Profesjonalnie o lotnictwie podczas XI Nowotarskiego Pikniku Lotniczego

Witold Sokół (fot. pikniknowotarski.pl)

XI Nowotarski Piknik Lotniczy zbliża się wielkimi krokami. Aeroklub Nowy Targ poinformował, że tegoroczną imprezę w dniach 6-7 lipca 2019 r. komentować będą Witold Sokół i Jacek Stachoń.

Witold Sokół – były pilot samolotu MiG-29, na którym w latach 2003 – 2005 wykonywał loty pokazowe. Spędził za sterami samolotów 1500 godzin, z czego 1200 latając na naddźwiękowych.

Od 2009 roku komentuje największe imprezy lotnicze w Polsce, w tym samym roku rozpoczął pracę jako wykładowca w Szkole Orląt w Dęblinie, gdzie uczy taktyki i zasad lotu.

Często występuje w mediach opowiadając o lotnictwie, internauci znają go jako Toyo. Jego osobisty MiG-29 o numerze bocznym 77 miał na burcie namalowanego czarnego sokoła podpisanego nickiem internetowym.

Jak sam powiada, uwielbia nieść wiedzę lotniczą pod strzechy, robiąc to w sposób przystępny i zrozumiały nawet dla laików.

Jacek Stachoń od dziecka interesował się lotnictwem począwszy od wózka dziecinnego z doprawionymi skrzydłami po modelarstwo. Nie powiodły się jego plany ze szkołą lotniczą w Dęblinie, ale wrócił do lotnictwa w 2007 roku – odbył szkolenie w Aeroklubie w Łososinie. Na co dzień pracuje w branży elektronicznej, ale awiacja jest jego pasją.

Lata ultralekką Czajką i jak sam mówi jest to jedyny samolot w tej klasie, który może spełnić jego wymagania odnośnie wytrzymałości konstrukcji i charakteru. Odkąd zdał egzamin, latanie po prostej jest mu nieznane. Nie wie co to długa prosta i ścieżka 3 stopniowa.

Współpracował z firmą AeroKros przy projekcie MP-02 Czajka i prowadzi funpage o tym samolocie. Raz na jakiś czas zamienia Czajkę na samolot akrobacyjny, aby pełni poczuć wolność w powietrzu.

A mikrofon i tematy lotnicze to jego druga pasja.

Jak się okazało po latach zainteresowanie lotnictwem miał w genach – stąd z okazji 100-lecia Lotnictwa Polskiego na ogonie jego samolotu pojawiła się grafika upamiętniająca jego przodka: gen. bryg. Bolesława Stachonia, który zginął wykonując lot bojowy podczas II wojny światowej.

Źródło: pikniknowotarski.pl
comments powered by Disqus