Włochy/ Prasa: samoloty nowej linii ITA nie mogą startować i lądować we mgle

Samoloty linii lotniczych ITA, które zastąpiły Alitalię, nie mogą startować i lądować przy gorszej widoczności, spowodowanej przez mgłę - podaje środowa prasa. Takie jest zalecenie Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego, które odnosi się do nowych przewoźników.

Piloci są ci sami, maszyny te same, ale regulamin zabrania samolotom nowych linii lądowania i startu, gdy widoczność nie jest doskonała - wyjaśniają gazety. Informują o kłopotach nowych linii, które 15 października zastąpiły pogrążoną przez lata w kryzysie Alitalię.

Dziennik "La Stampa" podaje przykład samolotu lecącego z Rzymu, który z powodu mgły zamiast wylądować na mediolańskim lotnisku Linate został przekierowany do Genui. To zaś oznacza, że podczas gdy inne maszyny mogą bez problemu wylądować przy gorszej widoczności, ITA nie może z powodów biurokratycznych.

W świetle przepisów i regulaminu linie ITA figurują jako start-up, mimo że piloci i samoloty są z Alitalii. Maszyny nie mogą startować i lądować w gorszych warunkach, póki nie otrzymają nowego certyfikatu włoskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Turyńska gazeta podkreśla, że ta sytuacja nie potrwa zapewne długo, ale przypomina zarazem, że na północy Włoch jesienią mgła jest niemal codziennie.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mal/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus