Na XI Nowotarski Piknik Lotniczy przyleci Józef Stachoń Tutoń

TL2000 StingCarbon (fot. pikniknowotarski.pl)

Już tylko sześć tygodni dzieli fanów lotnictwa od spotkania na nowotarskim lotnisku podczas jedenastej edycji Nowotarskiego Pikniku Lotniczego.

Kolejnym uczestnikiem XI Nowotarskiego Pikniku Lotniczego będzie pilot, góral – Józek Stachoń Tutoń. Jeden pilot zaprezentuje dwie maszyny.

Jak co roku Józek zasiądzie za starami swojego TL2000 StingCarbon. To ultralekki samolot mogący lecieć 250km/h zwrotny wygodny idealny do podróży po kraju i Europie. Wielokrotnie widziany na nowotarskim niebie.

Drugą maszyną w rekach Józka Stachonia Tutonia będzie wiatrakowiec BrakoGyro. Wiatrakowiec to ostatnio popularna maszyna latająca. Która umożliwia operowanie z małych lotnisk. Jest bardzo zwrotny.

Dwumiejscowy wiatrakowiec o konstrukcji metalowo-kompozytowej. Wirnik Averso, z prerotacją mechaniczną, o konstrukcji aluminiowej. Głowica Averso wyposażona w ograniczniki przechylenia, do której dołączone są pneumatyczny trymer i hamulec. Rama kadłuba wykonana jako kratownica z profili ze stali nierdzewnej o przekroju kwadratowym. Maszt również wykonany jest z profili ze stali nierdzewnej o przekroju kwadratowym. Stanowi on podstawę całej konstrukcji, do niego dołączone są elementy łączeniowe wirnika, łoża silnika oraz podwozie główne. Belka ogonowa składa się z dwóch profili, łączących się ze sobą w jeden w płaszczyźnie śmigła. Obudowa wykonana z włókna węglowego i kompozytów. Kabiny odkryte w układzie tandem. Układ sterowania zdwojony.

Usterzenie wiatrakowca BrakoGyro zaopatrzone jest w dwa dodatkowe stateczniki pionowe na końcach statecznika poziomego, lekko rozchylone w kształt litery V. Wykonane jest ono jako jeden element z kompozytu węglowego. Podwozie trójkołowe z kołem przednim, stałe. Goleń podwozia głównego wykonana z ergalu (specjalny stop aluminium).

Możliwości tych dwóch statków powietrznych będzie można zobaczyć w dniach 6 i 7 lipca 2019 r. na XI Nowotarskim Pikniku Lotniczym. Zapraszamy.


Przeczytaj również:
Śmigłowiec Bolkov Bo105 przyleci na XI Nowotarski Piknik Lotniczy
Yak-3U przyleci na XI Nowotarski Piknik Lotniczy
Pierwsi uczestnicy XI Nowotarskiego Pikniku Lotniczego 2019

Źródło: pikniknowotarski.pl
comments powered by Disqus