła się o nowy model. Jest większy, szybszy i lepszy, nie tylko od starszych braci, ale nawet od pierwotnych założeń producenta! Od dawna zapowiadany Citation CJ4 uzyskał w marcu bieżącego roku certyfikat FAA, a dwa miesiące później na Europejskiej Konwencji i Wystawie Lotnictwa Biznesowego w Genewie miał swój debiut na starym kontynencie. W tym czasie w ręce nabywcy trafił już pierwszy seryjny egzemplarz maszyny, która w standardowej konfiguracji kosztuje niecałe 9 milionów dolarów. Czego można spodziewać się za tę cenę?
Autor: Juliusz Sabak

Pilot odważny, brawurowy czy rozważny?
Jest takie powiedzenie, że "są młodzi brawurowi piloci, ale nie ma starych - nie dożyli". Jest w tym na pewno sporo przesady, tym bardziej, że granica między młodością i starością ciągle się zmienia. Jak być rozważnym pilotem? Trzeba uczyć się od doświadczonych instruktorów "najlepszych praktyk" i doskonalić je we własnym treningu. Uczyć się również na własnych błędach przez krytyczną analizę swoich lotów – oraz na cudzych, przez analizę wypadków i incydentów (niebezpiecznych sytuacji nie zakończonych wypadkiem). Autor przytacza skrót reguł rozważnego latania.
Autor: Grzegorz Swiderski

Niewykonalny Zakręt
Historia opisuje lot z dnia 06 lutego 2009 roku, w którym Dave Keller zmuszony był do podjęcia decyzji w ułamku sekundy, gdy silnik jego samolotu (Mooney M20C - N2933L) odmówił posłuszeństwa, zaraz po starcie. Szczęśliwie, udało mu się zawrócić do lotniska.
AOPA Air Safety Foundation

SONEX – Latające laboratorium
W ostatnim czasie instytucje naukowo-badawcze w Polsce zajmujące się projektowaniem i produkcją awioniki oraz szeroko pojętego wyposażenia awionicznego, definiowały potrzebę posiadania platformy badawczej przeznaczonej do badań w locie. Miałaby ona służyć badaniu wyposażenia lotniczego w naturalnych warunkach pracy (lotu). Próby statków bezpilotowych to kolejny obszar zastosowania latających platform badawczych.

Z rozwiązaniem przedstawionych problemów zmierzono się w Instytucie Technicznym Wojsk Lotniczych, gdzie podjęto obiecującą próbę stworzenia laboratorium do badań w locie.
Po analizie parametrów kilkunastu marek samolotów, 21 ocenianych parametrów z 23 możliwych, spełnił amerykański samolot Sonex.
Autor: Rafał Rajchel

Wyprawy za miedzę - Niemieckie oblicze Bałtyku
U progu lata kuszącym kierunkiem weekendowych wypraw lotniczych jest północ: wielu pilotów, zwłaszcza z centralnej i południowej Polski, rozważa, czy nie wybrać się samolotem gdzieś nad morze, aby choć przez dzień czy dwa poleżeć na plaży. W tym odcinku „Wypraw za miedzę” mamy dla Was właśnie taką propozycję, z tym, że nie będzie to polska plaża pod Łebą czy Ustką, ale plaża niemiecka. Okazuje się, że na zachód od Świnoujścia, na niemieckiej części wyspy Uznam, znajdują się wspaniałe ośrodki wypoczynkowe, bez trudu dostępne dla turystów dysponujących „własnymi skrzydłami”. I wcale nie takie drogie!
Tekst:     Michał J. Zazula, Tomek Toboła

Jak wypełnić operacyjny plan lotu i opisać mapę?
Umiejętność poprawnego planowania przelotu w czasach GPS’ów, PDA i telefonów komórkowych zaczyna być przez pilotów powoli puszczana w niepamięć. Jeżeli zapomną o niej także instruktorzy, to w jaki sposób i od kogo dowiedzą się tego młodzi uczniowie? Warto pamiętać, że dobrze przygotowana mapa, operacyjny plan lotu, skalówka, kątomierz, przybór do pisania oraz dokładna analiza warunków przelotu przed startem to jedyne bezawaryjne narzędzia, których możemy być pewni w czasie nieplanowanej usterki. Wszystkie elektroniczne instrumenty, mimo, że wspaniale ułatwiają i pomagają planować lot potrafią być niesłychanie zawodne. Niestety posługując się prawem Murphy’ego, możemy przewidywać, iż nasze kosmiczne przyrządy zepsują się właśnie podczas sytuacji niebezpiecznej.
Jak zatem właściwie przygotować przelot z punktu

Źródło: Pilot Club Magazine
comments powered by Disqus

Komentarze

Coś, PCM znowu ma gruby pioślizg. Widział kto lipcowy numer, bo ja nie, ani w Warszawie ani w Toruniu.

Podobno będzie w tym tygodniu połączony razem z sierpniowym (czyli zrobił się pewnie dwumiesięcznik)

Mam nieodparte wrazenie ze te wszystkie komentarze pisze dawny zespol PCM. Myle sie?

Czarny PR wobec konkurencji to według nas kopanie własnej trumny - nie bierzemy udziału w pisaniu nieprzychylnych komentarzy na portalach internetowych wobec kogokolwiek.

Każde pismo branży lotniczej dąży do promocji lotnictwa, niezależnie od sympatii wobec innych tytułów. Wzajemne dokopywanie sobie pod postacią wypisywania uszczypliwości nie ma nic wspólnego z promocją lotnictwa - tworzy obraz walki, co w oczach osób zainteresowanych lotnictwem, Czytelników, może wykreować "wojenny" wizerunek branży GA w Polsce, a to nie sprzyja nikomu.

Każdy robi swoją robotę.
Dla PLAR i PCM najlepsze życzenia powodzenia!

Pozdrawiam
Krzysiek Niewiadomski
JFM

Ale od środka, czy od zewnątrz?

Mylisz się.
Prenumeruje PLAR-a od lat, najbardziej mi do gustu przypadł. Pilot Cluba kupuje w Empiku jak mnie coś zaciekawi - ostatnio coraz rzadziej. Just Fly? Pierwszy numer z ciekawości kupiłem. Nie jest źle, zobaczymy co będzie dalej.

Mylisz się. Jestem prenumeratorem który do tej pory nie otrzymał wersji elektronicznej.

Sciema i to nie pierwszy raz. Widze ze cena spadła, ilość stron też? Czyżby już nie miał kto pisać?

Ja też jeszcze nie otrzymałem PCM w wersji elektronicznej - to jest zapewne marketingowa ściema.

W wersji elektronicznej też jeszcze nie otrzymałem.

Co to ma znaczyć? Piszecie że jest w sprzedaży więc ja migiem do empiku... a na półce stary numer. To już nie pierwszy raz tak robicie. Przestaje to być zabawne.