Johan Gustafsson kolejną atrakcją Leszno Air Picnic 2016
Znamy już kolejną atrakcję jubileuszowej X edycji Pikniku Szybowcowego 2016, który odbędzie się w dniach 18-19.06.2016 r. w Lesznie.
Czy pamiętacie przepiękne dzienne i nocne pokazy Brytyjczyków Guy`a Westgate`a i Time Dewsa z grupy Aerosparx na ubiegłorocznym pikniku w Lesznie? Na przeuroczych motoszybowcach Grob wykonywali dla Was balet w powietrzu, kreśląc na niebie niezwykłe rysunki. Za dnia wcielając się w rolę podniebnych malarzy jako farb używali białego dymu z układów wydechowych silników oraz czarnego dymu z końcówek skrzydeł. W nocy zaś elektryzowali publiczność wypluwając ze specjalnych instalacji pirotechnicznych kilkunastometrowe wstęgi iskier i sztucznych ogni.
Ponieważ nocne pokazy to największy atut pikniku w Lesznie, tym razem organizatorzy zaprosili kogoś, kto oprócz pirotechniki, świateł i dymu dorzuci do zestawu pełną akrobację lotniczą! Tym kimś jest uśmiechnięty młodzieniec ze Szwecji – Johan Gustafsson. Ten 23-letni mieszkaniec niewielkiej miejscowości Dala-Järna wpadł na pomysł, by zamiast chłodnej, skandynawskiej uprzejmości zaproponować fanom szaleństwo i ogień. Wyszkolił się więc do pełnej akrobacji samolotowej na zwinnym i zwartym samolocie Giles G-202 i zainstalował na nim tyle pirotechniki i świateł ile się tylko dało. Efekt jest piorunujący.
Giles G-202 (fot. piknikszybowcowy.pl)
Już sam samolot w ascetycznym, białym malowaniu robi spore wrażenie w trakcie pokazów. Można nim zanurkować z prędkością ponad 400 kilometrów na godzinę i osiągnąć przeciążenia rzędu 10 g (ciało pilota o wadze 80 kilogramów naciska wtedy na fotel w samolocie z siłą 800 kilogramów!). Ponad 230-konny silnik samolotu oraz ogromne lotki na skrzydłach pozwalają Johanowi wykonywać prawie półtorej beczki na sekundę! To właśnie na takim samolocie w 1999 roku niejaki Wayne Handely pobił rekord świata w ilości jednorazowo wykonanych zwitek korkociągu – zrobił ich wtedy 78 za jednym zamachem!
Johan Gustafsson zaskoczy publiczność w Lesznie nie tylko dynamiczną akrobacją, ale przede wszystkim festiwalem lotniczej pirotechniki. Z jego skrzydeł posypią się sztuczne ognie, a specjalna instalacja pozwoli mu pluć ogniem we wszystkich kierunkach jednocześnie.
Zapytacie jednak co z nocnym pokazem szybowcowym? W końcu w 2015 roku grupa GliderFX pokazała nam cudowny pirotechniczny balet na szybowcu Fox (nota bene polskiej konstrukcji). Nie martwcie się – w 2016 nie zabraknie także ognistych szybowców. Więcej szczegółów wkrótce.
Przeczytaj również:
P-51 Mustang „Louisiana Kid” pierwszą atrakcją Leszno Air Picnic 2016
Komentarze