Przejdź do treści
Źródło artykułu

Zapowiadane strajki kontrolerów ruchu lotniczego w kilku krajach UE

Na środę i czwartek strajki zapowiedzieli kontrolerzy ruchu lotniczego w kilku krajach UE, bez Polski. Nie jest pewne, jakie będą zakłócenia w ruchu lotniczym, ponieważ skala akcji protestacyjnej jest zróżnicowana. Ubolewanie z powodu zapowiedzi strajku wyraziła KE.

Do strajków w środę i czwartek wezwały europejskie związki zawodowe kontrolerów ruchu lotniczego i transportu. Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie internetowej europejskiej organizacji ds. bezpieczeństwa żeglugi powietrznej Eurocontrol w strajku mogą wziąć udział kontrolerzy w kilku krajach UE m.in. we Włoszech, Portugalii oraz we Francji. Wśród tych krajów nie ma Polski.

Jak pisze agencja DPA, najdłużej zamierzają strajkować kontrolerzy we Francji (od środy godz. 19 wieczorem do godz. 5 rano w piątek). W Portugalii na środę zapowiedziano dwugodzinne strajki rano i po południu, także na Cyprze, we Włoszech i Słowenii w środę mają nastąpić ograniczone czasowo strajki, a na Malcie mają potrwać cały dzień. Na czwartek zapowiedziano akcje protestacyjne kontrolerów w Austrii, na Węgrzech, Słowacji i w Grecji. W Czechach związki zawodowe kontrolerów planują całodniowy strajk w czwartek.

Akcje protestacyjne są skierowanie przeciwko inicjatywie Komisji Europejskiej tzw. jednolitego nieba (Single Sky). Chodzi o przyspieszenia utworzenia w UE wspólnej przestrzeni lotniczej i liberalizację rynku usług w lotnictwie. Kontrolerzy lotów obawiają się pogorszenia warunków pracy.

Rzeczniczka KE ds. transportu Helen Kearns zaznaczyła we wtorek w informacji dla PAP, że sytuacja jest zmienna, jeśli chodzi o skalę możliwej akcji protestacyjnej, i że w związku z tym nie jest jasne, jakie nastąpią zakłócenia w ruchu lotniczym. Kearns wyraziła w imieniu KE "ubolewanie" z powodu strajku, który "ukaże linie lotnicze i pasażerów niepotrzebnymi zakłóceniami i opóźnieniami".

Rzecznik warszawskiego Lotniska Chopina powiedział we wtorek PAP, że linie lotnicze nie zgłosiły żadnych informacji o zmianach w środowych rejsach na trasie do Warszawy. Zaznaczył jednak, że każdy pasażer powinien sam kontaktować się z przewoźnikiem w celu uzyskania bliższych informacji.

Rzeczniczka PLL LOT Barbara Pijanowska-Kuras powiedziała PAP, że przewoźnik "dokłada wszelkich starań, by pasażerowie jak najmniej odczuli skutki niezależnego od LOT strajku". "Tak zmieniamy trasy niektórych rejsów, by mogły się one odbyć bez problemu. Jeżeli w środę lub czwartek pojawią się opóźnienia lub odwołania pojedynczych rejsów, będziemy o tym na bieżąco informować naszych pasażerów" - powiedziała.

Przewodniczący Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego Janusz Janiszewski powiedział we wtorek PAP, że polscy kontrolerzy nie przyłączą się do strajku. "My, jako kontrolerzy ruchu lotniczego w Polsce w pełni solidaryzujemy się z celami, jakie przyświecają tej akcji. Jednak, ze względu na legislacje wewnątrzkrajową nie możemy podjąć czynnej akcji strajkowej, nie odejdziemy od naszych stanowisk pracy" - powiedział Janiszewski.

W środę przed budynkiem Komisji Europejskiej w Brukseli może też odbyć się pikieta europejskich kontrolerów.

Z Brukseli Julita Żylińska, z Warszawy Aneta Oksiuta

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony