Pierwsi uczestnicy XI Nowotarskiego Pikniku Lotniczego 2019

Extra 330LC Macieja Pospieszyńskiego (fot. pikniknowotarski.pl)

Aeroklub Nowy Targ zaprasza na jedenastą edycję Nowotarskiego Pikniku Lotniczego. Największa tego typu impreza na Podhalu odbędzie się w dniach 6-7 lipca 2019 r. na aeroklubowym lotnisku w Nowym Targu.

Organizatorzy gwarantują 2 dni niesamowitych podniebnych wrażeń w scenerii najładniej położonego lotniska w Polsce. Zaprezentowali też pierwszych uczestników tegorocznego Pikniku.

13-tka ponownie na nowotarskim niebie. Po dwóch latach będzie można ponownie zobaczyć Maciej Pospieszyński – Aerobatics w akcji. Maciek lata na samolocie Extra 330LC.

Maciek to człowiek o niezwykłej pasji i determinacji w dążeniu do zamierzonego celu, który dzięki treningom, talentowi i miłości do akrobacji zdobył najważniejsze światowe trofea lotnicze (w ciągu 5 lat około 15 medali Mistrzostw Świata i Europy). Pytany o swoje osiągnięcia zwykle się uśmiecha i mówi „najważniejsze to robić to co się kocha – reszta przyjdzie z czasem".


(fot. pikniknowotarski.pl)

Maciej Pospieszyński od najmłodszych lat rozwijał swoją pasję związaną z lotnictwem. Jego zainteresowania krążyły wokół akrobacji. W wieku 17 lat rozpoczął szkolenie szybowcowe w Aeroklubie Warszawskim, gdzie szybko okazało się, że jest utalentowanym uczniem. W 2000 roku uzyskał uprawnienia do wykonywania akrobacji Wyczynowej (Unlimited). W kolejnym sezonie zadebiutował jako najmłodszy zawodnik Mistrzostw Polski. W 2004 roku zadebiutował w Mistrzostwach Europy – wtedy właśnie jego sportowa kariera nabrała tempa. W następnych latach Maciej trenował pod okiem wybitnych Trenerów: Adama Michałowskiego, Tadeusza Mężyka i Jerzego Makuli, zdobywając medale Mistrzostw Polski, Mistrzostw Europy, aż wreszcie, w 2012 roku – tytuł Mistrza Świata akrobacji szybowcowej w klasie Unlimited oraz złote medale za program znany i program nieznany. W roku 2014 Maciej po raz drugi sięgnął po tytuł Mistrza Świata zdobywając złote medale za program dowolny i program nieznany.


(fot. pikniknowotarski.pl)

Kolejnym uczestnikiem tegorocznego pikniku jest nam znany już Boeing Stearman. Za sterami zasiądzie Marek Forystek z Krakowa. Piękny dźwięk silnika i majestatyczny lot tego samolotu wielu entuzjastom przyprawia o szybsze bicie serca.

Samolot, który zobaczymy na początku lipca na nowotarskim niebie, opuścił fabrykę w Wichita dokładnie 12 marca 1941 roku. Cena zakupu wynosiła wtedy 6.591 dolarów (odpowiednik ok. 100 tys. dolarów w dzisiejszej walucie).

Podczas służby dla US NAVY samolot ten wykonywał loty w Kansas, Indianie oraz Teksasie. Ostatnie zapisy w dokumentacji prowadzą do bazy US NAVY w Corpus Christi w stanie Teksas gdzie nasz Stearman zakończył służbę dnia 17-ego września 1944 roku. Po zakończeniu II Wojny Światowej dwuplatowiec został odkupiony od wojska przez firmę Desota Flying Service i wykonywał loty agrotechniczne w stanie Teksas. Po kilkunastu latach pracy polegającej na opryskiwaniu pól w okolicach Houston samolot został zakupiony przez pilota-weterana, który użytkował go prywatnie.


(fot. pikniknowotarski.pl)

W 2009 roku, kolejny właściciel Thomas Newell rozpoczął trwającą 3 lata kompletną renowację Stearmana polegającą na remoncie silnika, wymianie elementów skrzydeł, montażu nowej instalacji elektrycznej, paliwowej oraz hamulcowej. Samolot został pokryty nowym płótnem, a wszystkie elementy płatowca zostały wymienione na nowe lub odtworzone według historycznej dokumentacji. Jesienią roku 2013 Boeing Stearman o numerze seryjnym 1204 był już w drodze do Warszawy, a od wiosny 2014 r. można go oglądać na polskim niebie.

O kolejnych atrakcjach XI Nowotarskiego Pikniku Lotniczego powiemy już niedługo. A tymczasem zapiszcie datę 6-7 lipca 2019 r. w swoim kalendarzu imprez.

Źródło: pikniknowotarski.pl
comments powered by Disqus