Przejdź do treści
Źródło artykułu

Z oceanu wyłowiono eksperymentalny statek kosmiczny ESA

Bezzałogowy statek kosmiczny Europejskiej Agencji Kosmicznej odbył w środę testowy lot i planowo wodował na Oceanie Spokojnym. ESA informuje o udanej operacji wyłowienia statku z wody. Będzie następnie przetransportowany do Europy.

Statek kosmiczny o nazwie Intermediate eXperimental Vehicle (IXV) został wystrzelony w kosmos za pomocą rakiety Vega z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Nastąpiło to 11 lutego br. W ramach eksperymentalnego lotu statek osiągnął wysokość 412 km i powrócił na Ziemię.

W ostatnie fazie lotu powrotnego statek używał spadochronów do zmniejszenia prędkości i wodował na oceanie na zachód od Wysp Galapagos. Został bez problemów odnaleziony na wodach oceanu i załadowany na statek morski o nazwie Nos Aries. IXV będzie przetransportowany do Europy, do centrum technicznego ESTEC w Holandii w celu dalszych prac i analiz technicznych.

To pierwszy kosmiczny pojazd wielokrotnego użytku w przypadku Europejskiej Agencji Kosmicznej. Oznacza to, że Europa będzie mogła uniezależnić się od Rosji i Stanów Zjednoczonych w tym segmencie eksploracji kosmosu, a w dalszej przyszłości być może również samodzielnie prowadzić załogowe loty kosmiczne. Do tej pory ESA dysponowała jedynie pojazdami kosmicznymi jednokrotnego użytku, służącymi do transportu zaopatrzenia na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Łączne koszty projektu IXV wynoszą około 150 milionów euro. Wliczone są w to prace projektowe, budowa, sprzęt naziemny, przebieg misji, z wyjątkiem kosztów wystrzelenia rakiety Vega.

Głównym wykonawcą IXV jest firma Thales Alenia Italia, która współpracuje z 40 przedsiębiorstwami, uniwersytetami i instytutami naukowymi w różnych krajach europejskich. (PAP)

cza/ mrt/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony