Wild: Wszystko wskazuje na to, że we wtorek rząd zajmie się CPK
W miniony wtorek rząd miał się zająć projektem uchwały Rady Ministrów w sprawie przyjęcia Koncepcji przygotowania i realizacji inwestycji Port „Solidarność” – Centralny Port Komunikacyjny (CPK) dla Rzeczypospolitej Polskiej. Ostatecznie punkt ten nie znalazł się jednak w porządku obrad.
Wild w trakcie piątkowej rozmowy w RMF FM wskazał, że rząd nie zajął się wówczas CPK, m.in. dlatego, że powstały pewne wątpliwości, o wyjaśnienie których został poproszony. "Gdybyśmy mieli się nimi zająć podczas Rady Ministrów, Rada Ministrów prawdopodobnie nie skończyłaby się we wtorek" - powiedział.
"Wszystko wskazuje na to, że we wtorek rząd zajmie się tym punktem" - podał Wild.
Port lotniczy "Solidarność" ma powstać w miejscowości Stanisławów w gminie Baranów, w powiecie grodziskim. Koszt budowy CPK wyniesie ok. 31-35 mld zł, jego budowa ma potrwać 10 lat.
Jak mówił Wild, przedstawiając koncepcję CPK, pierwszy samolot ma odlecieć z Centralnego Portu Komunikacyjnego w połowie 2027 r.
Najbliższe dwa lata mają być okresem przygotowawczym do inwestycji. Zgodnie z przyjętym w kwietniu rozporządzeniem w tej sprawie CPK ma być węzłem transportowym opartym na zintegrowanych ze sobą węzłach: lotniczym oraz kolejowym.
Jednym z argumentów przemawiających za budową Centralnego Portu Lotniczego jest to, że warszawskie Lotnisko Chopina - największy port w kraju, obsługujący ok. 38 proc. ruchu pasażerskiego w Polsce - zaczyna być bliski wyczerpania swojej przepustowości. Stołeczny port w 2016 roku obsłużył 12,8 mln pasażerów, a w tym roku - według szacunków - ma to być 14 mln. Przez pierwsze osiem miesięcy br. port obsłużył 10,4 mln pasażerów – to o 24 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2016 roku. Niektórzy eksperci twierdzą, że przepustowość Lotniska Chopina wynosi 20 mln osób rocznie.
autor: Mariusz Polit
edytor: Sonia Sobczyk (PAP)
mp/ son/
Komentarze