XI Nowotarski Piknik Lotniczy 2019 tuż tuż

An-2 "Wiedeńczyk na Nowotarskim Pikniku Lotniczym (fot. pikniknowotarski.pl)

Już jutro fani lotnictwa spotkają się po raz jedenasty podczas Nowotarskiego Pikniku Lotniczego.

Kolejnym uczestnikiem pikniku w dniach 6-7 lipca będzie Wiedeńczyk a dokładniej Antek AN-2 – już od kilku lat stały uczestnik tej imprezy. Samolot z duszą i kawałkiem historii. „Wiedeńczyk” to egzemplarz transportowo-desantowej wersji samolotu typu AN-2 (popularnie zwanego „Antek”), skonstruowanego w biurze Olega Antonowa w 1947 roku. Samolot o numerze fabrycznym 1G7447 został wyprodukowany w 1966 roku w zakładach lotniczych WSK PZL Mielec, które były głównym producentem "Antków". Z fabryki trafił do służby w jednostce transportowej lotnictwa wojskowego, stacjonującej na podkrakowskich Balicach.

Jego wyjątkowość związana jest z pewną dramatyczną historią, która miała miejsce podczas stanu wojennego. Pewnego wiosennego dnia 1982 roku członkowie jednej z załóg wykonujących loty treningowo-operacyjne na tym samolocie podjęli decyzję o ucieczce z kraju do Austrii. Po wykonaniu międzylądowania na podkrakowskiej łące oraz zabraniu rodzin lotników samolot wykonał lot na małej wysokości nad trudnym górzystym terenem Czechosłowacji i Austrii, szczęśliwie lądując na lotnisku Wiedeń-Schwechat.

Lotnicy wystąpili o azyl, natomiast samolot wrócił do Polski. Po powrocie do kraju (13 kwietnia 1982) nasz AN-2 zwany odtąd najpierw nieformalnie, a później również oficjalnie „Wiedeńczykiem” nadal wykonywał misje na rzecz wojska – aż do wycofania ze służby latem latem 2012 roku i przekazania go do Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Jednak nie dane jest mu odpoczywać, bowiem dwóch entuzjastów lotnictwa mając na uwadze dobry stan techniczny samolotu oraz potrzebę promocji polskiego lotnictwa postanowiło przywrócić „Wiedeńczyka” do latania. W ten oto sposób samolot ten znalazł się pod wspólną kuratelą Muzeum Lotnictwa Polskiego i utworzonej na potrzeby reaktywacji samolotu Fundacji Wiedeńczyk.

Łukasz Czepiela, pierwszy Polski pilot wyścigów Red Bull Air Race, ostatnio lądujący na Sopockim molo CarbonCupem, również potwierdził udział w imprezie i zobaczymy go w tym roku ponownie na nowotarskim niebie.

Łukasz zaprezentuje się na znanym już fanom lotnictwa samolocie Edge 540TK. Samolot Edge 540TK – najmocniejszy samolot akrobacyjny w Polsce, 640 kg wagi, 350 koni, 1000NM momentu obrotowego, Max prędkość 410km/h, prędkość obrotu 420 stopni/sek. Jedyny w Polsce Edge 540, używany do wyścigów Red Bull Air Race, do Polski sprowadzony został w marcu 2017 roku. Już jutro będzie można podziwiać kunszt akrobacji lotniczej Łukasza na tym właśnie samolocie.

Na Nowotarki Piknik Lotniczy przyleci również Marysia Muś na śmigłowcu BO-105. Bölkow to dwusilnikowy, lekki śmigłowiec, który ma sztywny wirnik – bez żadnych przegubów. Przez to jak jest skonstruowany i dzięki jego piaście, jest w stanie wykonywać rzeczy dla innych helikopterów nieosiągalne – akrobacje, co czyni go absolutnie wyjątkowym.

Śmigłowiec ten został wyprodukowany w 1991 roku w Niemczech przez koncern Messerschmitt-Bolkow-Blohm. Latał w Niemieckim Pogotowiu Ratunkowym a następnie wykonywał misie ratownicze w Sierra Leone w Afryce. W 2017 został kupiony z Austrii przez Marysię Muś. W pierwszym sezonie w 2017 śmigłowiec uczestniczył w wielu pokazach lotniczych. W 2018 Bolkow przeszedł przegląd generalny oraz zyskał nowy kolor zewnętrzny i wnętrze.

Marysia Muś jest 24 letnim zawodowym pilotem i instruktorem śmigłowcowym - na co dzień lata na Bellu 427 w prywatnej firmie. Swoją przygodę z lotnictwem zaczęła w wieku 16 lat od licencji PPL oraz uprawnienia na śmigłowce wielosilnikowe następnie zdobyła licencje CPL oraz zaczęła latać w Śmigłowcowej Kadrze Narodowej, oraz uzyskała uprawnienia na Bolkowa 105. W roku 2017 jedno z marzeń Marysi spełniło się- w jej posiadanie wszedł wyjątkowy Bolkow, którego mamy okazje oglądać na wielu pokazach w Polsce. W 2018 roku ukończyła Akademie Obrony Narodowej na kierunku lotniczym oraz zaczęła zdobywać sukcesy w sporcie śmigłowcowym – w załodze z Kubą Malcem zajęli 3 miejsce w Śmigłowcowym Pucharze Świata. Pomimo młodego wieku Marysia ma ponad 1500 godzin nalotu oraz wielkie plany na przyszłość- planuje zdobyć uprawnienia do latania w górach oraz do lotów według wskazań przyrządów. W sporcie ma zamiar znaleźć się w pierwszej trójce na Śmigłowcowych Mistrzostwach Świata, ale jej największym celem w życiu są akrobacje śmigłowcowe właśnie na Bolkowie.

Możliwości tych statków powietrznych i wielu innych oraz ich pilotów będzie można zobaczyć w dniach 6 i 7 lipca 2019 r. na XI Nowotarskim Pikniku Lotniczym. Zapraszamy.

Program obu dni Nowotarskiego Pikniku Lotniczego został podzielony na trzy bloki pokazów. Szczegóły na stronie www.pikniknowotarski.pl/program

W związku z ograniczoną przepustowością drogi dojazdowej prowadzącej na Lotnisko w Nowym Targu i możliwością powstania korków na drogach dojazdowych i wyjazdowej z lotniska organiaztorzy zachęcają do przybycia pieszo na Piknik Lotniczy.

Podczas spaceru na nowotarskie lotnisko można już poczuć klimat Pikniku Lotniczego. Gości przyjezdnych organizatorzy proszą, aby rozważyli możliwość zaparkowania samochodów na parkingach publicznych na terenie Nowego Targu. Samochody można zostawiać w okolicach ścieżki pieszo-rowerowej prowadzącej przez kładkę na Dunajcu na lotnisko i na pobliskich parkingach na osiedlach (ul.Sikorskiego, ul. Podtatrzańska). Dla wytrwałych kierowców - sympatyków lotnictwa, na terenie lotniska będzie przygotowany płatny parking.

Na całej długości ulicy Lotników obowiązywać będzie zakaz parkowania. Pozostawione tam auta będą odholowywane na koszt właściciela.


Przeczytaj również:
Jak-3M oraz T6 Harward przylecą na Nowotarski Piknik Lotniczy
Profesjonalnie o lotnictwie podczas XI Nowotarskiego Pikniku Lotniczego
Kolejne gwiazdy XI Nowotarskiego Pikniku Lotniczego
Kolejne atrakcje XI Nowotarskiego Pikniku Lotniczego
Na XI Nowotarski Piknik Lotniczy przyleci Józef Stachoń Tutoń
Casa 1.131E Jungman zagości na XI Nowotarskim Pikniku Lotniczym
Śmigłowiec Bolkov Bo105 przyleci na XI Nowotarski Piknik Lotniczy
Yak-3U przyleci na XI Nowotarski Piknik Lotniczy
Pierwsi uczestnicy XI Nowotarskiego Pikniku Lotniczego 2019

Źródło: pikniknowotarski.pl
comments powered by Disqus