Przejdź do treści
Źródło artykułu

PAŻP przeanalizuje możliwe scenariusze wsparcia dla Ukrainy

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej przeanalizuje możliwe do realizacji scenariusze wsparcia Ukrainy i przygotuje scenariusz w ramach swoich kompetencji – poinformowała we wtorek PAP Rusłana Krzemińska z PAŻP.

Jak wskazała, Narodowa Administracja Lotnictwa Ukrainy oraz Komisja Europejska, z uwagi na bezprecedensową sytuację za wschodnią granicą, skierowały do rządu polskiego za pośrednictwem Urzędu Lotnictwa Cywilnego prośby dotyczące opracowania wsparcia dla Ukrainy. Chodzi m.in. o wykorzystanie ukraińskich kontrolerów do niektórych zadań w kontroli ruchu powietrznego nad Polską.

"Polska Agencja Żeglugi Powietrznej przeanalizuje możliwe do realizacji scenariusze wsparcia dla kolegów zza wschodniej granicy i przygotuje scenariusz w ramach swoich kompetencji" – poinformowała w informacji przesłanej PAP Rusłana Krzemińska z PAŻP.

W przekazanym PAP liście do szefa PAŻP szef Narodowej Administracji Lotnictwa Ukrainy Ołeksandr Bilczuk przypomina, że z powodu rosyjskiej agresji przestrzeń powietrzna Ukrainy została zamknięta dla ruchu lotniczego, w związku z czym ukraińscy kontrolerzy ruchu nie mogą utrzymywać swoich umiejętności. Dlatego zwraca się do strony polskiej o rozważenie zawieszenia wymagania znajomości języka polskiego dla kontrolerów górnej przestrzeni powietrznej nad Polską. W ten sposób ukraińscy kontrolerzy mogliby stale utrzymywać swoje umiejętności – argumentuje Bilczuk.

Również szef dyrektoriatu lotnictwa w dyrektoriacie transportu KE Filip Cornelis ocenia, że zniesienie wymagania znajomości języka polskiego dla kontrolerów górnej przestrzeni powietrznej byłoby korzystne dla wszystkich stron. Jak precyzuje w liście do PAŻP Cornelis, chodziłoby jedynie o górną przestrzeń, a nie kontrolę zbliżania i kontrolę lotniska. Dyrektor wskazuje, że ukraińscy kontrolerzy mogą tracić swoje uprawnienia w miarę przedłużania się zamknięcia przestrzeni powietrznej, i w związku z tym nie będą w stanie podjąć pracy, gdy z powrotem zostanie ona otwarta.

Poniżej pisma w tej sprawie:

•   Letter about UA ATC support

•   ATCO.B.030 Language proficiency endorsement

Cornelis przypomina, że zgodnie z europejskimi regulacjami decyzja o zawieszeniu wymogu znajomości języka jest wyłączną kompetencją danego państwa członkowskiego.

PAŻP m.in. odpowiada za zarządzanie polską przestrzenią powietrzną oraz za infrastrukturę lotniczą, którą buduje i rozwija. Sprawuje nadzór m.in. nad systemem radarowym, urządzeniami nawigacji lotniczej, systemami łączności i systemami wspomagającymi lądowanie.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony