Przejdź do treści
Źródło artykułu

Wielobój spadochronowy NATO w 2015 r. pierwszy raz w Polsce

Żołnierze z kilku państw NATO wezmą udział w wieloboju spadochronowym Challenge 2015, którego organizatorem będzie Ośrodek Szkolenia Aeromobilno-Spadochronowego 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. Polska po raz pierwszy będzie gospodarzem tych zawodów.

Wielobój szkół i ośrodków szkolenia spadochronowego Challenge Inter-Ecoles de Parachutisime jest imprezą cykliczną, organizowaną dla i przez armie europejskie państw NATO. Co roku odbywa się w innym kraju - uczestniku zawodów. Polska, która uczestniczy w wieloboju od kilku lat, będzie jego organizatorem po raz pierwszy.

Wielobój Challenge 2015, którego organizatorem będzie Ośrodek Szkolenia Aeromobilno-Spadochronowego (OSAS) w Leźnicy Wielkiej zorganizowany zostanie w dniach 17-22 sierpnia. Konkurencje odbywać się będą w Leźnicy Wielkiej, Tomaszowie Mazowieckim oraz w Nowym Glinniku - poinformował PAP oficer prasowy 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Maz. kpt. Tomasz Pierzak.

W zawodach wezmą udział reprezentacje wojskowych szkół i ośrodków szkolenia spadochronowego z Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Portugalii, Litwy, Estonii oraz Francji. W ramach zawodów zaplanowano konkurencje: spadochronowe, strzeleckie, bieg na orientację oraz pływanie na dystansie 100 m.

W części spadochronowej rozegrane zostaną dwie konkurencje: trzy skoki na celność lądowania na spadochronie z samoczynnym systemem otwarcia oraz trzy skoki na spadochronie z wolnym systemem otwarcia. W części strzeleckiej zawodnicy strzelać będą z karabinka oraz pistoletu z różnych postaw. Oceniani będą indywidualnie poszczególni zawodnicy, jak i całe zespoły.

Ośrodek Szkolenia Aeromobilno-Spadochronowego rozpoczął działalność od stycznia 2009 r. Został rozlokowany w Leźnicy Wielkiej i jest podporządkowany 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego. Ośrodek kontynuuje zadania Zakładu Spadochroniarstwa, który istniał przez wiele lat w szkole oficerskiej we Wrocławiu.

Do zadań OSAS należy m.in. szkolenie żołnierzy pododdziałów powietrzno-desantowych, kawalerii powietrznej, rozpoznawczych, zabezpieczenia desantowania oraz personel latający i instruktorów z jednostek Wojsk Lądowych. W grudniu 2013 r. uruchomiono w nim pierwszy w Polsce wojskowy symulator do nauki płaskiego spadania podczas skoków spadochronowych. Jego budowa kosztowała 33 mln zł.

Symulator to pierwszy w Polsce wojskowy obiekt przeznaczony do wykonywania skoków spadochronowych z wolnym otwarciem spadochronu. Przestrzeń, w której odbywają się szkolenie, to pionowy tunel aerodynamiczny o średnicy 4,3 m i wysokości 13 m. Ciąg powietrzny wytwarzają cztery turbiny o mocy 355 kW każda, co pozwala na uzyskanie pędu powietrza dochodzącego do ponad 280 km/h.

Żołnierze ćwiczą w nim m.in. ułożenie sylwetki w trakcie spadania przed otwarciem spadochronu i przygotowują się do wykonywania skoków w wolnym spadaniu ze sprzętem, pełnym wyposażeniem, tlenem, a także skoków nocnych w noktowizji. Według przedstawicieli wojska szkolenie w tunelu aerodynamicznym jest tańsze niż w warunkach rzeczywistych, jest też niezależne od warunków pogodowych. (PAP)

szu/ mhr/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony