Wojskowy śmigłowiec zastąpił czasowo TOPR-owskiego Sokoła w Tatrach

Śmigłowiec wojskowy Sokół W-3 WA SAR z 2 Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej w WOSzK na Groniku (fot. TOPR)

Od dnia 30 listopada rozpoczął się w Zakopanem dyżur śmigłowca wojskowego Sokół W-3 WA SAR z 2 Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej wydzielonego wraz z załoga lotniczo – techniczną z 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego do realizacji zadań ratownictwa górskiego na rzecz TOPR.

Śmigłowiec Sokół W-3 WA SAR transportuje rannych w Tatrach turystów. Maszyna będzie zastępowała do 8 grudnia br. śmigłowiec Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, który przechodzi doroczny przegląd techniczny – poinformował TOPR na Facebooku.

Zastępczy śmigłowiec stacjonuje wraz z wojskową załogą lotniczą i obsadą ratowników TOPR w Wojskowym Ośrodku Szkoleniowo-Kondycyjnym na Groniku. W przyszłą niedzielę ma zakończyć się doroczny przegląd techniczny śmigłowca TOPR i do tego czasu wojskowy Sokół pozostanie do dyspozycji tatrzańskich ratowników.

Przegląd śmigłowca TOPR rozpoczął się 18 listopada. W tym czasie doszło do poważnego wypadku na Rysach. Wówczas ratownicy poprosili o pomoc kolegów ze Słowacji, którzy na pokładzie swojej maszyny przetransportowali porwanego przez lawinę śnieżną turystę do zakopiańskiego szpitala.

Źródło: PAP
comments powered by Disqus