White Wings – latający malarze na Leszno Air Picnic 2016

White Wings (fot. piknikszybowcowy.pl)

Podczas 10. Jubileuszowej Edycji Pikniku Szybowcowego, który odbędzie się w dniach 18 i 19 czerwca 2016 roku, na leszczyńskim niebie miłośnicy lotnictwa będą mogli podziwiać niezwykłą grupę White Wings z Rumunii, która zaprezentuje lotniczo-muzyczną mieszankę łączącą lotnictwo, malarstwo i muzykę.

Lubimy gang lotniczych silników i świst pędzących z prędkością 300 kilometrów na godzinę akrobacyjnych samolotów, ale lokalizacja i nazwa Pikniku Szybowcowego zobowiązują, by w powietrzu prezentowały się także statki powietrzne bez napędu. Tak było chociażby w ubiegłym roku, gdy swoje skrzydła rozwijały na niebie szybowce Guy`a Westgate`a (akrobacyjny Fox z grupy GliderFX) i Maćka Pospieszyńskiego (niezniszczalny Swift), a na deser organizatorzy serwowali przeloty w formacji leszczyńskich szybowcowych juniorów. Tym razem będzie jeszcze egzotyczniej – Leszno odwiedzi niezwykła grupa White Wings z Rumunii.

Niezwykła, bo o ile akrobacja w formacji jest już gościom pikniku doskonale znana, o tyle synchroniczny pokaz figur akrobacyjnych na dwóch szybowcach to rzecz unikatowa w globalnej skali. Niezwykły rumuński team wywodzący się z Aeroclubul Romaniei stworzył fantastyczną lotniczo-muzyczną mieszankę łączącą lotnictwo, malarstwo i muzykę. Ich pokazy okraszane są często muzyką na żywo w wykonaniu tercetów i kwartetów smyczkowych a nawet kompletnej orkiestry. Efekt odczuwania piękna latania „na żywo” jest wtedy jeszcze wyraźniejszy.


White Wings (fot. piknikszybowcowy.pl)

W czasie pokazów najpierw do gry wchodzą piloci holówek, Robert Neagu i Bogdan Gae, którzy wyciągają szybowce na wysokość ponad tysiąca metrów. Później pałeczkę powietrznych wirtuozów przejmują Tavi Stavila oraz Teodor Munteanu. Pilotują mało znane w Polsce szybowce Brasov IS28 B2, ważące około 400 kilogramów dwumiejscówki o rozpiętości 17 metrów, skonstruowane bagatela 40 lat temu przez rumuńskiego konstruktora i pasjonata lotnictwa Iosifa Silimona. Szybowce nadają się idealnie do subtelnej akrobacji zespołowej, ale też przypadły do gustu użytkownikom prostotą pilotażu i doskonałością. W bezwietrznych warunkach bez termiki Brasov traci zaledwie 70 centymetrów wysokości na sekundę! W Rumunii wielu pilotów wykonywało na tych szybowcach dalekodystansowe przeloty, a popularność IS28 sprawiła, że wyprodukowano ich łącznie ponad 400 egzemplarzy. Część produkcji przeniesiono nawet do Stanów Zjednoczonych, gdzie na specjalne zamówienia powstało około 50 sztuk.


White Wings (fot. piknikszybowcowy.pl)

Po wyczepieniu nad głowami Leszczyńskiej widowni rozpocznie się balet, koncert, musical i opera w jednym. Z końcówek skrzydeł szybowców popłyną białe i czarne smugi dymów kreśląc na niebie przepiękną mozaikę kół, elips i spiral. Wszystko spięte synchronicznym tańcem dwóch pilotów okraszone przepiękną muzyką uatrakcyjni zarówno pokazy dzienne jak i nocne. To będzie uczta dla prawdziwych lotniczych melomanów.

Przeczytaj również:
P-51 Mustang „Louisiana Kid” pierwszą atrakcją Leszno Air Picnic 2016
Johan Gustafsson kolejną atrakcją Leszno Air Picnic 2016
Co dwa płaty to nie jeden! – kolejna atrakcja Leszno Air Picnic 2016

Źródło: piknikszybowcowy.pl
comments powered by Disqus