Przejdź do treści
Źródło artykułu

Żandarmi zastąpili BOR przy kontrolach na wojskowym Okęciu

Standardowym zabezpieczaniem wylotów i przylotów pasażerów z wojskowego lotniska Warszawa-Okęcie zajmuje się już nie Biuro Ochrony Rządu, a Żandarmeria, która odpowiada za kontrole pasażerów i przestrzeganie dyscypliny - powiedział w poniedziałek PAP rzecznik ŻW.

Żołnierze Żandarmerii - jak powiedział PAP rzecznik Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej ppłk Paweł Durka - zajmują się m.in. sprawdzaniem pirotechniczno-radiologicznym osób, urządzeń, bagaży, sprzętu i pojazdów. Ich działania mają zapobiegać np. wniesieniu do budynku przedmiotów mogących stwarzać zagrożenie. Zadaniem żandarmów jest także nadzorowanie przestrzegania dyscypliny wojskowej i porządku przez żołnierzy oraz cywili przebywających na terenie wojskowego Okęcia.

Ppłk Durka przypomniał, że z tego lotniska odlatują nie tylko pasażerowie udający się w podróże służbowe, m.in. generałowie, ministrowie i posłowie, ale także żołnierze realizujący loty treningowe. Wszystkich obejmuje kontrola.

Rzecznik Biura Ochrony Rządu major Dariusz Aleksandrowicz przyznał w rozmowie z PAP, że funkcjonariusze Biura od miesiąca nie są już na stałe obecni na terenie Wojskowego Portu Lotniczego Warszawa-Okęcie.

"Nie ma sensu, żeby tam trzymać ludzi, jeżeli można potraktować to jako miejsce czasowego pobytu. To znaczy, odpowiednio wcześniej przed wylotem pojechać na miejsce, sprawdzić i zabezpieczyć. To jest na terenie jednostki wojskowej" - zaznaczył rzecznik BOR.

Na warszawskim Okęciu zlokalizowana jest 1. Baza Lotnictwa Transportowego, utworzona w miejsce rozformowanego po katastrofie smoleńskiej 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego. Ma ona na wyposażeniu śmigłowce W-3 Sokół oraz Mi-8, przeznaczone dla VIP-ów. Z lotniska korzystają także inne wojskowe maszyny. Na wojskowym Okęciu odbywa się ponadto m.in. odprawa dwóch samolotów embraer czarterowanych od PLL Lot, którymi realizowany jest transport ważnych osób na większe odległości.

Służbę ochronną w wojskowym terminalu żandarmi pełnią od miesiąca. Jest to możliwe w oparciu o rozporządzenia dotyczące funkcjonowania ŻW, jej współdziałania z BOR oraz rozkazu Komendanta Głównego ŻW dot. wsparcia ochrony lotnisk wojskowych

Za zabezpieczenie odlotów i przylotów odpowiadają żandarmi z mazowieckiego oddziału ŻW oraz oddziału specjalnego ŻW w Warszawie. Żołnierze współdziałają z policją, strażą graniczną, urzędem celnym, a także m.in. z Biurem Ochrony Rządu, Centralnym Ośrodkiem Analizy Skażeń, Centrum Reagowania Epidemiologicznego Sił Zbrojnych, Państwową Agencją Atomistyki, Służbą Ochrony Lotniska oraz pogotowiem ratunkowym i gazowym. (PAP)

ktl/ gdyj/ itm/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony