Kolejne gwiazdy XI Nowotarskiego Pikniku Lotniczego

Zoltan Veres w samolocie MX-S (fot. pikniknowotarski.pl)

Już za nieco ponad trzy togodnie fani lotnictwa będą podziwiać akrobacje pilotów na nowotarskim niebie podczas jedenastej edycji Nowotarskiego Pikniku Lotniczego. Aeroklub Nowy Targ przedstawia kolejne gwiazdy.

Zoltan Veres to kolejny pilot akrobacyjny którego zobaczymy na Nowotarskim Pikniku. Będzie to druga wizyta Zoltana w Nowym Targu.

W 2016 uczestniczył już w pikniku. Lecz był troszkę zawiedziony. Ponieważ nie mógł latać tak jak by chciał. Nisko szybko i extremalnie.

Pisząc do niego w tym roku od razu zapytał. Czy można już do zera? Tak można. A znaczy to jedno ze bedzie to emocjonujący i niezapomniany pokaz kunsztu pilotażu.
 
Zoltan ma wylatane 20.000 tyś godzin na różnych typach samolotów. Jest pilotem komunikacyjny. Swoja przygodę z akrobacja zaczął w 1988 roku. Obecnie lata na swoim MX-S.

Latające czołgi ponownie nad Nowym Targiem
Latające czołgi Mi-24 Hind to kolejna atrakcja XI Nowotarskiego Pikniku Lotniczego. Śmigłowce Mi-24 przyleca na Piknik z 56. Bazy Lotniczej w Inowrocławiu, zaprezentuja się publiczności w locie w oba dni pikniku. Dodatkowo z 56. Bazy Lotniczej w Inowrocławiu przylecą śmigłowce Mi-2 i W3 Sokół na wystawę statyczną.

Śmigłowce Mi-24 w wersjach D i W są wykorzystywane również przez polskie siły lądowe. Na wyposażeniu WP jest 35 śmigłowców, które zasilają jednostki 49PŚB w Pruszczu Gdańskim (Mi-24D) oraz 56KPŚB w Inowrocławiu (Mi-24W). Ponadto 6 śmigłowców z 49PŚB przebywa w Iraku w ramach misji stabilizacyjnej. Dowództwo nie planuje powrotu tych maszyn, gdyż są one już dość wysłużone i nie opłaca się transportować ich z powrotem.

Péter Besenyei wyjątkowy pilot i wyjątkowa maszyna
Na Nowotarskim niebie Pétera Besenyei zobaczymy pierwszy raz. Wyjątkowy pilot na wyjątkowym samolocie Corvus Racer. Péter Besenyei to węgierski pilot akrobacyjny i doświadczalny, wielokrotny mistrz Węgier, dwukrotny zwycięzca FAI World Grand Prix, mistrz Europy i dwukrotny mistrz świata w akrobacji samolotowej.


(fot. Joerg Mittel)

W 2001 roku Besenyei wykonał przelot plecowy pod Mostem Łańcuchowym w Budapeszcie, co było pokazywane przez telewizje z 47 krajów na pięciu kontynentach. Besenyei jest uznawany za ojca chrzestnego Red Bull Air Race przez swój wkład w organizację i popularyzację zawodów.

W 2001 roku został poproszony przez firmę Red Bull o pomoc w przygotowaniu konceptu zawodów z serii wyścigów samolotowych. Besenyei podszedł do propozycji z entuzjazmem, pomógł przygotować zasady i regulacje zawodów, dokonał wyboru najlepszych do tego zadania pilotów. Pierwszy wyścig odbył się w 2003 roku w Zeltweg w Austrii. Po 2 latach zawody stały się imprezą międzynarodową.

Corvus Racer wersja rozwojowa samolotu EDGE 540. Masa samolotu to zaledwie 542kg. Samolot wyposażony jest w 6 cylindrowy silnik Lycoming AEIO-540 o mocy 342 Km. Obciążenia dopuszczalne to +12i-12 G.

Możliwości tych statków powietrznych i ich pilotów będzie można zobaczyć w dniach 6 i 7 lipca 2019 r. na XI Nowotarskim Pikniku Lotniczym. Zapraszamy.

Źródło: pikniknowotarski.pl
comments powered by Disqus